Novou základnu ZZS LK otevřeli na libereckém letišti
10.09.2022 22:16:56 | Autor: Michael Georgiev | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
Posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje na letišti v Liberci budou od září za pacienty vyjíždět z nové výjezdové základny. Spolu s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, radním pro resort zdravotnictví Vladimírem Richterem a radním pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova Jiřím Ulvrem ji v sobotu 10. září slavnostně otevřel ředitel ZZS LK Luděk Kramář.
Nová základna, ze které vyjíždí posádka rychlé zdravotnické pomoci k pacientům z Liberce a okolí, je plně moderně vybavena. Nová stavba s důrazem na ekologický provoz stála 22,6 milionů korun a z převážné většiny byla financována z evropských peněz. „Původní stavba výjezdové základny už nesplňuje žádné limity pro provoz. Jsme rádi, že se nám z evropského projektu, respektive z Integrovaného regionálního operačního programu REACT EU, do něhož jsme se pustili v součinnosti s Libereckým krajem, podařilo vystavět nové, moderní zázemí," řekl ředitel Kramář.
„Kraj usiluje o kvalitní zázemí pro záchranáře, kteří nasazují dennodenně ve vypjatých situacích své životy za záchranu životů jiných, dlouhodobě. Stav prostorů základny na libereckém letišti si tam navíc již dlouho žádal nápravu. Na přípravě původního projektu se začalo již v roce 2014 a jeho aktuální dokončená verze pochází z roku 2018. Teprve se současným vedením statutárního města Liberec se totiž konečně vyřešily majetkoprávní otázky a začaly se skupovat pozemky. Za důležité považuji úzkou spolupráci mezi záchranáři z výjezdových skupin a leteckou záchrannou službou," vysvětlil hejtman Martin Půta.
Původní prostory, které nevyhovovaly po technické ani kapacitní stránce, nahradí pracoviště, kde mají záchranáři zázemí nejen pro členy posádek, ale zároveň pro technické zabezpečení vozového parku. „Již na začátku projektu jsme si stanovili podmínku, aby rekonstrukce objektu i stavba přístavby probíhaly za plného provozu, což se podařilo. Stavební firma dodržela předpokládaný termín dokončení a já jsem za to upřímně rád," zdůraznil Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví. „V přístavbě vznikly čtyři pokoje pro personál, WC a sprcha, sklady, šatny a také garáž pro dvě sanitky pozemní záchranné služby. Došlo také k výměně okenních a dveřních výplní za nové plastové s izolačními trojskly a výměně střešní krytiny. Při jižní straně stávajícího objektu vyrostla nová zpevněná plocha v rozsahu 278 m2 s asfaltovým povrchem," dodal Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Výstavba nové základny byla zahájena v dubnu loňského roku. „Výstavbu podpořily peníze z evropských zdrojů, a to do výše 85 %, což tvoří více než 20 milionů. Jednalo se o žádost do 97. Výzvy Integrovaného regionálního operačního programu - Integrovaný záchranný systém - Zdravotnické záchranné služby krajů. Podobné projekty mají rozhodně smysl," vysvětlil Jiří Ulvr, člen rady kraje, řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Stávajících prostor, které sousedí s hangárem pro vrtulník Kryštof 18, se ale záchranáři nevzdají. Nyní začne jejich rekonstrukce tak, aby i ony mohly důstojně sloužit pro potřeby záchranářů. Přestavbu pokryje ZZS LK z vlastních zdrojů, odhadované náklady jsou 2 miliony korun. „Na letišti máme leteckou i výjezdovou základnu, každý den je tu tedy v podstatě stále 6 a více lidí včetně technického personálu. Pozemní posádka je zde zatím jen lékařská, plánujeme ale na letiště umístit i jednu záchranářskou posádku a RZP sanitu," vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Luděk Kramář.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)
Související články
ZZS vyhlásila sbírku pro rodinu zesnulého kolegy Miroslava Beneše
Cvičení řidičů ZZS LK proběhlo ve vojenském prostoru Ralsko již potřetí
Den linky 155 si připomínáme 15. května
Řidiči sanitek soutěžili v krajském kole českého šampionátu
Kraj věnuje Českému červenému kříži sanitku z liberecké záchranky
Kraj dá na provoz zdravotnické záchranné služby dalších 27 milionů
ZZS Libereckého kraje má akreditaci svědčící o kvalitě služeb
Více než stovka interventů a peerů se sešla v Jablonci nad Jizerou
Cvičné stanoviště nouzového přežití bylo v Rokytnici
Sanity záchranné služby ze zásahu ve firmě Purum naleznou uplatnění
Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu
Jak vypadá jedna běžná směna ZZS Libereckého kraje v únoru 2021
Představili projekt nového integrovaného výjezdového centra v Turnově
Výjezdovou základnu ZZS na libereckém letišti čeká modernizace
Liberecký kraj koupil šest sanitek pro Zdravotnickou záchrannou službu
V Hrádku, Frýdlantu a Jablonci vyrostou nové základny zdravotníků
Řidiči sanitek ZZS LK cvičili v Ralsku jízdu rozbahněným terénem
V Liberci otevřeli nový heliport pro leteckou záchranku
Výročí 50 let od založení slaví profesionální hasiči ze stanice Semily
Novou výjezdovou základnu záchranné služby otevřeli v Rokytnici
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Krajská záchranka měla v roce 2019 téměř 130 tisíc hovorů
VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova
Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.
Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie
Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.
Nejnovější články
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Hejtman Martin Půta zavítá do Mříčné
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Lidové sady slavnostně otevřou s kulturním programem 28. prosince
Nejčtenější články
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
02.12.: Fúze liberecké a českolipské nemocnice nabyla konkrétní podoby
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.