Nápady turnovských žáků podruhé

12.06.2024 07:00:44 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Nápady turnovských žáků podruhé

Školní fórum je cesta, jak zapojit mladé lidi do rozvoje vlastní školy i města, budovat vztah ke svému okolí. Záplava podnětných nápadů přišla i při dalším ze setkání, tentokrát v ZŠ Skálova Turnov.

Jak jsme již dříve zmiňovali, školní fórum žáků druhého stupně patří mezi tradiční aktivity Zdravých měst ČR (viz Školní a mladá fóra Zdravých měst ČR). Jejich hlavním cílem je povzbuzovat mladou generaci k aktivnímu zapojení do otázek kvality života a rozvoje. Nejedná se o diskusi k předem připraveným námětům nebo dokumentům, ale o formu komunitního projednávání. Cílem akcí je získat co nejširší zpětnou vazbu od dětí, náměty ke zlepšení dané školy, ale také jejich města. Snažíme se ukázat, že mladí lidé mohou rozhodovat o dalším rozvoji a svojí aktivitou mnoho změnit.

Důraz na zapojení mladé generace v Turnově klademe i v participativním rozpočtu Tvoříme Turnov. Už dvakrát byla vyhlášena samostatná kategorie pro návrhy městského a školních parlamentů mládeže. Díky návrhu městského parlamentu mládeže máme například i zbrusu nové lavičky podél náhonu Malé Jizery.

Druhé školní fórum v Turnově se konalo v ZŠ Skálova v pátek 24. května 2024. Za žáky se opět vypravili i starosta Tomáš Hocke a místostarostka Petra Houšková. Zpětnou vazbu ke školní části návrhů poskytl i ředitel školy Michal Loukota.

Žáci opět pracovali ve skupinách, kdy v každé z nich byli zástupci jednotlivých ročníků druhého stupně. Ve skupině nejdřív diskutovali a zapisovali návrhy jednotlivců, pak si zvolili jeden top námět pro školu a jeden pro město. Dobře formulovaným zdůvodněním měli návrh představit ostatním spolužákům. Z pěti skupin vzešlo celkem pět vybraných návrhů pro vylepšení školního prostředí a pět pro zlepšení veřejného prostoru Turnova. Všichni měli možnost hlasovat pro z jejich pohledu úplně nejvíc důležité náměty.

Z návrhů pro školu s přehledem vyhrál ten na rozšíření sortimentu občerstvení ve škole. K palačinkám, které si děti moc pochvalují, by mohla přibýt nabídka nápojů. Žáci by rovněž přivítali úpravu systému zamykání šaten, navrhovali kódové nebo čipové zámky. Body sesbíral také návrh na větší škálu sportovních odvětví ve škole.

V rámci podnětů pro město získalo nejvíc bodů v závěrečném hlasování vytvoření „no smoking" zón ve městě a pro děti nepříjemný pocit ze situace na pumptracku nebo tréninkové rampě u Maškovy zahrady, kde se občas objevují skupinky, které si rozhodně nepřišli zajezdit na kole či koloběžce. Děti by rády v tomhle atraktivním místě trávily volný čas ve větším klidu a bezpečí. Zpětnou vazbu dostaly od místostarostky, která poděkovala za podnět a přislíbila, že se jím vedení města bude obratem zabývat.

Mezi náměty na vylepšení veřejného prostoru se objevila možnost doplnit louku u Dolánek, kde jsou v současnosti beachvolejbalové kurty. Návrh se týkal dalších herních prvků nebo třeba discgolfu... Ideální nový námět pro další ročník participativního rozpočtu.

Bylo znát, že by účastníci vydrželi diskutovat o nápadech pro své okolí, ale také o parkování, dopravě či cyklostezkách ve městě ještě další hodinu. Těší nás, jaký zájem a přehled o městském dění měli a jak dokáží reprodukovat svoje nápady, návrhy i názory.

Děkujeme všem, kdo se účastnili i škole, že realizaci fóra umožnila. Některé z podnětů si zaslouží rychlé řešení, nad dalšími se určitě bude diskutovat ve škole i na úrovni města. Už teď vyhlížíme inspiraci ze ZŠ Žižkova.

Marcela Jandová, tisková mluvčí a koordinátorka Zdravého města Turnov a MA21

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT