Na silnicích v kraji letos zemřelo už 12 lidí, 58 utrpělo těžká zranění

14.10.2020 16:49:04 | Autor: TZ Tým bezpečnosti silničního provozu | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Na silnicích v kraji letos zemřelo už 12 lidí, 58 utrpělo těžká zranění

Policisté od ledna do září letošního roku šetřili v Libereckém kraji 3 466 dopravních nehod, o 61 případů méně než o rok dřív. Letošek je ale z pohledu následků na životech výrazně tragičtější. Nehody nepřežilo už 12 lidí, 58 osob utrpělo těžká zranění, dalších 880 jich vyvázlo s poraněním lehčího charakteru.

Na smrtelných střetech se podepsal alkohol za volantem, nesprávný způsob jízdy a rychlost. Liberecký kraj, Policie ČR, Tým silniční bezpečnosti a BESIP pokračují v preventivních aktivitách i represivních dopravně bezpečnostních akcích.

„Na řidiče sice platí namátkové kontroly a policejní uniformy na silnicích, což ukazuje meziročně méně nehod, ale ovlivnit už nemohou jejich následky. Letošní čísla nejsou příliš lichotivá, mrtvých je o 4 více než vloni, mírně ubylo těžce zraněných a počet lidí, kteří se při nehodě zranili lehce vzrostl o 33," řekl Jan Frieser, vrchní komisař Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. V celé České republice pak policisté šetřili celkem 72 080 dopravních nehod, při kterých zemřelo 360 lidí a dalších 1 404 bylo těžce zraněných.

Na silnicích okresu Liberec zemřelo letos už 5 lidí, 16 jich bylo v těžkém stavu převezeno do nemocnic. V okrese Česká Lípa přišly při nehodách o život 3 osoby, dalších 21 účastníků utrpělo těžká zranění. Okres Semily eviduje 3 oběti a 15 těžce zraněných. V okrese Jablonec nad Nisou si silniční střety za prvních devět měsíců letošního roku vyžádaly 1 mrtvého a 6 těžce zraněných.

Nebezpečí na silnicích Libereckého kraje a následné nehody způsobují nejčastěji sami řidiči. Počet dopravních nehod, které mají na svědomí, ale alespoň oproti loňsku klesl o 25 na 2 525. Postrachem motoristů je také lesní zvěř a domácí zvířata. Statistiky evidují, že letos kvůli nim bouralo 690 řidičů. „S překážkou v podobě lesní zvěře má nepříjemnou zkušenost řada motoristů. Mnohdy se jedná o opravdu vážné nehody, kterým řidiči nezřídka nejsou schopni zabránit. Navíc podzimní období je z pohledu nebezpečí srážky se zvěří nejrizikovější. V místech, kde by k takovému střetu mohlo dojít, například při průjezdu lesním úsekem, je nutné zpomalit," varuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Viníky dalších letošních dopravních nehod jsou ve 162 případech řidiči nemotorových vozidel, chodci způsobili 27 jiných dopravních nehod. Ve 21 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Opilí nebo zdrogovaní řidiči zapříčinili 216 nehod, což je ve srovnání s předchozím rokem o 27 více. „Alkohol navíc hrál roli u většiny letošních smrtelných bouraček. Většina řidičů navíc usedla za volant natolik opilá, že u nich byla zjištěna hladila vyšší než 1,5 promile. Z takových řidičů se pak stane jedoucí nebezpečí, které neohrožuje jen sebe, ale i ostatní nevinné účastníky silničního provozu," upozornil dále Jan Polák.

Liberecký kraj společně s partnery dlouhodobě podniká kroky ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. V podzimním období se zaměřují nejen na řidiče, ale také na chodce a cyklisty, tedy na nejohroženější skupiny. „Nadcházející měsíce, kdy se dříve stmívá a později rozednívá, musí chodci i cyklisté dvojnásob myslet na to, že je ostatní musí na silnicích dobře vidět, aby nedošlo k neštěstí. Je tedy třeba vybavit se reflexními prvky, což nařizuje i zákon. Pozor ale na to, že snížená viditelnost neznamená jen tma, ale třeba také šero, mlha, déšť nebo sněžení. Nikdy by neměli spoléhat na to, že je řidiči uvidí včas. My se v tomto období zaměříme právě na problematiku viditelnosti," dodal Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policisté apelují na řidiče, aby dávali pozor na zvěř v říji
V Koberovech havaroval opilý řidič, který zastavil až v hromadě sena
V Liberci se srazil autobus s osobákem, na místě pět zraněných
Krkonošští záchranáři zasahovali v Polsku
Vyjížďka na kolech nedopadla dobře. Seniorka skončila v nemocnici
Cyklistka objevila u Radčic havarované vozidlo s mrtvým řidičem
V Hrubé Skále se na přejezdu srazil vlak s autem
Hasiči vyprostili auto v Jablonečku a v Jilemnici se jiné srazilo s vlakem
Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
Hasiči vyprošťovali tatrovku v Mašově
Tragická nehoda v Liberci. Po střetu s dodávkou zemřel motorkář
Nehody v kraji si letos vyžádaly už 5 obětí a 17 těžce zraněných
U silnic v Libereckém kraji přibyly od začátku roku další tři křížky

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pitná voda je v prameni Boží voda i pod Valdštejnem

Odbor životního prostředí informuje občany, že prameny pod Valdštejnem a Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramenů ze dne 17. ledna 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění.

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zemědělci i v Pojizeří protestovali proti změně strategického plánu
Výlet vlakem do Černous láká na Meandry Smědé i muzeum úzkokolejky
Pražští studenti zrestaurovali grafiky pro Severočeské muzeum
Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu

Nejčtenější články

20.01.: Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
20.01.: Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu
19.01.: Počet případů covidu stoupá, ale naštěstí je méně hospitalizovaných

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT