Na semilském náměstí vlaje transparent s Putlerem

02.06.2014 14:21:05 | Autor: TZ města Semily s doplněním Petra Ježka | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Na semilském náměstí vlaje transparent s Putlerem

Město Semily se v pondělí 2. června rozhodlo připojit k iniciativě občanských sdružení Dekomunizace a Téma dne a vyvěsilo na budově Jitřenky na Riegrově náměstí kontroverzní protestní plachtu s karikaturou Putina s rysy Hitlera a zřejmě i Napoleona.

Touto cestou chce město vyjádřit nesouhlas s Putinovými kroky na Ukrajině a otevřít veřejnou diskuzi s postupem sílící ruské diktatury směrem do Evropy, která se nás jen zdánlivě netýká. Druhou věcí ovšem je, že o blízkém konfliktu na hranici Evropy máme i v době internetu hodně protichůdné informace a těžko se v nich obyčejný člověk orientuje. I to by mohla napravit chystaná beseda, na kterou má právě kontroverzní transparent občany přilákat, ať už s jeho vyzněním souhlasí a nebo jim přijde nepatřičné.

Na semilské Jitřence vlaje transparent s Putlerem<br />Autor: Petr Ježek„Před půl rokem by nejspíš nikoho z nás ani nenapadlo, že by Rusko mohlo vojensky obsadit Krym. A je obsazen. V těchto dnech probíhá válka o východ Ukrajiny, kde bojují špičkově vycvičení separatisté podporovaní Ruskem s ukrajinskou armádou o budoucnost země. Na zprvu nepředstavitelné si postupně zvykáme. A co budou další kroky? Kde se Putin zastaví? Je dostatečnou zárukou bezpečnosti naše členství v NATO? Nebo se může opakovat rok 1938 a 1968? To jsou otázky, před kterými bychom neměli uhýbat. Proto jsme se rozhodli vyvěsit Putlera a pozvat lidi na debatu do Jitřenky, k tématu, který se nás jen zdánlivě netýká," vysvětlil starosta Semil Jan Farský. 

 Autorem transparentu je Dekomunizace, o.s a jeho šíření po České republice zajišťuje občanské sdružení Téma dne, které stojí zároveň za pořádáním filmového festivalu Jeden svět v Mladé Boleslavi.

„Putler poprvé zavlál před dvěma měsíci v Liberci. Od té doby se připojila Mladá Boleslav, Sokolov a Plzeň a další města se k tomu chystají. Přes určitou nemalou konfliktnost samotného vyobrazení se akce setkává s velmi pozitivními ohlasy. Domnívám se, že to je důkazem obav našich spoluobčanů z chování prezidenta Putina a Ruské federace na mezinárodní scéně, které se nás velmi týká a není nám lhostejné," řekl Jan Kurka, předseda občanského sdružení Téma dne.

Transparent je kuriózně nebo možná schválně umístěn tak, že se postava dívá na protější dům, na kterém je mozaika se srpem a kladivem a s citátem George Santayana Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat. (jak vypadá mozaika se podívejte zde)

Anketa TV Semily Co říkáte na Putlera?:


Beseda Ukrajina - právě teď!

Město Semily ve spolupráci s občanským sdružením Téma dne pořádá ve čtvrtek 5. června 2014 od 17 hodin v kině Jitřenka besedu zaměřenou na současný vývoj na Ukrajině. Současně bude mapovat zapojení Ruské federace do tamní krize a v neposlední řadě bude diskutován vliv ukrajinské krize na Evropskou unii.

Besedy se aktivně zúčastní Galina Andrejceva, ukrajinská aktivistka a představitelka Ukrajinské evropské perspektivy. Přes skype se připojí Petra Procházková, přední česká novinářka a účastnice monitorovací mise OBSE během prezidentských voleb na Ukrajině. Účast přislíbil též ukrajinský novinář, fotograf a vydavatel Igor Gilbo, který na úvod besedy představí svůj krátký film, natočený během událostí na kyjevském Majdanu. Debatu bude moderovat novinář a komentátor Daniel Macek. 

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus. Více podrobností na Našem Jablonecku

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Teplý podzim přilákal na hřebeny Krkonoš rekordní počet návštěvníků
Nejlepší knihovny v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
Novým náměstkem hejtmana pro školství je Jiří Čeřovský
Semilská knihovna slouží mladým i seniorům

Nejčtenější články

27.11.: FOTO: Na prahu adventu v Semilech rozsvítili vánoční strom
29.11.: FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
28.11.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Libštátě 2022

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT