Nové ovocné stromy vysadili na Hruštici

17.11.2022 18:00:11 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Nové ovocné stromy vysadili na Hruštici

V sobotu 5. listopadu bylo v nově vznikajících Městských sadech Hruštice vysazeno dalších 35 ovocných stromů. Komunitní výsadby se zúčastnilo zhruba 30 lidí, často pomáhaly celé rodiny. Pořadatelé děkují všem, kdo se zúčastnili.

Zelený pás ovocných stromů na Hruštici po letošní výsadbě čítá už 83 jabloní i hrušní. První etapa sázení proběhla už v roce 2020, kdy bylo vysazeno celkem 48 kusů stromů. Na místě tak do budoucna vznikne prostor pro oddych a rekreaci, a to i díky Vám, kdo se do komunitní akce zapojíte. Základem plánovaných sadových úprav budou volné travnaté plochy a sady propojené systémem cest.

Sázení nových stromů v Městských sadech Hruštice v Turnově<br />Autor: Marcela Jandová Studii řešení území zpracovala společnost AND, spol. s r. o.Ve II. etapě na začátku listopadu přibylo 35 kusů ovocných stromů, 29 kusů hrušní a 6 kusů jabloní o výsadbové velikosti 10/ 12 cm (tj. obvod kmínku měřený ve výšce 1,0 m od kořenového krčku). Na výsadbu byla využita dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR, v rámci Národního programu životního prostředí, a to ve výši 167 777,78 Kč.

Dotace je poskytnuta na dodávku veškerého materiálu (rostlinného i pomocného) a na odborný dozor, který byl při výsadbě zajištěn. Dále je z dotačních prostředků hrazen odborný posudek, který musí být předložen k žádosti o dotaci a publicita projektu (na stromy budou umístěny informační štítky). Z dotace byly dále zakoupeny zálivkové vaky, které budou sloužit pro zálivku stromů v dalších letech.

Péče o vysazené stromy je v následujících letech zajišťována z rozpočtu města Turnov. Jedná se především o zálivku, údržbu stromových mís, kontrolu úvazků, kotvení a ochrany proti okusu a provádění výchovných řezů. V rámci údržby zeleně je dále zajištěn pravidelný pokos louky kolem stromů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pomozte tvořit nové sady v Turnově

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus. Více podrobností na Našem Jablonecku

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nejlepší knihovny jsou v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
Novým náměstkem hejtmana pro školství je Jiří Čeřovský
Semilská knihovna slouží mladým i seniorům
Hejtman Martin Půta se pyšní dekádou ve vedení Libereckého kraje

Nejčtenější články

27.11.: FOTO: Na prahu adventu v Semilech rozsvítili vánoční strom
29.11.: FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
28.11.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Libštátě 2022

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT