Nejnižší Cimrmanova rozhledna v roce 2022

14.12.2022 10:13:55 | Autor: M. Farská a L. Bruckner | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Nejnižší Cimrmanova rozhledna v roce 2022

V malebné obci Nouzov je již 17 let Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě a v jejím sousedství stojí kaplička zasvěcená sv. Benediktovi. Ta v tomto roce, v roce 10letého výročí od jejího vzniku, prošla i renovací.

Místo, od kterého by asi málokdo čekal, že se zde mohou udát nějaké společenské a kulturní akce. Ovšem opak je pravdou, obzvláště v tomto roce.

V neděli 10. července 2022 se po delší odmlce uskutečnila od kostela sv. Petra a Pavla v Semilech k nouzovské kapličce svatá pouť. I přes nepřízeň počasí se jí zúčastnilo zhruba 50 poutníků. Mši svatou vykonal semilský pan děkan R. D. Jaroslav Gajdošík. Pro všechny účastníky bylo připravené i malé občerstvení.

A aby toho organizátoři neměli málo, hned v následujícím týdnu, 12. července 2022, proběhlo na Cimrmanově rozhledně natáčení České televize Ostrava, jako součást připravovaného šestidílného dokumentárního seriálu Stopy Járy Cimrmana. Vysílat se bude na ČT2 v květnu 2023. Bylo pro nás nesmírnou ctí a poctou, že ze spousty rozhleden, které jsou v naší rodné vlasti věnovány právě tomuto velikánovi a vlastenci, ostravský štáb vybral tu nejnižší, nouzovskou.

Natáčení pořadu ČT s Miroslavem Táborským<br />Autor: Ladislav Bruckner Neskutečné a nezapomenutelné bylo i povídání s panem Janem Hrabětou, panem Miroslavem Táborským a jeho paní Kateřinou. Natáčení se zúčastnil i Zdeněk Škrdlant, též ze žižkovského divadla Járy Cimrmana. Pochopitelně nesmíme zapomenout ani na celý natáčecí štáb, kterému „velel" režisér pan Patrik B. Ulrich a produkční paní Marta Hostinská. Nezůstalo jen u jednoho natáčecího dne, ale navázalo se i krásné a srdečné přátelství. Několikrát rozhlednu navštívil i reportér Českého rozhlasu Liberec Jaroslav Hoření. Rozhlednu o prázdninách navštívila i televize Nova.

Pro návštěvníky rozhledny se podařila zrealizovat výroba dřevěných Cimrmanových turistických koleček, které vyrábíme svépomocí. I turistické vizitky mají novou podobu. Rozhlednu se přidalo obohatit o pár doplňků a vystavil se i nový exponát JÁ-TY.

Bezpočet návštěvníků, kteří v letošním roce rozhlednu navštívili, svědčí o její oblíbenosti a nás ujišťuje, že péče o ni, i její okolí, není zbytečná. A jak řekl Jan Hraběta: „Tato rozhledna je v tom správném nefalšovaném cimrmanovském duchu." Za ta slova i ocenění jsme mu vděčni a nesmírně si toho vážíme. Vždyť to byla slova od jednoho ze zakladatelů cimrmanovské historie a myšlenky.

A co nás čeká v roce 2023? Připravujeme další novinky, ale to zatím neprozradíme.

Závěrem bychom Vám všem chtěli popřát, aby rok 2023 byl pro Vás všechny jen o radosti, štěstí a hlavně zdraví. A jak říká klasik, PŘIJĎTE POBEJT.

M. Farská a L. Bruckner - Nouzov

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kolem Liptákova. Cimrmanova cyklostezka přináší zábavu i poučení
Kaplička svatého Benedikta na Nouzově letos slaví 10 let
Svatá pouť po letech opět v Semilech
Cimrmanova nejnižší rozhledna v Nouzově získala po 16 letech nový háv
Nejnižší Cimrmanova rozhledna na Nouzově slaví 15 let
Rozhledna Járy Cimrmana se nepyšní výškou, ale hloubkou

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kluci z Prahy zamířili do Českého ráje za veterány i ke granátům
Jubilejní ročník Fokus Festu se ponese v duchu retro
Akce Zdravě v Turnově probíhala už podruhé
Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle
Podstávkové domy otevřou své dveře. Od Šluknovska až po Frýdlantsko

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
19.05.: Jezdíme okolo - pozůstatky historického silničního značení na Lomnicku
20.05.: Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT