Nejnižší Cimrmanova rozhledna na Nouzově slaví 15 let
19.10.2020 09:34:26 | Autor: Marie Farská | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily
Je to již neuvěřitelných 15 let, kdy na Nouzově pan Rudolf Farský s celou rodinou vystavěli nejnižší rozhlednu světa podle světového génia, českého myslitele, vynálezce a cestovatele Járy Cimrmana.
Po celá léta navštěvovaná rarita našeho města, okresu, kraje, celé naší rodné vlasti ba i krajanů z celého světa. U příležitosti tohoto půlkulatého výročí se i dočkala zasloužené opravy, aby nezůstala v našich srdcích zapomenuta a i další generace se z ní mohly těšit a radovat. Vy, kteří jste již nejnižší rozhlednu na Nouzově navštívili, jistě víte, že Kozákov je na dohled, liberecký Ještěd vévodí západu a z Krkonoš, které jsou, jak se říká „za humny", je vidět například Vrbatovka i s mohylou. Takřka na dosah je i mnoho další krásných konců a kopečků v širokém okolí našeho kraje, i přesto, že je to rozhledna spíše podzemní než nadzemní.
Mnoho návštěvníků tohoto skvostu přinášeli a přináší, na základě dřívější výzvy dnes již zesnulého pana Rudolfa Farského st., kamínky, ba i kameny, na její přestavbu, které mají být ozdobou, připomenutím i vzpomínkou na génia našeho národa, Járu Cimrmana. A protože se v příštím roce plánuje její celková rekonstrukce, vyzývám a prosím tímto naše rodáky, spoluobčany, krajany, no prostě Vás všechny, přátelé, navštivte tuto rozhlednu a do kapsy, do baťůžku nebo jen tak do ruky byť jen malý kamínek přineste pod symbol naší státnosti, lípu, vysazenou po několika měsících po jejím dokončení a otevření v roce 2005, a klidně na něj napište Vaše věnování, která budou ozdobou i vzpomínkou na Vaši návštěvu.
Související články
Rozhledna Járy Cimrmana se nepyšní výškou, ale hloubkou
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Přihlášky na střední školy: Klíčové jsou priority, ne rychlost
Období podávání přihlášek na střední školy se blíží. Od 1. do 20. února 2026 budou moci žáci 9. tříd podávat přihlášky ke studiu a pro mnoho rodin to znamená zvýšenou nejistotu a tlak na rozhodování. Kraj proto shrnuje základní informace k přijímacímu řízení a zároveň chce uklidnit rodiče i žáky, že není potřeba spěchat ani zbytečně taktizovat. Přihlášky není nutné podávat hned první den. Pořadí odeslání přihlášek nemá vliv na přijetí, rozhodující jsou správně zvolené priority škol. Každý uchazeč může podat až tři přihlášky na střední školy a dvě na střední školy s talentovou zkouškou. U každé z nich je pak nezbytné stanovit pořadí (tzv. prioritu) podle toho, kam chce skutečně nastoupit. Toto pořadí je po podání přihlášek neměnné a má přímý vliv na výsledek přijímacího řízení. Systém přijímacího řízení je nastaven tak, aby co nejvíce respektoval skutečné preference žáků. Doporučujeme tedy řadit školy podle opravdového zájmu, nikoli podle obav, zda má žák „dostatečnou šanci". Taktizování s pořadím přihlášek se může naopak obrátit proti původnímu záměru.
Místní poplatek z pobytu v Turnově 2026
Městský úřad Turnov, odbor finanční informuje o výši a splatnosti místního poplatku z pobytu pro rok 2026. Od roku 2025 platí Obecně závazná vyhláška č. 7/2023 o místním poplatku z pobytu. Ubytovatel vybírá za osobu a noc 30 Kč za úplatný pobyt trvající nejvýše 60 po sobě jdoucích dnů u jednoho poskytovatele pobytu bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů se jedná také o soukromé domy, byty, ateliéry, karavany, stany apod. Ubytovatelé vybraný poplatek odvádí pololetně v hotovosti nebo na účet města, a to vždy do 15 dnů po skončení příslušného pololetí.
Nejnovější články
Ještěd míří do vlastnictví kraje. Majetkový převod dokončí v březnu
Festival Žlutomodrý kocour slaví 30 let!
Kafe u Osmanyho zajíždí i do Semil
V Jilemnici několika akcemi připomenou Jaroslava Havlíčka
Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu
Nejčtenější články
01.02.: Mimořádné změny jízdních řádů od 1. února na Turnovsku a Semilsku
02.02.: Odešel Tomáš Rothröckl
02.02.: Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.