Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý

20.06.2024 09:59:07 | Autor: David Pavlát | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Liberecký kraj

Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý

Ve čtrnáctém ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život se na stupních vítězů seřadily hlavní město Praha, Jihomoravský kraj a Královéhradecký kraj. Analytická agentura Datank ve výzkumu každoročně vyhodnocuje kvalitu podmínek pro život ve všech krajích České republiky, a to na základě dat získaných z nezávislých zdrojů a údajů z průzkumu prováděného mezi 1 600 obyvateli.

V Praze je infrastruktura, možnosti vzdělávání i kvalita zdravotnictví

Celkem ve čtyřech z osmi sledovaných oblastí je na tom Praha v rámci celé České republiky úplně nejlépe. Pokud jde o oblast zdravotnictví a sociálních služeb, mohou si lidé v metropoli chválit nejvyšší počet lékařů i zubařů v přepočtu na 1000 obyvatel, počet lůžek v nemocnicích na 1000 obyvatel je také nejvyšší. Naděje na dožití u mužů i žen je zde rovněž vůbec nejvyšší. Nejnižší je naopak průměrná nemocnost. V oblasti péče o děti a vzdělávání boduje hlavní město Praha zejména v nejvyšší úspěšnosti žáků u státních maturitních zkoušek, a to jak z českého jazyka, tak i z matematiky. Počet dětí na gymnáziích v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je ve srovnání s ostatními regiony také nejvyšší.

V hlavním městě je rozvinutá infrastruktura, alespoň o tom svědčí nejvyšší kapacita čističek odpadních vod v přepočtu na obyvatele, nejvyšší podíl domácností využívajících internet nebo nejvyšší počet veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily na 1000 km silnic. V oblasti občanské společnosti a tolerance to je nejvyšší poměr přistěhovalých ku vystěhovalým, stejně jako velmi vysoká volební účast. Zapracovat by to naopak chtělo zejména v oblasti životního prostředí, konkrétně na nejvyšším množství vypouštěné odpadní vody do kanalizace v přepočtu na obyvatele nebo v nízkém množství recyklovaného odpadu na obyvatele. Součástí výzkumu je každoročně průzkum spokojenosti, který na reprezentativním vzorku 1 600 lidí z jednotlivých krajů České republiky zjišťoval, jak jsou lidé v místě svého bydliště spokojeni s podmínkami pro život. Z průzkumu spokojenosti vyplynulo, že lidé jsou se životem v Praze nejspokojenější z celé České republiky.

Liberecký kraj obsadil desátou příčku

Liberecký kraj je na tom v celorepublikovém srovnání nejlépe, pokud jde o oblast ekologie a životního prostředí. Stojí za tím zejména vysoce nadprůměrný podíl chráněných oblastí na celkové ploše, vysoce nadprůměrný podíl plochy typu přírodní biotop na celkové ploše, velmi nízká produkce odpadu v přepočtu na obyvatele i nejméně odpadních vod v přepočtu na obyvatele. Mezi pozitiva Libereckého kraje patří také podprůměrný počet dětí na jednu třídu mateřských škol, podprůměrný podíl mladých lidí do 24 let věku bez práce nebo velmi nízký počet usmrcených na silnicích v přepočtu na 1000 km silnic.

Dobré to naopak není s rozvojem infrastruktury, alespoň o tom svědčí vůbec nejnižší podíl lidí napojených ke kanalizaci, nejnižší počet dálnic na 1000 km všech silnic nebo velmi nízký počet veřejných dobíjecích stanic na 1000 km silnic. Za zlepšení by stála i oblast pracovního trhu, nejvyšší je zde podíl nezaměstnaných mužů i žen. Podprůměrný je v regionu počet policistů na 100 tisíc obyvatel, nadprůměrný naopak počet požárů na 1000 obyvatel a při srovnání s ostatními kraji podprůměrně hostů z ciziny. Z průzkumu spokojenosti vyplynulo, že spokojenost lidí s kvalitou podmínek pro život je v Libereckém kraji na desátém místě ze všech 14 krajů České republiky.

VÝSLEDNÉ POŘADÍ KRAJŮ ZA ROK 2024

1. Hlavní město Praha
2. Jihomoravský kraj
3. Královéhradecký kraj
4. Zlínský kraj
5. Jihočeský kraj
6. Plzeňský kraj
7. Pardubický kraj
8. Kraj Vysočina
9. Středočeský kraj
10. Liberecký kraj
11. Olomoucký kraj
12. Moravskoslezský kraj
13. Ústecký kraj
14. Karlovarský kraj

Srovnávací výzkum Místo pro život mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky. Výzkum Místo pro život nabízí veřejnosti možnost dlouhodobě sledovat stav jejich regionu a jeho vývoj. Výsledky srovnávacího výzkumu motivují a inspirují státní správu i samosprávu, nevládní organizace, podnikatele i občany, a vedou tak ke zlepšování podmínek ovlivňujících kvalitu života. Mnohdy důležitější než hmotné statky je pro řadu lidí fungující občanská společnost, vzájemný mezigenerační respekt a tolerance rozdílných názorů. Organizátoři projektu Místo pro život se snaží také na tyto hodnoty poukázat a upozornit na jejich důležitost.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nejlepším místem pro život je Zlínský kraj. Liberecký kraj je osmý
Praha vyhlášena Místem pro život 2020! Liberecký kraj je osmý
Královéhradecký kraj se stal Místem pro život 2019! Liberecký kraj osmý
Královéhradecký kraj nejlepší Místo pro život 2018! Liberecký kraj šestý
Nejlépe se žije v Praze! Liberecký kraj poskočil z osmého na páté místo
Nejlépe se žije v Praze. Liberecký kraj si pohoršil, skončil osmý
Nejlépe se žije v Praze, Liberecký kraj na čtvrtém místě

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT