Na Sychrově začne Rok francouzské kultury a možná vzlétnou i balóny
26.04.2013 19:42:33 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov
Na Sychrově se v sobotu 27. a v neděli 28. dubna uskuteční první z akcí pořádaných v rámci Roku francouzské kultury - Čaj o páté věnovaný Rohanům a Roku francouzské kultury a také Francouzská neděle bratří Mongolfiérů.
Chcete se dozvědět, co mají společného objevitelé horkovzdušných balónů a zámek Sychrov? Tak přijďte o víkendu do zámecké oranžérie na Sychrově. Unikátně bude zpřístupněna i vodárenská věž v zámeckém parku.
Kromě přednášek o historii balónového létání se dozvíte mnoho zajímavostí, které jste ještě asi neslyšeli. Vynálezce balonu Joseph Michel Montgolfiér byl například i vynálezce vodního trkače. A jeho vynález byl realizován i na zámku Sychrov na přečerpávání vody z Mohelky do parku. Bude k vidění i unikátní výstava Okem ptáka - fotografie Českého ráje a Liberecka, pořízené právě z letů horkovzdušnými balóny. Pro děti bude připravena ruční dílna, výstava TECHNOPOLIS a Pohádkový svět.
„V případě příznivého počasí se uskuteční start horkovzdušných balónů ze zámeckého parku a okolí zámku. Příprava proběhne od 17 hodin, předpokládaný start po 18 hodině," uvedla mluvčí Národního památkového ústavu Lucie Spálenská.
Výstavy na Sychrově
Pro dětské návštěvníky je zpřístupněna pohádková výstava Pohádkové srdce Evropy od známé spisovatelky, ilustrátorky a grafičky paní Vítězslavy Klimtové - výstava pohádkových bytostí je umístěna v zámeckém sklepení a její otevírací doba koresponduje s otevírací dobou zámku.
Nejen pro děti, ale i pro zvídavé dospělé je v prostoru bývalé zámecké konírny výstava TECHNOPOLIS - interaktivní výstava je zaměřena na vědu a technologie 2. poloviny 19. století a začátek 20. století. Připomene také vynálezy a díla Julese Verna, těšit se můžete i na Patentovou kancelář.
„Všechny objekty ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově již jsou otevřeny a přístupny návštěvníkům. Jako poslední svoji bránu otevřel hrad Bezděz, a to z důvodu sněhu a ledu až o víkendu 20. - 21.4. Nyní již jsou přístupny všechny objekty ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově dle své otevírací doby. Těšíme se na vaši návštěvu," informovala Lucie Spálenská.
Víkendový program na Sychrově:
27. 4. Oživlé památky na téma: Jarní větrání - provětrání zazimovaných veteránů - Sraz 1st US Veteran club - zámecký park 10 až 16 hodin, tradiční setkání milovníků amerických vozidel spojené se Soutěží elegance.
27. 4. Čaj o páté - Rohanové - historie rodu a Rok francouzské kultury, přednáška a povídání v zámecké oranžerii od 17 hodin. Přednáší: PhDr. Miloš Kadlec (akce v rámci Roku francouzské kultury)
28. 4. Balóny na Sychrově, aneb Francouzská neděle bratří Montgolfiérů - zámecký park, 14 až 18 hodin.
Související články
Na Sychrově a turnovském náměstí se předvedou americké koráby silnic
Hrady a zámky lákají v dubnu na Den památek a kostýmované prohlídky
Přes zimní počasí lidé měli zájem o návštěvy hradů a zámků
Pod sychrovskou správu budou nově patřit hrady a zámky ze tří krajů
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Libor Preisler odstupuje z funkce jednatele TS Turnov
Rada města Turnov v působnosti valné hromady společnosti Technické služby Turnov, s. r. o., vzala na vědomí odstoupení Libora Preislera z funkce jednatele společnosti Technické služby Turnov, s. r.o., a to k 30.06.2026. Rada města v působnosti valné hromady společnosti Technické služby Turnov, s. r. o., schválila vypsání výběrového řízení na funkci jednatele společnosti dle předloženého návrhu zadání.
Kraj školám usnadní dopravu žáků na výukové programy
Výukové programy v iQlandii patří mezi ty, které dokážou žáky nadchnout pro vědu a techniku a nabídnout jim učení jinak než jen v lavicích. Pro některé školy ale může být překážkou samotná doprava. Liberecký kraj proto i ve druhém pololetí tohoto školního roku pokračuje v podpoře dopravy žáků na výukové programy do iQlandie a nabízí školám možnost žádat o dotaci průběžně. „Chceme, aby se kvalitní a inspirativní výukové programy dostaly ke všem dětem bez ohledu na to, odkud pocházejí. Doprava bývá často tou největší překážkou, a proto ji kraj školám pomáhá řešit," upřesnila radní Libereckého kraje pro resort školství a sportu Jitka Skalická.
Nejnovější články
Vlajka pro Tibet opět visí na krajském úřadu
Obrazem: Rallye Jizera přilákala stovky diváků
Vrchlabská expozice ve Čtyřech historických domcích projde proměnou
Vlastníci Krajské nemocnice převzali nové akcie sjednoceného subjektu
První občánek roku 2026 navštívil turnovskou radnici
Nejčtenější články
07.03.: Falešní policisté opět úřadovali v Libereckém kraji
08.03.: Město Turnov připravuje nájem původní budovy knihovny
08.03.: Vlastníci Krajské nemocnice převzali nové akcie sjednoceného subjektu
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.