Nová kniha představuje místa, která udělají člověku dobře
19.04.2025 14:08:42 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
Mapa zdraví a léčivých míst. Tak se jmenuje publikace nakladatelství Došel karamel. Na její tvorbě se podílelo i oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje. Kniha si klade za cíl představit místa napříč Českou republikou, která přispívají k fyzické i duševní pohodě.
„Milovníci cestování neustále vyhledávají nové příležitosti a nabídku nových zážitků. Na to samozřejmě reagujeme, a to jak přípravou vlastní nabídky, tak i v rámci spolupráce s nejrůznějšími pořadateli. V tomto případě se vypravíme do lázní a také za mimořádnými místy v jejich okolí," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Autorkou publikace je Michaela Popková, která společně se svým týmem kolegů vytvořila průvodce výjimečnými místy, jejichž atmosféra, historie a energie podporují zdraví těla i mysli. Impulsem ke vzniku knihy byla její osobní zkušenost s hledáním alternativních způsobů léčby v momentě, kdy tradiční medicína nenabízela řešení. Díky tomu objevila po celé České republice řadu inspirativních míst, která se nyní rozhodla sdílet s dalšími čtenáři.
Kniha Mapa zdraví a léčivých míst přehledně mapuje po jednotlivých krajích lázeňská města, přírodní prameny, energetická místa, centra přírodní léčby, ale i příběhy významných osobností, jakými byli Vinzenz Priessnitz, Jan Mikolášek nebo doktor Kittel.
Liberecký kraj přispěl do knihy několika tipy z regionu. Mezi nimi nechybí Lázně Libverda, tradiční lázeňské město v podhůří Jizerských hor, proslulé svými minerálními prameny a klidnou atmosférou, která přímo vybízí k regeneraci. Nedaleko odtud se nachází Novoměstská kyselka, historický pramen hojně využívaný již v 19. století, který dnes opět objevují místní i návštěvníci. Významné duchovní místo představuje Zdislavina studánka u Jablonného v Podještědí, spojovaná s postavou svaté Zdislavy. Netradiční, ale voňavý zážitek nabídne návštěva Levandulovny v Raspenavě. Milovníky zvířat potěší zmínka o Oslí stezce v Českém ráji, kde se lze zblízka seznámit s těmito klidnými terapeuty.
Kniha je k dostání na oficiálním webu nakladatelství Došel karamel a také na vybraných místech uvedených v publikaci po celé České republice.
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy
Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.
Krajský odbor silničního hospodářství bude od ledna řídit Frömelová
Rada Libereckého kraje obdržela v úterý 2. prosince návrh na jmenování Bc. Dominiky Frömelové, DiS. do funkce vedoucí odboru silničního hospodářství Krajského úřadu Libereckého kraje s účinností od 1. ledna 2026. Do výběrového řízení vypsaného 2. října 2025 se přihlásila jedna uchazečka. Dominika Frömelová dlouhodobě působí na daném odboru, kde zastává od roku 2024 pozici vedoucí oddělení dopravně správních agend, a tak byla doporučenou kandidátkou pro jmenování krajskou radou. Ve funkci nahradí odchodivšího Zdeňka Borovičku.
Nejnovější články
Předvánoční večer s klasikou rozezní Pojizerskou galerii
Dopravně bezpečnostní akci Mikuláš v kraji neuniklo 356 řidičů
Avatara 3 uvádí Kino Jitřenka už od 17. prosince
Oči dětí v Turnově opět rozzáří putování za lucernou i Ježíškova pošta
Střední školy v Libereckém kraji pomáhají
Nejčtenější články
14.12.: Co nového v jízdním řádu od prosince 2025?
15.12.: Poděkovali zaměstnancům dopravců za služby pro cestující v roce 2025
16.12.: Střední školy v Libereckém kraji pomáhají
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.