Novou expozici o lavinách vidělo za měsíc 3 000 návštěvníků

30.07.2011 08:21:50 | Autor: TK | Rubrika: KULTURA | Obce: Krkonoše

Novou expozici o lavinách vidělo za měsíc 3 000 návštěvníků

Před měsícem otevřela Správa KRNAP v infocentru v Obřím dole novou expozici Laviny Krkonoš, která je věnována vlivu na přírodu i nebezpečí lavin pro člověka, ale i záchranné činnosti české Horské služby a polského GOPR. Expozici už stihlo navštívit tři tisíce lidí.

Laviny jsou součástí krkonošské přírody přes dva miliony let - od doby, kdy se začalo ochlazovat klima a blížila se první doba ledová. Na české a polské straně hor je přes 80 pravidelných lavinových drah a odborníci za posledních 50 let zaregistrovali na 2 000 lavin, které v Krkonoších spadly.

„Problematika lavin má v Krkonoších dvě tváře. První tváří je přirozený proces, s nímž je existenčně spjata živá i neživá příroda Krkonoš. Druhou je potenciální nebezpečí pro člověka. Člověk do království horských živlů Krkonoš pronikl před zhruba 500 lety. Získávání zkušeností se zimními podmínkami si vyžádalo krutou daň. Kroniky a záznamy uvádějí přes 400 obětí, které zmrzly či zahynuly v lavinách. Upozornění na lavinové tragédie by mělo být varováním a prevencí před dalšími neštěstími," připomněl historii mluvčí správy KRNAP Radek Drahný.

Expozice zpracovaná na informačních panelech a obohacená prostorovými exponáty musela vzniknout jako nízkonákladová. „I přes toto omezení se autorům podařilo zachovat atraktivnost pro návštěvníka, o čemž svědčí počty návštěvníků, kteří ji za první měsíc provozu viděli," dodal Radek Drahný.

Laviny Krkonoš jsou v letní sezoně (do 30. září) otevřeny denně od 8.30 do 12.00 a od 12.30 do 17.00 hodin. V mimosezoně pak budou otevřeny od pondělí do pátku (9.00-12.00, 13.00-16.00). První měsíc provozu bylo vstupné zdarma. Od 1. srpna bude vstupné 40 korun, respektivě zlevněné 20 korun.

Krkonošská sbírka mobilů pomůže gorilám v Kamerunu

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pozor na jednodenní uzavírku u Penny v Turnově

V pondělí 15. prosince 2025 od 7:00 do 18:00 hodin bude silnice III/27926 - Sobotecká ulice -přechodně úplně uzavřena. Uzavírka se dotkne úseku od vjezdu na parkoviště k Penny po výjezd od parkoviště Maškovy zahrady směrem k vlakové zastávce. Dojde zde k napojení havarijního přepojení vodovodu. Objízdná trasa je vedena zmíněným výjezdem od Maškovy zahrady, kolem areálu koupaliště k výjezdu na kruhový objezd u zimního stadionu. Autobusová zastávka u Penny bude přesunuta na parkoviště Maškovy zahrady.

Sbírka Krabice od bot prodlužuje provoz sběrných míst do 14. prosince

Diakonie ČCE se rozhodla prodloužit sbírku vánočních dárků Krabice od bot do 14. prosince. Pro štědré dárce tak bude ještě necelý týden otevřeno 66 sběrných míst, jejichž přehled je k dispozici na webu sbírky krabiceodbot.cz. V jejím patnáctém ročníku se během dvou týdnů na přelomu listopadu a prosince podařilo vybrat už 58 000 dárků pro děti z rodin ohrožených chudobou, stále však chybí dárky pro 7 000 dětí. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovská socha sv. Jan Nepomuckého je zpět!
Co nového v jízdním řádu od prosince 2025?
Harrachov hostí školení trenérů speciální olympiády
Biotop v Dolánkách se pomalu rýsuje
Vánoční sbírka Krabice od bot opět i v Libereckém kraji

Nejčtenější články

12.12.: Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
13.12.: Biotop v Dolánkách se pomalu rýsuje
13.12.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 13. a 14. prosince

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT