Nejnižší Cimrmanova rozhledna v roce 2022

14.12.2022 10:13:55 | Autor: M. Farská a L. Bruckner | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Nejnižší Cimrmanova rozhledna v roce 2022

V malebné obci Nouzov je již 17 let Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě a v jejím sousedství stojí kaplička zasvěcená sv. Benediktovi. Ta v tomto roce, v roce 10letého výročí od jejího vzniku, prošla i renovací.

Místo, od kterého by asi málokdo čekal, že se zde mohou udát nějaké společenské a kulturní akce. Ovšem opak je pravdou, obzvláště v tomto roce.

V neděli 10. července 2022 se po delší odmlce uskutečnila od kostela sv. Petra a Pavla v Semilech k nouzovské kapličce svatá pouť. I přes nepřízeň počasí se jí zúčastnilo zhruba 50 poutníků. Mši svatou vykonal semilský pan děkan R. D. Jaroslav Gajdošík. Pro všechny účastníky bylo připravené i malé občerstvení.

A aby toho organizátoři neměli málo, hned v následujícím týdnu, 12. července 2022, proběhlo na Cimrmanově rozhledně natáčení České televize Ostrava, jako součást připravovaného šestidílného dokumentárního seriálu Stopy Járy Cimrmana. Vysílat se bude na ČT2 v květnu 2023. Bylo pro nás nesmírnou ctí a poctou, že ze spousty rozhleden, které jsou v naší rodné vlasti věnovány právě tomuto velikánovi a vlastenci, ostravský štáb vybral tu nejnižší, nouzovskou.

Natáčení pořadu ČT s Miroslavem Táborským<br />Autor: Ladislav Bruckner Neskutečné a nezapomenutelné bylo i povídání s panem Janem Hrabětou, panem Miroslavem Táborským a jeho paní Kateřinou. Natáčení se zúčastnil i Zdeněk Škrdlant, též ze žižkovského divadla Járy Cimrmana. Pochopitelně nesmíme zapomenout ani na celý natáčecí štáb, kterému „velel" režisér pan Patrik B. Ulrich a produkční paní Marta Hostinská. Nezůstalo jen u jednoho natáčecího dne, ale navázalo se i krásné a srdečné přátelství. Několikrát rozhlednu navštívil i reportér Českého rozhlasu Liberec Jaroslav Hoření. Rozhlednu o prázdninách navštívila i televize Nova.

Pro návštěvníky rozhledny se podařila zrealizovat výroba dřevěných Cimrmanových turistických koleček, které vyrábíme svépomocí. I turistické vizitky mají novou podobu. Rozhlednu se přidalo obohatit o pár doplňků a vystavil se i nový exponát JÁ-TY.

Bezpočet návštěvníků, kteří v letošním roce rozhlednu navštívili, svědčí o její oblíbenosti a nás ujišťuje, že péče o ni, i její okolí, není zbytečná. A jak řekl Jan Hraběta: „Tato rozhledna je v tom správném nefalšovaném cimrmanovském duchu." Za ta slova i ocenění jsme mu vděčni a nesmírně si toho vážíme. Vždyť to byla slova od jednoho ze zakladatelů cimrmanovské historie a myšlenky.

A co nás čeká v roce 2023? Připravujeme další novinky, ale to zatím neprozradíme.

Závěrem bychom Vám všem chtěli popřát, aby rok 2023 byl pro Vás všechny jen o radosti, štěstí a hlavně zdraví. A jak říká klasik, PŘIJĎTE POBEJT.

M. Farská a L. Bruckner - Nouzov

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kolem Liptákova. Cimrmanova cyklostezka přináší zábavu i poučení
Kaplička svatého Benedikta na Nouzově letos slaví 10 let
Svatá pouť po letech opět v Semilech
Cimrmanova nejnižší rozhledna v Nouzově získala po 16 letech nový háv
Nejnižší Cimrmanova rozhledna na Nouzově slaví 15 let
Rozhledna Járy Cimrmana se nepyšní výškou, ale hloubkou

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pomáhá svým příspěvkovým organizacím při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Ve středu 1. února 11 minut po půlnoci vyjel první spoj z Rychnova a poté už na všechny trasy městské hromadné dopravy vyjely autobusy nového dopravce ČSAD Slaný. Společnost bude na Jablonecku nově obsluhovat městskou dopravu příštích pět let. Více podrobností a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 3. až 5. února
Únorová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody
V turnovských školách se rozbíhá preventivní kampaň
Město Semily vybuduje v lokalitě Na Vinici retenční nádrž

Nejčtenější články

01.02.: Chaloupky pod horama otevírají novou muzejní sezonu v Lomnici
02.02.: Nejtěžší zápas pro starší žáky HC Turnov i Adama Jindřiška
03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT