Na trase z Liberce do Pardubic mají vyjet od prosince rychlíky Arrivy

08.10.2020 19:31:33 | Autor: Filip Trdla a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Libštát,Košťálov,Sychrov,Dolánky,Železný Brod,Malá Skála,Líšný,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Liberecký kraj,Pojizeří

Na trase z Liberce do Pardubic mají vyjet od prosince rychlíky Arrivy

Společnost Arriva vlaky získala zakázku na provoz rychlíků z Liberce do Pardubic a do Ústí nad Labem. Smlouva začne platit od 13. prosince letošního roku. Liberecký kraj však nebyl přizván na žádná předchozí jednání Ministerstva dopravy s jednotlivými vlakovými společnostmi, aby mohl uplatnit svoje požadavky. Informaci se poté dozvěděl pouze z médií a má k postupu výhrady.

„Zajištění vlakové obslužnosti na trasách vedoucích z našeho krajského města by mělo podle mého názoru Ministerstvo dopravy konzultovat v prvé řadě s námi. Jednoznačně bychom měli mít právo promluvit do fungování vlakových spojení, která se přímo dotýkají našeho regionu. Mrzí mě, že nás Ministerstvo dopravy nepřizvalo na předběžná jednání s dopravci. Navíc nás doslova postavili před hotovou věc a výsledky výběrového řízení jsme se dozvěděli prostřednictvím médií," uvedl hejtman Martin Půta a dodal: „Situaci jsme řešili opakovaně na dopravní komisi Asociace krajů České republiky. Věřím, že se přístup ministerstva do budoucna změní."

Arriva chce nasadit na trase R14 Pardubice - Liberec - Ústí nad Labem vlaky řady 845. „Cílem Libereckého kraje je, aby na trasách jezdili stejní dopravci, anebo si různé vlakové společnosti navzájem uznávaly své tarify," dodal Jan Sviták, náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Podle serveru Zdopravy.cz bude mít společnost Arriva vlaky smlouvu na provoz rychlíků linky R14 mezi Libercem a Ústím nad Labem a Pardubicemi nejdříve týden před zahájením provozu letos v prosinci. Navíc stále nemá jistotu, že skutečně zakázku získá. Vyplývá to ze zákonných lhůt. Ministerstvo dopravy nechalo výběr dopravce zbytečně na poslední chvíli.

Kromě dvouměsíčního zákonného čekání na podpis je totiž pro Arrivu i možnou hrozbou zrušení původního výběru ministerstva. České dráhy totiž s výběrem nesouhlasí a podaly proto námitky proti rozhodnutí ministerstva.

Ministerstvo dopravy má na vypořádání námitek 15 dní. Pokud je odmítne, České dráhy se mohou obrátit ještě na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kde ale budou muset složit už kauci.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj posílil turistické vlaky z Liberce a Turnova na Malou Skálu
Kraje vyzvaly stát ke zrychlení vlaků mezi Libercem a Hradcem Králové
Rada kraje odvolala jednatele společnosti Korid LK
Tarif IDOL uznají všichni dopravci, ale kartu si všude nezakoupíte
Arriva zaplatí Libereckému kraji na sankcích 815 tisíc korun
Arriva už prý zlepšuje své služby, kraj přesto na sankcích trvá
Dopravce Arriva neplní podmínky smlouvy, kraj chce vymáhat sankce
Arriva má od nástupu problémy, zajímá se o ni už i drážní úřad
VIDEO: Poslední jízda rychlíku z Prahy do Harrachova
Dopravce Arriva přidává po problémech na trať další Siemens Desiro
Ohlédnutí za rokem 2019 v dopravě
Co se mění v jízdním řádu od 15. prosince 2019?
Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
Otevřeli opravenou železniční trať z Železného Brodu do Tanvaldu
FOTO: Vlak Siemens Desiro projížděl poprvé Pojizeřím
Kraj vybral pro železniční trasu z Liberce do Staré Paky vlaky Arriva

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT