Národní parky České republiky se spojily do společné asociace

30.11.2024 19:41:01 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Národní parky České republiky se spojily do společné asociace

V Podmolí v Národním parku Podyjí byla 26. listopadu oficiálně založena Asociace národních parků České republiky (ANP ČR). Neformální sdružení založily správy všech čtyř národních parků v Česku - Českého Švýcarska, Krkonoš, Podyjí a Šumavy. Ustavující memorandum o spolupráci dnes společně podepsali ředitelé Petr Kříž (NP České Švýcarsko), Robin Böhnisch (KRNAP), Tomáš Rothröckl (NP Podyjí) a Pavel Hubený (NP Šumava).

Ředitelé správ národních parků Česka ze svého středu zvolili prvním předsedou Asociace Robina Böhnische z Krkonošského národního parku. Předsednické volební období je jednoleté. Koordinátorem byl na příští čtyři roky zvolen Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP.

„Vnímám Asociaci jako významné posílení hlasu správ NP, ať už směrem k nejširší veřejnosti, nebo třeba v diskusi o legislativních změnách, které se NP dotýkají. Správy národních parků představují koncentraci vysoké odborné kompetence, tradici intenzivní komunikace s partnery v regionu, každý z těch současných má také jedinečnou zkušenost z přeshraniční spolupráce. Je tedy zřejmé, že Asociace národních parků ČR bude mít v mnoha ohledech co nabídnout," řekl čerstvě zvolený předseda ANP ČR, ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

„Hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli Asociaci založit, je potřeba mít jasnou platformu pro vzájemnou spolupráci, výměnu zkušeností a koordinaci," vysvětlil hlavní impuls vzniku ANP ČR koordinátor Jakub Kašpar. „Samozřejmě je Asociace připravená přivítat ve svých řadách případné nové členy, jako chystaný NP Křivoklátsko," dodal.

„Jsem přesvědčen, že tato iniciativa povede ke zvýšení efektivního budování povědomí veřejnosti o tom, co jsou vlastně národní parky a o jaké hodnoty pečují. Asociace národních parků jsou v některých evropských státech (např. Rakousko, Itálie, Polsko) osvědčené, velmi aktivní a účinné. Věřím, že to tak bude i v Česku," sdělil ředitel Správy NP Podyjí Tomáš Rothröckl.

„Každý z našich národních parků je sám o sobě unikátem, poslání území zařazených do této prestižní kategorie jsou však společná. Patří k nim i vytváření prostoru pro přírodní děje, které v převažující kulturní krajině Česka mají často velmi málo prostoru, právě tak jako prezentace významu těchto dějů veřejnosti. Národní parky si přitom vzájemně mohou být velkou inspirací," uvedl Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko.

„Zkušenost s intenzivní spoluprací a doslova propojováním agend mezi NP Šumava a NP Bavorský les mi potvrzuje, že je i v Česku spolupráce na mnoha úrovních, tedy nejen mezi řediteli, důležitá pro sjednocování cílů a postupů, zejména ve státní správě, ale i při péči o biodiverzitu a postupné rozšiřování divoké přírody," řekl Pavel Hubený, ředitel Správy NP Šumava. „Za posledních několik let máme za sebou řadu společně prováděných analýz a hodnocení, o mnoha věcech se průběžně radíme a hledáme optimální řešení. Je jedinou cestou do budoucnosti dát této spolupráci formálnější rámec. Protože všechny národní parky chtějí být výkladní skříní ochrany přírody," dodal ředitel Hubený.

Národní parky chtějí, aby ANP ČR byla jejich společnou reprezentací navenek k veřejnosti, ale i k partnerům ve světě, zejména vůči mezinárodním organizacím, jako je Federace EUROPARC, IUCN, EuroSite či Rada Evropy. Hlavním cílem Asociace je ale být platformou pro vzájemnou diskusi nad praktickými otázkami ochrany přírody, ale i celostátními a mezinárodními strategickými dokumenty. V rámci Asociace bude možné efektivněji debatovat a vyměňovat si vzájemně zkušenosti nejen z péče o přírodu, ale také z práce s veřejností nebo hospodaření a personálních záležitostí v řízení národních parků.

Slavnostní setkání korunoval koncert trubačů Správy KRNAP v kapli Panny Marie Bolestné v Čížově.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny
Federace Europarc ocenila české národní parky

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Návrat starých jabloní do jabloneckých zahrad

Jablonec nad Nisou nabídne svým obyvatelům 160 jabloní starých českých odrůd za symbolických 160 korun. O stromy určené pro výsadbu na pozemcích v katastru města se mohou zájemci přihlásit od května do konce června 2026. O přidělení stromu rozhodne pořadí doručení žádosti. Další informace na Našem Jablonecku

Fantazie: Jablonec jde do finále poháru!

I to počasí se umoudřilo, aby vytvořilo rámec pro semifinále MOL Cupu, ve kterém přijela na Střelnici bojovat o postup Mladá Boleslav. Čekalo se, že právě na tento zápas se domácí soustředí, a to se nakonec povedlo. Postup do finále je skvělým úspěchem jabloneckého fotbalu, teď ještě udělat tu závěrečnou tečku 20. května v Hradci Králové. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu zahájí výstavu Radosti života
Krajští radní podpořili bezpečnost středních škol třemi miliony korun
Aplikace Záchranka bude v Libereckém kraji s rozšířenými funkcemi
Obrazem: 7. ročník Maloskalského půlmaratónu
Do turnovských škol se vrátilo školní fórum

Nejčtenější články

05.05.: Obrazem: 7. ročník Maloskalského půlmaratónu
05.05.: Aplikace Záchranka bude v Libereckém kraji s rozšířenými funkcemi
05.05.: Do turnovských škol se vrátilo školní fórum

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT