Na semilském náměstí vlaje transparent s Putlerem

02.06.2014 14:21:05 | Autor: TZ města Semily s doplněním Petra Ježka | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Na semilském náměstí vlaje transparent s Putlerem

Město Semily se v pondělí 2. června rozhodlo připojit k iniciativě občanských sdružení Dekomunizace a Téma dne a vyvěsilo na budově Jitřenky na Riegrově náměstí kontroverzní protestní plachtu s karikaturou Putina s rysy Hitlera a zřejmě i Napoleona.

Touto cestou chce město vyjádřit nesouhlas s Putinovými kroky na Ukrajině a otevřít veřejnou diskuzi s postupem sílící ruské diktatury směrem do Evropy, která se nás jen zdánlivě netýká. Druhou věcí ovšem je, že o blízkém konfliktu na hranici Evropy máme i v době internetu hodně protichůdné informace a těžko se v nich obyčejný člověk orientuje. I to by mohla napravit chystaná beseda, na kterou má právě kontroverzní transparent občany přilákat, ať už s jeho vyzněním souhlasí a nebo jim přijde nepatřičné.

Na semilské Jitřence vlaje transparent s Putlerem<br />Autor: Petr Ježek„Před půl rokem by nejspíš nikoho z nás ani nenapadlo, že by Rusko mohlo vojensky obsadit Krym. A je obsazen. V těchto dnech probíhá válka o východ Ukrajiny, kde bojují špičkově vycvičení separatisté podporovaní Ruskem s ukrajinskou armádou o budoucnost země. Na zprvu nepředstavitelné si postupně zvykáme. A co budou další kroky? Kde se Putin zastaví? Je dostatečnou zárukou bezpečnosti naše členství v NATO? Nebo se může opakovat rok 1938 a 1968? To jsou otázky, před kterými bychom neměli uhýbat. Proto jsme se rozhodli vyvěsit Putlera a pozvat lidi na debatu do Jitřenky, k tématu, který se nás jen zdánlivě netýká," vysvětlil starosta Semil Jan Farský. 

 Autorem transparentu je Dekomunizace, o.s a jeho šíření po České republice zajišťuje občanské sdružení Téma dne, které stojí zároveň za pořádáním filmového festivalu Jeden svět v Mladé Boleslavi.

„Putler poprvé zavlál před dvěma měsíci v Liberci. Od té doby se připojila Mladá Boleslav, Sokolov a Plzeň a další města se k tomu chystají. Přes určitou nemalou konfliktnost samotného vyobrazení se akce setkává s velmi pozitivními ohlasy. Domnívám se, že to je důkazem obav našich spoluobčanů z chování prezidenta Putina a Ruské federace na mezinárodní scéně, které se nás velmi týká a není nám lhostejné," řekl Jan Kurka, předseda občanského sdružení Téma dne.

Transparent je kuriózně nebo možná schválně umístěn tak, že se postava dívá na protější dům, na kterém je mozaika se srpem a kladivem a s citátem George Santayana Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat. (jak vypadá mozaika se podívejte zde)

Anketa TV Semily Co říkáte na Putlera?:


Beseda Ukrajina - právě teď!

Město Semily ve spolupráci s občanským sdružením Téma dne pořádá ve čtvrtek 5. června 2014 od 17 hodin v kině Jitřenka besedu zaměřenou na současný vývoj na Ukrajině. Současně bude mapovat zapojení Ruské federace do tamní krize a v neposlední řadě bude diskutován vliv ukrajinské krize na Evropskou unii.

Besedy se aktivně zúčastní Galina Andrejceva, ukrajinská aktivistka a představitelka Ukrajinské evropské perspektivy. Přes skype se připojí Petra Procházková, přední česká novinářka a účastnice monitorovací mise OBSE během prezidentských voleb na Ukrajině. Účast přislíbil též ukrajinský novinář, fotograf a vydavatel Igor Gilbo, který na úvod besedy představí svůj krátký film, natočený během událostí na kyjevském Majdanu. Debatu bude moderovat novinář a komentátor Daniel Macek. 

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek
Kraj opět žádá ministerstvo o dotaci na zajištění sociálních služeb

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT