Nikol Kučerová: Účast na olympiádě je můj splněný sen

04.02.2014 18:32:11 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Benešov u Semil,Semily

Nikol Kučerová: Účast na olympiádě je můj splněný sen

Sportovcem z Pojizeří, který se bude účastnit olympiády v Soči, je kromě lomnických skokanů i skicrossařka Nikol Kučerová, která bydlí v Benešově u Semil a je absolventkou semilského gymnázia. Ještě před odletem do Ruska poskytla Našemu Pojizeří exkluzívní rozhovor.

Během domlouvání rozhovoru jsme zjistili, že místní restaurace znáš skoro lépe než já. Navštěvuješ semilské kavárny často?

Dřív určitě ano, teď spíš jen přes léto, když nejsou závody. To si ráda někdy vyjdu s kamarády.

Jak se občanka Benešova u Semil, kde má tradici spíš silniční běh nebo běh na lyžích, dostala ke sjezdovému lyžování?

Přivedli mě k tomu rodiče, i když vlastně nejdřív jsem začala lyžovat u babičky a děda mě vozil na sáňkách (úsměv). To bylo hezký. Naši si ten sport oblíbili a kousek od Benešova bydlí trenér Jirka Fiedler, který trénuje v Bižuterii Jablonec. Tak mě a bráchu k němu naši dali, jestli by nás nenaučil lyžovat. Pak jsme u něj dál zůstali, jezdili spolu i na ledovce. V juniorech mě pak trénoval jeho syn a dodnes s ním spolupracuju na kondiční přípravě. Takže rodina Fiedlerů se na mém vývoji významně podílela.

Dělali nějaký sport i rodiče a kam to dotáhl bratr?

Taťka jezdil enduro na motorkách, takže my jsme s bráchou nejdříve začali jezdit bicross na kolech (což má k motorkám blízko) a pak teprve lyže... Brácha Kuba závodil nejprve v alpském lyžování a pak sám přešel ke skicrossu, ale když jsem jela první závod, kam mě přivedl a všichni se báli o mě, tak on si bohužel utrhl koleno. Musel na operaci a pak si nohu poranil ještě jednou a po druhé operaci se závoděním musel skončit. Navíc dokončoval vysokou a teď už pracuje, ale v tréninku mi stále pomáhá.

Nikol Kučerová při závodech a tréninku<br />Autor: Jakub Kučera, archív Nikol Kučerové Tvoje klubová příslušnost tedy byla jen Bižuterie Jablonec?

Vlastně jsme jezdili třeba i na Treperce v Semilech, když tady byl oddíl závodní, pak právě většina z nás přešla do Jablonce nad Nisou. V juniorech jsem pak spolupracovala s Duklou a po přechodu ke skicrossu mě vzala Dukla pod sebe.

Původně jsi jezdila klasické alpské lyžování, co tě přimělo změnit disciplínu?

Skicross jezdil už brácha, který měl zkušenosti i ze svěťáku. Ve sjezdovém lyžování jsem jezdila také mezinárodní závody a Evropský pohár a účastnila jsem se i mistrovství světa, ale pak jsem zkusila skicross, což mě sedělo víc. Díky dobrým bodům z alpského lyžování jsem pak mohla skočit hned do světového poháru.

Skicross je od roku 2010 i olympijská disciplína, nezvýšila se v něm v posledních letech konkurence?

Když jsem začala, tak už to byl olympijský sport, ale jak jsem vynechala předloňskou sezonu kvůli zranění, tak nyní poznávám, že některé holky, které jsme porážela, se hodně zlepšily. Z lyžařsky silných zemí pak ke skicrossu přešlo mnoho závodníků.

Dá se snadno přejít od klasického sjezdu ke skicrossu?

Pořád je to jízda z kopce na lyžích. Ve skicrossu jsou navíc skoky, takže je třeba se nebát riskovat a skákat, občas taky někdy jet do neznáma. Kdo ale neumí dobře alpský sjezd, tak určitě nemá šanci.

Jsou stejné třeba i lyže?

Lyže ve skicrossu jsou jako na obří slalom. Vybíráme trošku měkčí, ale jinak je to stejné.

Česká reprezentantka ve skicrossu Nikol Kučerová<br />Autor: Petr Ježek Kolik v sezoně absolvuješ závodů a kolik navštívíš zemí?

Letos se jede třináct svěťáků a olympiáda, dva závody ale vlastně byly zrušené. Jezdíme v Kanadě, alpských státech - Rakousko, Švýcarsko, Francie, Německo, Itálie. Jezdí se i skandinávské země - Švédsko a Norsko. A loni se mělo jet i u nás v Harrachově, ale nakonec se nejelo, když nám Krakonoš nepomohl s počasím.

Dá se při závodech i podívat do města, kde se jede?

Strašně málo. Teď jsme měli na závodech čtyři dny, ale spíš jsme hledali hotel v jiném středisku, kde si odpočinout. Třeba Kanaďané, pro které je Evropa trochu exotika, tak ti to prý na závody v Itálii vzali přes Benátky (úsměv). Jinak je to ale pracovní a jsme hlavně na té sjezdovce.

Jak se trénuje s Tomášem Krausem, který je vlastně aktivní legendou této disciplíny?

Je to super, jsem naprosto spokojená. Hodně mě pomáhá, doufám, že to ještě dlouho vydrží. Ve skupině jsou s námi nyní ještě Jirka Čech a Andrea Zemanová. V létě jsme byli sami na ledovci s Tomášem a trenéry, ale když je nás víc ve skupině, tak je to samozřejmě lepší. Jezdím za Tomášem někdy i do Děčína.

Liší se nějak mužský a ženský závod délkou či náročností?

Je to úplně stejná trať. To je v alpském lyžování právě jiné, ty mají závody a tratě většinou oddělené.

Funguje nějaká kvalifikace do závodů?

Účastníky závodu SP určuje kvóta podle bodů. Pokud závodník nemá body, tak si je nejdřív musí vyjezdit v nižších závodech. Před závodem je pak opravdu kvalifikace, to jede každý trať sám na čas a 32 nejlepších postupuje do vyřazovacího pavouka.

Nikol Kučerová při závodech a tréninku<br />Autor: Jakub Kučera, archív Nikol Kučerové

Jak se těšíš na olympiádu do Soči?

Samozřejmě těším, ale je to trochu rozporuplné. Na olympiádu jsem vždycky chtěla, je to můj splněný sen. I když ještě stále tam nejsem, tak to nechci zakřiknout. Je to ale teď takové...

Nebezpečné?

Jeli jsme v Soči generálku a už tehdy to bylo hodně hlídaný. Na ulici stál voják s kalašnikovem na zádech. Popoháněli nás třeba se zbraněmi při přesouvání. Nedovedu si úplně představit, jak to bude vypadat, když půjde o nesrovnatelně větší závody i s tisíci diváků.

Soči vybrali už asi před osmi lety...

Chápu, že šlo o politické rozhodnutí, aby olympiáda byla po dlouhé době tam, ale radost jsme z toho nikdo ze závodníků neměli. Už před Pekingem se řešilo, jak se porušujou lidská práva a z těch politiků stejně nikdo nic neudělal. Ale budu tam, abych závodila, sportovci se rozhodně nemají míchat do politiky. Máme sport rádi a chceme ho dělat dobře. Nedejbože, když se bude někdo odpalovat, tak musíme doufat, že u toho nebudem. Když jsem se dozvěděla, že nebudeme na zahájení, protože tam vlastně nemáme kde trénovat a pojedeme tam až na poslední chvíli, tak jsem možná byla i ráda.

S jakým umístěním budeš v olympijském závodě spokojená?

Těžká otázka, ve skicrossu vždycky záleží na konkrétním závodě. Můžu být spokojená se 16. místem, ale někdy člověk není spokojený, když mu postup unikne kvůli hloupé chybě. Loni se mi tam jezdilo dobře, určitě bych se chtěla dostat do semifinále.

Jak se ti dařilo na posledních závodech?

Teď v Rakousku mi soupeřka strčila v závodě hůlku mezi nohy, já jsem po ní vyjela, pak další přede mnou málem spadla a musela jsem brzdit. Před Vánocemi mi třikrát měřili kombinézu, bylo to v pořádku a stejně jsem pak byla za kombinézu na dalším závodě diskvalifikovaná. Tak to doufám, že jsem si snad smůlu vybrala. 

Česká reprezentantka ve skicrossu Nikol Kučerová<br />Autor: Petr Ježek Co považuješ za svůj největší sportovní úspěch?

Tím stále zatím zůstává třetí místo ve světovém poháru v St. Candido v roce 2010.

Jaké máš například oblíbené tréninkové místo?

Nejvíc asi Les Deux Alpes, ale i české Mísečky, Špindlerův Mlýn nebo i menší sjezdovky v Pasekách a v Rokytnici nad Jizerou.

A co sportovní vzor, měla jsi nějaký?

Bode Miller, ale hlavně Ophelie David, která i po třicítce dokazuje, jak je dobrá a přitom je to i super člověk. Je to legenda skicrossu jako Tomáš Kraus. Toho samozřejmě také musím zmínit. Je to skvělej člověk, snaží se mi předat svoje zkušenosti umí mě i skvěle vyhecovat.

Co třeba hudba, posloucháš před závody nějakou?

Líbí se mi rocková hudba, System of a Down, Krucipüsk, ale i elektronika jako Parov Stellar nebo hip hop. Nejsem tak vyhraněná, ale nemusím vyloženě pop, který se hraje v rádiích. Jinak jsem spíš knižní typ...

Co jsi naposledy četla, co tě zaujalo?

Mám ráda knížky o historii, Vlastimila Vondrušku, ale i Jacka Londona nebo Tolkiena. Z posledních knížek se mi líbily Jednoooký král, Tulák po hvězdách a Tracyho tygr.

 Nikol Kučerová
Nikol Kučerová. Foto: Petr JežekNarozena 23. června 1989 v Turnově
Bydlí v Benešově u Semil
Absolventka Gymnázia Ivana Olbrachta v Semilech
Dokončuje bakalářské studium v oboru kulturní historie a muzeologie
Na jaře ji čekají státnice a přijímačky na magisterské studium
Reprezentantka ČR ve skicrossu, v roce 2010 skončila v závodě SP v St. Candido na 3. místě, v prosinci 2013 získala 11. a 12. místo v dalších závodech SP. Začínala ve sjezdařském oddíle v Semilech, poté TJ Bižuterie Jablonec n. N. a nyní Dukla Liberec. 

Fandit Nikol v olympijském závodě v Soči můžete u televizních obrazovek v pátek 21. února, 8.45 jsou na programu rozjížďky, 10.30: osmifinále, 11.05: čtvrtfinále, 11.25: semifinále a 11.39 případné finále.  

Související články a další rozhovory:

Do Soči míří 85 českých olympioniků, 12 z nich má vazby na Pojizeří

Tomáš Portyk překonal bolest a na MS juniorů si doběhl pro pátou příčku

Patrik Horák: Když jde o medaili v družstvech, tak dáte do finiše všechno

Liberecký kraj suverénně vyhrál hodnocení zimní dětské olympiády

Další rozhovory nejen se sportovci čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 17 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zpátky doma v Lomnici zazpívají Roman Tomeš a Lukáš Kellner
Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze
Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
Autorkou díla měsíce srpna v Oblastní galerii je Veronika Holcová
Obrazem: Křehká krása 2022

Nejčtenější články

07.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?
08.08.: Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT