Na Semilském pecnu byly uděleny ceny pro krajské výrobky roku

17.09.2014 09:35:16 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Na Semilském pecnu byly uděleny ceny pro krajské výrobky roku

Vyhlášení výsledků soutěže o titul Výrobek Libereckého kraje 2014 v odvětví potravinářství a zemědělství se již tradičně koná v rámci Krajských dožínkových slavností. Ty se letos uskutečnily 13. září společně se slavností úrody Semilský pecen. S nejvyšším bodovým ohodnocením 986 bodů se absolutním vítězem letos stal výrobek Svačinka - Tvaroh ochucený česnek pažitka Jiřího Vrkoslava z Farmy Dolenec ze Zlaté Olešnice.

Liberecký kraj dále udělil ocenění Výrobek Libereckého kraje roku 2014 v osmi kategoriích. Ceny předávali hejtman Libereckého kraje Martin Půta, jeho náměstci Josef Jadrný a Hana Maierová, a radní Ivana Hujerová a Alena Losová, starosta města a poslanec Jan Farský, místostarostka Semil Lena Mlejnková a za agrární komoru Jiří Sameš a Robert Erlebach. Dožínek se zúčastnili také radní Vladimír Mastník a Petr Tulpa a poslankyně Jana Hnyková a Jana Pastuchová a další hosté.

Semilský pecen 2014<br />Autor: Tomáš Jech Semilský pecen a Krajské dožínkové slavnosti 2014 byly opět ve znamení poděkování farmářům, zemědělcům a výrobcům regionálních potravin. Za slunečného počasí nechyběl slavnostní dožínkový průvod, ochutnávka regionálních potravin, expozice hospodářských zvířat, ale i bohatý kulturní program. Podrobnosti a velkou fotogalerii k slavnosti najdete zde

Soutěžilo 15 výrobců

Soutěž o titul Výrobek roku LK pořádá resort zemědělství a životního prostředí od roku 2004. Hodnotící komise vybírala z celkem 38 hodnocených výrobků v 8 soutěžních kategoriích, které do soutěže přihlásilo 15 regionálních výrobců z Libereckého kraje.

„V současnosti mají zpracovatelé, farmáři i ekologičtí producenti možnost přihlásit své výrobky do 12 hlavních kategorií, které jsou dále členěny na dílčí kategorie jednotlivých druhů produktů. Vítěz v kategorii získává titul Výrobek roku a celkový vítěz titul Nejlepší výrobek roku. Titul je udělen na dobu dvou let," vysvětlil náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný, jehož resort celou soutěž připravuje a organizuje také Krajské dožínky.

„Každý výrobek je v soutěži posuzován podle devíti stanovených kritérií, jakými jsou například inovativnost, design, použité materiály, suroviny a způsob výroby nebo vliv výrobku na zdraví zákazníka," doplnil.

Dožínkový průvod městem V letošním ročníku soutěže bylo podle něj nejvíce přihlášených v kategorii Maso a masné výrobky, kde se mezi sebou utkalo 10 výrobků. Vysoké zastoupení bylo i v kategoriích Pekařské výrobky se 7 přihlášenými výrobky a Biopotraviny, ve které soutěžilo 6 výrobků.

„Bohužel kategorie Mléko a mléčné výrobky zůstala neobsazena, protože po ukončení činnosti Mlékárny Příšovice (PLASTCOM a.s.) v Libereckém kraji není žádný větší zpracovatel mléka," posteskl si náměstek hejtmana s tím, že drobní zpracovatelé mléka se svými výrobky soutěží v kategorii Soukromé farmy, do které se letos přihlásilo pět výrobků.

K dispozici je i brožura o výrobcích

V rámci soutěže rovněž vyšla brožura Výrobek roku Libereckého kraje z odvětví potravinářství - zemědělství, ve které Liberecký kraj prezentuje všechny výrobce, kteří se přihlásili do soutěže. Publikace je již k dispozici na recepci krajského úřadu a na odboru životního prostředí a zemědělství a má stejně jako soutěž podporovat regionální výrobce potravinářských výrobků, a to především v jejich propagaci co nejširšímu okruhu spotřebitelů a vytvářením podmínek pro přímý kontakt výrobce se spotřebitelem.

„Postavení regionálních potravinářských výrobků není na našem trhu jednoduché. Jejich nákupem podporujeme českou ekonomiku a podporujeme tak i české farmáře, kteří se podílejí na zachování zemědělského rázu naší krajiny," dodal Josef Jadrný.

Informace o všech oceněných výrobcích letošního 11. ročníku jsou prezentovány také na webových stránkách www.vyrobek-roku-lk.cz. Najdete lze nalézt také informace o všech výrobcích i o všech firmách, které se soutěže za celou dobu její existence zúčastnily.

Liberecký kraj dále udělil ocenění Výrobek Libereckého kraje roku 2014 z odvětví potravinářství - zemědělství v těchto kategoriích:

Stánek vítězného Jiřího Vrkoslava z Farmy Dolenec ze Zlaté Olešnice<br />Autor: Jiří Langer Biopotraviny - BIO ovčí tvaroh tučný „Jahodová ovečka" Josef Pulíček Pěnčín 60, 468 21 Pěnčín
Maso a masné výrobky - Klobása se sýrem Podkrkonošská uzenina s.r.o. Bělá 149, 514 01Bělá
Nealkoholické nápoje - Kitl Syrob zázvorový Kitl s.r.o. Pasířská 3299/60 466 01 Jablonec nad Nisou
Pekařské výrobky - Rustikální chlebík, 300 g Jizerské pekárny spol. s r.o. Generála Svobody 374, 460 14 Liberec 13
Pivo - Rohozec Y, světlá desítka Pivovar Rohozec, a.s. Malý Rohozec 29, 511 01 Turnov
Soukromé farmy - Svačinka - Tvaroh ochucený česnek pažitka Jako od babičky Jiří Vrkoslav Zlatá Olešnice 262, 468 47 Zlatá Olešnice
Sladidla, cukrovinky, čokoláda - Griliáš, 125 g Radka Mayerová Břetislavova 358/14, 460 14 Liberec XII
Zmrzliny a smetanové krémy - Lahodné ovocné sorbety Heinrich Valentin Schwarzkopf Jezerní 380, 471 27 Stráž pod Ralskem

Obrazem: 11. ročník Semilského pecnu

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj poskytne dotaci hasičům a přispěje obci Klokočí na sanaci skály
Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl

Nejčtenější články

23.06.: Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem
25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT