Naučnou stezku Opevněné Trutnovsko rozšířili o nové panely

07.07.2021 16:55:37 | Autor: Šárka Lapáčková Beránková | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Naučnou stezku Opevněné Trutnovsko rozšířili o nové panely

Stezka Opevněné Trutnovsko, která informuje o vůbec nejmohutnějším pevnostním úseku v bývalém Československu, má tři nové panely informující o historii opevnění. Sportovci pomocí aplikace EPP Pomáhej pohybem podpořili tento projekt a vysportovali dostatek bodů a Nadace ČEZ přispěla částkou 65 tisíc korun na nákup potřebného materiálu na výrobu panelů.

Z příspěvku Nadace ČEZ dobrovolníci spolku Stachelberg vyrobili tři nové moderní panely naučné stezky Opevněné Trutnovsko. První u dochovaných základů štěrkovny, ve které byl drcen kámen pro výstavbu tvrze, druhý u základové desky pěchotního srubu T-S 74 a poslední u základové desky pěchotního srubu T-S 72. Na té je umístěn nouzový východ z podzemí tvrze Stachelberg. Nové panely budou turistům poskytovat zajímavé historické informace o těchto objektech. Dojde tak k významnému vylepšení stavu této naučné stezky, která prochází a informuje o tomto pevnostním úseku.

„Příspěvek nám pokryl náklady na vybudování tří nových panelů o opevnění na Trutnovsku. Za finance jsme nakoupili materiál na výrobu - trámy, palubky, beton, železné patky, krytinu... a přímočarou pilu. Zbylé finance jsme investovali do grafického zpracování a tisku samotných naučných panelů s textem, výkresy a fotografiemi. Veškerou práci, kromě grafického zpracování, jsme zvládli sami členové spolku Stachelberg s dalšími dobrovolníky zdarma," upřesnil Marek Šikola ze spolku Stachelberg.

Stavba nových panelů na stezce Opevněné Trutnovsko Početní turisté a zájemci o historii tak dostanou zajímavé informace, které poslouží k lepší prezentaci historie československého předválečného opevnění.

Naučná stezka v okolí Babí na Trutnovsku využívá okolních pevností. Muzeum přibližuje návštěvníkům co nejvíce informací o československém opevnění. Opevnění bylo stavěno v letech 1935 až 1938. Pevnostní muzeum se rozkládá na rozsáhlé ploše tvrze, a to od silnice Trutnov - Žacléř až po tvrzový pěchotní srub T-St S 73 (jediný vybetonovaný objekt tvrze).

Dvě trasy naučných stezek překračují i tento rozsáhlý prostor. Součástí komplexu je i rozhledna Eliška uprostřed areálu dělostřelecké tvrze. Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém - jedná se celkem o 3,4 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat (15 %). Mělo zde být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 778 mužů osádky (kasárna, sklady munice a materiálu, elektrárna, filtrovna apod. Informace na www.stachelberg.cz.

Sportovně-charitativní aplikaci EPP-Pomáhej pohybem s nadsázkou využívá každý 20. obyvatel České republiky. Od jejího spuštění v květnu 2015 si ji totiž stáhlo přes 516 tisíc lidí. Dohromady s ní strávili přes 713 let a 890krát obkroužili Zeměkouli kolem rovníku. U příležitosti svých 6. narozenin přichystala „EPPka" svým fanouškům novou funkci virtuálních týmů. Do podpory vybraných neziskových projektů se tak mohou společně zapojit třeba školní třídy, sportovní družstva nebo rodiny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Až do konce dubna mohou obce žádat o peníze na přechody pro chodce
Cyklostezku podél Jizery v Semilech doplnila naučná stezka
Grantové programy Nadace ČEZ jsou v plném proudu
Práce na cyklostezce Odra-Nisa pokračují, hotovo bude na jaře

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Policisté dopadli pachatele, kteří pašovali drogy do rýnovické věznice

Policisté dopadli pachatele, kteří pašovali drogy do rýnovické věznice Když v měsíci dubnu letošního roku příslušníci Vězeňské služby Věznice Rýnovice prováděli kontrolu přijatých zásilek pro odsouzené, dvě z obálek obsahovaly mnohem víc, než se zprvu zdálo. Na první pohled pouhé pingpongové pálky, na ten druhý již jednoznačná skrýš pro drogy. V rukojeti pálek se ukrývalo takové množství metamfetaminu, které by posloužilo k několika dávkám. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Sociální organizace v regionu dostanou pověření k poskytování služeb

Pro roky 2022 a 2023 musí mít sociální služby v regionu tzv. Pověření k poskytování služeb v obecném hospodářském zájmu (dále Pověření SGEI). Tento dokument upravuje práva a povinnosti kraje a organizací včetně financování. „Pověření SGEI je nutné vystavit všem sociálním službám zařazeným do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje. Ta se nyní rozšiřuje o další tři subjekty - a to o turnovský FOKUS, Rodinu v centru a liberecké centrum pro seniory," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

The PeaNuts a Foxy Mama zahrají na dalším klubovém večeru
Horská služba v plném nasazení pro zimní sezonu
Sestřička z liberecké nemocnice resuscitovala na ulici muže s infarktem
Turnovská kultura v prosinci
Policisté varují před krádežemi chat a chalup v Pojizeří

Nejčtenější články

03.12.: Požár vznikl ve starším domě v Semilech - Podmoklicích
03.12.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 3. až 5. prosince
02.12.: Liberecký kraj opět zavádí linku pro registraci k očkování

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT