Nové ptačí budky vznikly v turnovských městských sadech

24.09.2023 22:41:08 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Nové ptačí budky vznikly v turnovských městských sadech

Téměř 40 nových ptačích a netopýřích budek najdete na stromech v městských sadech na Šetřilovsku, a to díky projektu participativního rozpočtu Tvoříme Turnov 2022.

Výroba a vyvěšování budek je jeden z nejznámějších a nejrozšířenějších způsobů, jak lidé pomáhají ptákům. Ptačí budky vytváří domov a úkryt pro ptáky, kteří si nejsou schopni vytvořit svou vlastní dutinu nebo nenachází dostatek vhodných přirozených úkrytů. Slouží také k přilákání určitého druhu ptactva na vybrané místo ať už za účelem pozorování nebo hubení škůdců.

V Rývových a Metelkových sadech přibyly nové ptačí budky vhodné pro všechny druhy sýkorek, rehky zahradní i vrabce nebo špačky. Nově zde najdete také speciální úkryty pro netopýry. Všechny budky jsou vyrobeny ze směsi dřevěných pilin, cementu a dalších příměsí, což tvoří velmi pevný materiál, který zajišťuje extrémní životnost budky (zhruba 25 let), ale i velmi dobrou tepelnou izolaci. Zároveň umožňují snadnou údržbu. Jejich tvar a struktura jsou dle dosavadních zkušeností příznivé pro úspěšné osídlení ptáky.

Skoro 40 budek bylo pořízeno díky projektu, který místní podali do participativního rozpočtu. Kromě projektu, jež se zaměřil na ptačí obyvatele parků, se pan Suchý s rodinou zavázal přispět k samotnému umístění budek a jejich údržbě, za což mu patří velké poděkování.

Během společného věšení budek se zapojily také děti. Ceníme si, že se svou paní učitelkou Janou Jenčovskou dorazily žákyně 4. B ZŠ Skálova. Jejich rok ve škole totiž bude tematicky zaměřený na ptačí říši a je skvělé, že si právě podobnou pomoc ptákům v turnovských parcích vybraly pro jeho zahájení. Podívejte se na třídní příspěvek na @zsskalova. Trochu nás mrzí, že se neobjevilo více dospělých pomocných rukou, ale věříme, že i širší veřejnost dříve nebo později zjistí, jak důležitá je pro naše město i celou společnost participace občanů.

Jestli se na jaře vydáte na procházku městskými sady, zkuste opatrně a na dálku poodhalit, zda ptačí budky ožily ptačími rodinami. A pokud Vám není lhostejný veřejný prostor našeho města, neváhejte a podejte vlastní návrh do participativního rozpočtu. Až do 30. září 2023 je příjem návrhů Tvoříme Turnov 2023 otevřen! Podmínky podání návrhů, jednoduchý návod i inspiraci z minulých ročníků najdete tady.

Marcela Jandová, tisková mluvčí a koordinátorka Zdravého města Turnov a MA21

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
02.12.: Adventní a vánoční Valdštejn začíná
02.12.: Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT