Na Velké ceně Jilemnice si rozdělili vítězství Řezáč, Koukal a Moravcová

22.12.2013 20:36:44 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Jilemnice,Krkonoše

Velká cena Jilemnice na Horních Mísečkách odstartovala letošní lyžařskou sezonu v Česku. Vítězem sobotní klasické desítky se stal Stanislav Řezáč před Martinem Koukalem, v neděli zvítězil už osamocený Koukal. V ženách po oba dny kralovala jablonecká Klára Moravcová.

Bývalý Mistr světa na 50 kilometrů Koukal nejezdí v současnosti pravidelně Světový pohár, takže byl tento závod pro něj velmi důležitým v boji o účast na Olympiádě v Soči. V sobotu zaostal o dvě vteřiny za nejlepším českým laufařem posledních let Řezáčem, v neděli mu ve volné technice nikdo nekonkuroval. Čekalo se to hlavně od českých juniorů, z těch byl nejlepší jablonecký Petr Knop - v sobotu čtvrtý a v neděli sedmý.

Překvapili Rumuni a Turci

Pozice českých juniorů překvapivě zabírali cizinci. Zatímco loni na Velké ceně Jilemnice zaujali slušnou formou a medailemi Bulhaři, tak letos to byli Rumuni a Turci! Nejlepší z nich byl rumunský reprezentant Paul Constantin Pepene - v sobotu třetí a v neděli dokonce druhý. Mezi ženami zase byla vidět Turkyně Kelime Cetinkaya - v sobotu pátá a v neděli čtvrtá.

Dále byli vidět i závodníci z Polska, kterých startovalo kolem 60, vůbec nejexotičtejším lyžařem byl závodník Kolumbie. Jméno Paul Bragiel v běžeckém lyžování nějak nezáří, ono se totiž jedná o úspěšného amerického byznysmena, který donedávna na lyžích nikdy nezávodil, ale nadchl ho nápad účasti na Olympiádě v Soči, takže se snaží získat nominaci přes zisk potřebných FIS bodů a koupené občanství Kolumbie. V sobotu ale dojel poslední, což mu pochopitelně zatím nestačí.

V ženách nejlepší Klára Moravcová

Mezi ženami si pro dvě vítězství dojela Klára Moravcová ze SKI klub Jablonec nad Nisou. V sobotu na klasice ji stíhaly druhá Polka Kozielska a třetí Romanowicz. V nedělním závodě volně doběhla druhá jilemnická Lída Horká, která byla předtím v klasice až devátá. Z domácích závodníků se dále dařilo i Lucii Charvátové - čtvrté v klasice a páté ve volné technice. Loni se tato běžkyně pokoušela dostat do ženské běžecké štafety, letos ale vsadila na biatlon, který je nyní její hlavní disciplínou a aktuálně je na hranici nominace na Olympiádu do Soči.

20. ročník Velké ceny Jilemnice se jel v areálu na Horních Mísečkách<br />Autor: Stanislav Henych Velká cena Jilemnice byla opět součástí Evropského poháru - FIS Slavic cupu a zaznamenal rekordní účast závodníků z 12 zemí. Už v pátek byly na programu prezentace a tréninky, v sobotu se na klasické trati závodilo na okruzích 2,3 a 3,3 kilometru a v neděli volně na 5 kilometrů.

„Počasí nám vyšlo velmi pěkně, když v sobotu byl mírný mráz a sluníčko, v neděli už to bylo bez sluníčka s teplotami kolem nuly, ale závodní podmínky byly přesto dobré. Účastnických zemí mohlo být dokonce třináct, ale přihlášený moldavský závodník nakonec nenastoupil," upřesnil předseda pořádajícího oddílu ČKS SKI Jilemnice Stanislav Henych.

Předseda organizačního výboru zároveň upřesnil, jaktože se letos jedná již o 20. ročník Velké ceny Jilemnice, když loni se jel 17. ročník v roce 2001 obnoveného lyžařského závodu. „Do historie závodu jsme totiž letos začlenili dva závody ze 60. tých let, které se nám podařilo dodatečně dohledat," dodal Henych.

20. ročník Velké ceny Jilemnice:

Sobota: Ženy a juniorky (5 km klasicky): 1. Moravcová (SKI klub Jablonec n. N.) 15:01,5, 2. Kozielska -2,8, 3. Romanowicz (obě Polsko) - 9,1, 4. Charvátová (SKI Jilemnice) -11,0, 5. Cetinkaya (Turecko) -30,1, 6. Hančíková - 32,4, 7. Boudíková (obě Nové Město na Moravě) -33,2, 8. Bielecka (Polsko - 1. juniorka) -33,5, 9. Horká (SKI Jilemnice) -36,2, 10. Beroušková (Plzeň) -38,3. Startovalo 69 závodnic.

Muži a junioři (10 km klasicky): 1. Řezáč 26:27,1 (individuální start), 2. Koukal (SRCT) -2,6, 3. Pepene (Rumunsko) -19,5, 4. Knop (SKI klub Jablonec n. N. - 1. junior) -25,7, 5. Ročárek (Nové Město na Moravě) -27,1, 6. Gräf (Dukla Liberec) -42,5, 7. Kordutsch (Sokol Stachy - 2. junior) -53,2, 8. Segec (Slovensko - 3. junior) -54,4, 9. Antoš (SKI klub Jablonec n. N. - 4. junior) -58,8, 10. Polach (SKI klub Jablonec n. N.) -58,9, ...19. Štoček (SKI Jilemnice - 5. junior) -1:31,8. Startovalo 118 závodníků.

Neděle: Ženy a juniorky (10 km volně): 1. Moravcová (SKI klub Jablonec n. N.) 25:28,6, 2. Horká (SKI Jilemnice) -16,1, 3. Kozielska (Polsko) -18,1, 4. Cetinkaya (Turecko) -46,2, 5. Beroušková (Plzeň) -54,2, 6. Charvátová (SKI Jilemnice) -1:01,9, 7. Sara (Rumunsko) -1:03,4, 8. Galewicz (Polsko) -1:07,3, 9. Hynčicová (Dukla Liberec - 1. juniorka), 10. Romanowicz (Polsko) -1:21,4. Startovalo 52 závodnic.

Muži a junioři (15 km volně): 1. Koukal (SRCT) 32:51,3, 2. Pepene (Rumunsko) -29,2, 3. Gräf (Dukla Liberec) -37,5, 4. Rádl (Slovan Karlovy Vary) -1:08,9, 5. Pripici (Rumunsko - 1. junior) -1:38,4, 6. Dursun (Turecko - 2. junior) -1:39,3, 7. Knop (SKI klub Jablonec n. N. - 3. junior) -1:44,9, 8. Ročárek (Nové Město na Moravě) -1:52,8, 9. Hogiu (Rumunsko) -2:02,4, 10. Augustiňák (Nové Město na Moravě) -2:03,0, ...23. Čech (SKI Jilemnice) -2:53,2. Startovalo 103 lyžařů.

Kompletní výsledky najdete ke stažení pod článkem.