Na Semilském pecnu byly uděleny ceny pro krajské výrobky roku

17.09.2014 09:35:16 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Na Semilském pecnu byly uděleny ceny pro krajské výrobky roku

Vyhlášení výsledků soutěže o titul Výrobek Libereckého kraje 2014 v odvětví potravinářství a zemědělství se již tradičně koná v rámci Krajských dožínkových slavností. Ty se letos uskutečnily 13. září společně se slavností úrody Semilský pecen. S nejvyšším bodovým ohodnocením 986 bodů se absolutním vítězem letos stal výrobek Svačinka - Tvaroh ochucený česnek pažitka Jiřího Vrkoslava z Farmy Dolenec ze Zlaté Olešnice.

Liberecký kraj dále udělil ocenění Výrobek Libereckého kraje roku 2014 v osmi kategoriích. Ceny předávali hejtman Libereckého kraje Martin Půta, jeho náměstci Josef Jadrný a Hana Maierová, a radní Ivana Hujerová a Alena Losová, starosta města a poslanec Jan Farský, místostarostka Semil Lena Mlejnková a za agrární komoru Jiří Sameš a Robert Erlebach. Dožínek se zúčastnili také radní Vladimír Mastník a Petr Tulpa a poslankyně Jana Hnyková a Jana Pastuchová a další hosté.

Semilský pecen 2014<br />Autor: Tomáš Jech Semilský pecen a Krajské dožínkové slavnosti 2014 byly opět ve znamení poděkování farmářům, zemědělcům a výrobcům regionálních potravin. Za slunečného počasí nechyběl slavnostní dožínkový průvod, ochutnávka regionálních potravin, expozice hospodářských zvířat, ale i bohatý kulturní program. Podrobnosti a velkou fotogalerii k slavnosti najdete zde

Soutěžilo 15 výrobců

Soutěž o titul Výrobek roku LK pořádá resort zemědělství a životního prostředí od roku 2004. Hodnotící komise vybírala z celkem 38 hodnocených výrobků v 8 soutěžních kategoriích, které do soutěže přihlásilo 15 regionálních výrobců z Libereckého kraje.

„V současnosti mají zpracovatelé, farmáři i ekologičtí producenti možnost přihlásit své výrobky do 12 hlavních kategorií, které jsou dále členěny na dílčí kategorie jednotlivých druhů produktů. Vítěz v kategorii získává titul Výrobek roku a celkový vítěz titul Nejlepší výrobek roku. Titul je udělen na dobu dvou let," vysvětlil náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný, jehož resort celou soutěž připravuje a organizuje také Krajské dožínky.

„Každý výrobek je v soutěži posuzován podle devíti stanovených kritérií, jakými jsou například inovativnost, design, použité materiály, suroviny a způsob výroby nebo vliv výrobku na zdraví zákazníka," doplnil.

Dožínkový průvod městem V letošním ročníku soutěže bylo podle něj nejvíce přihlášených v kategorii Maso a masné výrobky, kde se mezi sebou utkalo 10 výrobků. Vysoké zastoupení bylo i v kategoriích Pekařské výrobky se 7 přihlášenými výrobky a Biopotraviny, ve které soutěžilo 6 výrobků.

„Bohužel kategorie Mléko a mléčné výrobky zůstala neobsazena, protože po ukončení činnosti Mlékárny Příšovice (PLASTCOM a.s.) v Libereckém kraji není žádný větší zpracovatel mléka," posteskl si náměstek hejtmana s tím, že drobní zpracovatelé mléka se svými výrobky soutěží v kategorii Soukromé farmy, do které se letos přihlásilo pět výrobků.

K dispozici je i brožura o výrobcích

V rámci soutěže rovněž vyšla brožura Výrobek roku Libereckého kraje z odvětví potravinářství - zemědělství, ve které Liberecký kraj prezentuje všechny výrobce, kteří se přihlásili do soutěže. Publikace je již k dispozici na recepci krajského úřadu a na odboru životního prostředí a zemědělství a má stejně jako soutěž podporovat regionální výrobce potravinářských výrobků, a to především v jejich propagaci co nejširšímu okruhu spotřebitelů a vytvářením podmínek pro přímý kontakt výrobce se spotřebitelem.

„Postavení regionálních potravinářských výrobků není na našem trhu jednoduché. Jejich nákupem podporujeme českou ekonomiku a podporujeme tak i české farmáře, kteří se podílejí na zachování zemědělského rázu naší krajiny," dodal Josef Jadrný.

Informace o všech oceněných výrobcích letošního 11. ročníku jsou prezentovány také na webových stránkách www.vyrobek-roku-lk.cz. Najdete lze nalézt také informace o všech výrobcích i o všech firmách, které se soutěže za celou dobu její existence zúčastnily.

Liberecký kraj dále udělil ocenění Výrobek Libereckého kraje roku 2014 z odvětví potravinářství - zemědělství v těchto kategoriích:

Stánek vítězného Jiřího Vrkoslava z Farmy Dolenec ze Zlaté Olešnice<br />Autor: Jiří Langer Biopotraviny - BIO ovčí tvaroh tučný „Jahodová ovečka" Josef Pulíček Pěnčín 60, 468 21 Pěnčín
Maso a masné výrobky - Klobása se sýrem Podkrkonošská uzenina s.r.o. Bělá 149, 514 01Bělá
Nealkoholické nápoje - Kitl Syrob zázvorový Kitl s.r.o. Pasířská 3299/60 466 01 Jablonec nad Nisou
Pekařské výrobky - Rustikální chlebík, 300 g Jizerské pekárny spol. s r.o. Generála Svobody 374, 460 14 Liberec 13
Pivo - Rohozec Y, světlá desítka Pivovar Rohozec, a.s. Malý Rohozec 29, 511 01 Turnov
Soukromé farmy - Svačinka - Tvaroh ochucený česnek pažitka Jako od babičky Jiří Vrkoslav Zlatá Olešnice 262, 468 47 Zlatá Olešnice
Sladidla, cukrovinky, čokoláda - Griliáš, 125 g Radka Mayerová Břetislavova 358/14, 460 14 Liberec XII
Zmrzliny a smetanové krémy - Lahodné ovocné sorbety Heinrich Valentin Schwarzkopf Jezerní 380, 471 27 Stráž pod Ralskem

Obrazem: 11. ročník Semilského pecnu

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hudební nástroje v knihovně? Nová služba v Liberci!
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
Výstavu drahých kamenů v Lomnici obohatí model hradu Trosky
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 14. až 16. června
V Krkonošském muzeu otevřou výstavu o místních hasičích

Nejčtenější články

13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
14.06.: Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT