Nová opatření přispějí k regulaci automobilové dopravy v Krkonoších

12.09.2025 15:30:15 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Nová opatření přispějí k regulaci automobilové dopravy v Krkonoších

Krkonošský národní park (KRNAP) je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejnavštěvovanějších chráněných území v Evropě. S rostoucím počtem turistů se zvyšuje i počet automobilů, což negativně ovlivňuje nejen klid a krásu zdejší přírody, ale také zážitek samotných návštěvníků. Přitom vjezd na území KRNAP je více než 30 let regulován zákonem o ochraně přírody a krajiny.

Ve značné míře však docházelo k jeho porušování. Správa KRNAP proto instalovala na některých frekventovaných komunikacích kamerový telematický systém a aktuálně vydala i nové opatření obecné povahy, které stanoví, že autem je po KRNAP možné jezdit jen po vyhrazených komunikacích a s oprávněným důvodem.

Proč je nadměrná doprava problém? Příroda Krkonoš je křehká a citlivá na všechny vnější vlivy. Intenzivní automobilová doprava má mnoho negativních dopadů, mezi něž patří hluk, emise a znečištění, ničení cest a eroze zhoršující kvalitu turistických tras, nebezpečí nehody a zranění či smrti lidí i zvířat, nebezpečí nehody s následným únikem toxických látek a v neposlední řadě také snížený zážitek ostatních návštěvníků hor.

Správa KRNAP přistoupila k modernímu řešení - zavedení telematického monitorovacího systému. Tento systém pomůže efektivněji kontrolovat dodržování pravidel pro vjezdy do parku a ochranu nejcennějších oblastí.

Systém funguje na principu kamer, které zaznamenávají registrační značky vozidel. Kamery jsou instalovány na frekventovaných vjezdech do národního parku. Pokud se v záběru objeví vozidlo, kamera zaznamená jeho RZ. Data jsou následně analyzována a neoprávněné vjezdy postupně postihovány. Tento krok není zaměřen proti návštěvníkům ani místním obyvatelům, kteří pravidla dodržují, ale k efektivnímu vymáhání pravidel a snížení tlaku na přírodu i její milovníky.

Na území KRNAP mohou legálně vjet pouze:

• obyvatelé s trvalým pobytem po vyhrazených komunikací po katastru obce, kde mám trvalý pobyt
• majitelé a nájemci nemovitostí
• zaměstnanci a podnikatelé, kteří v parku pracují (do místa zaměstnání a zpět),
• zásobovací a servisní služby,
• ubytovaní hosté (pouze k ubytovacímu zařízení a stejnou trasou zpět)
• složky Integrovaného záchranného systému, Horská služba či Správa KRNAP, armáda, policie, správci sítí...

Ostatní mohou vjet pouze po udělení výjimky Správou KRNAP. Stejně tak do klidových území KRNAP je kromě v zákoně vyjmenovaných subjektů vjezd možný pouze na základě výjimky ze zákona.

Ostatní, pokud nespadají do jedné z níže uvedených skupin, nebo nemají volný vjezd ze zákona, nemohou legálně na území KRNAP vjet.  

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ošetřují Studenovskou alej, aby zajistili její bezpečnost a dlouhověkost
Správa KRNAP dočasně uzavírá Horskou silnici
Krkonošský národní park slaví Světový den strážců přírody
Krkonoše mají na dalších deset let jasno, jak pečovat o lesy
Pilotní zásahy nad horní hranicí lesa pomohou endemitnímu všivci
Užijte si v létě Krkonošský národní park, ale s respektem
Mapa republiky roztála
Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Natrhej si kytici lupiny, pomůžeš přírodě
Luční bouda se prý zavře, KRNAP totiž důsledně hlídá vjezd do Krkonoš
KRNAPu je 62 let: oslavy jsou ve znamení roku Františka Schustlera
Zahajují jarní sezonu péče o krkonošské louky
Chřástal polní volá o pomoc
Ředitelé národních parků oslovili poslance otevřeným dopisem
Zachraňují památnou lípu v Horním Maršově
Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2024 získalo devět oceněných
Nyní lze žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty
Muzeum Krkonoš čeká jarní úklid
Krkonoše jsou klenotem horských vod
Krkonošské lesy jsou přírodní poklad a naše dědictví
V Krkonoších začali hnízdit sokoli. Dodržujte pravidla
Tetřívci začínají tokat. Zavírají dočasně některé cesty v horách
Krkonošská muzea se stala členem celosvětového společenství
Letošní maximum na Mapě republiky je 7,74 metru sněhu
Světový den divoké přírody je i oslavou přírodního bohatství Krkonoš
Krkonoše mají nový předmět ochrany: vzácný mech šikoušek zelený
Objevili Schustlerův první návrh na zřízení KRNAP!
KRNAP zachraňuje genofond krkonošských jedlí
Hojný obyvatel Krkonoš konipas horský je Ptákem roku 2025
V Krkonošských muzeích budou nově k dispozici i dětské plenky
Rostlinu roku 2025 – starček úzkolistý – najdeme i v Krkonoších
Správa KRNAP v loňském roce vykoupila přes 11 hektarů pozemků
Nový typ vstupenky bude platit v několika krkonošských muzeích
Správa KRNAP hledá hospodáře!
Ohlédnutí za letošní sezonou v Krkonoších
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Více než 1,5 milionem korun podporuje kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630 000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1.200.000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Ptačí chřipka: Důležitá je prevence a zodpovědné chování

Primátor Miloš Vele svolal mimořádnou bezpečnostní radu Jablonce nad Nisou. Důvodem byla nákaza ptačí chřipky, která se v Jablonci nad Nisou před několika dny prokázala. Nejdůležitější je zamezit kontakt mezi domácí drůbeží a volně žijícím ptactvem a hlodavci. „Podezřelý úhyn hlaste na pohotovostní linku Krajskou veterinární správy Liberec (KVSL) nebo kontaktujte městskou policii," apeluje na veřejnost Roman Šebesta, ředitel KVS LK. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nízkoprahové centrum v Semilech nabízí pomocnou ruku pro mládež
Radek Juška pošesté dominoval na Jablonecké hale
Krajské týdny pro neziskový sektor opět propojí organizace i veřejnost
Přestavba sportovní haly v Turnově 2 před zahájením
V roce 2025 Krkonoše navštívilo více než 4,1 milionu lidí

Nejčtenější články

27.01.: Přestavba sportovní haly v Turnově 2 před zahájením
26.01.: Turnovská Špéra spolupracuje s firmami i kulturními institucemi
27.01.: Talent ze Semil v Senátu: Výstava Svět očima dětí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT