O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
04.07.2020 16:33:32 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Martinice,Liberecký kraj
Třiadvacet kandidátů z českých regionů se letos uchází o cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Za Liberecký kraj jsou to otevření muzea a naučné stezky Nádraží Martinice a obnova Beranova hostince v Trávníčku. Hlasovat pro ně lze na internetových stránkách Národního památkového ústavu do 15. srpna.
„Za obnovou obou památek stojí neziskové organizace. Spolky nadšenců, vytrvalých lidí, kteří se pustili do dlouhodobé práce i s vědomím toho, že se jedná o tisíce hodin věnovaných záchraně němých pamětníků historie. Ocenění by si zasloužily obě obnovy," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. „Mimochodem, za rok 2018 získala cenu Patrimonium pro futuro obnova zámeckého areálu Navarov."
Železniční stanice Martinice v Krkonoších představuje unikátně dochovaný areál, dokumentující systém řízení a zabezpečení provozu na železnici během 20. století. Dochované objekty a dodnes funkční zařízení pocházejí z let 1871-1948 a reprezentují tak železniční dopravu ve vrcholném období jejího rozvoje. Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších se podařilo dosáhnout v roce 2016 prohlášení stanice kulturní památkou. V roce 2019 u příležitosti Oslav 120 let lokálky z Martinic do Rokytnice zahájilo provoz muzeum v budově stanice a otevřela se naučná stezka areálem a blízkým okolím.
Nejcharakterističtějším znakem stanice jsou funkční mechanická návěstidla, vodní jeřáby, popelová jáma, osvětlovací stožáry, mechanické závory, ale také výpravní budova z roku 1871, vodárna, výtopna, skladiště, strážní domek a dvě stavědla. Elektromechanické zabezpečovací zařízení, do kterého jsou mechanická návěstidla - včetně dnes již unikátních seřaďovacích - zapojena, pochází stejně jako budovy obou stavědel z let 1946 až 1948. Památkovou hodnotu areálu výrazně zvyšuje skutečnost, že staniční zabezpečovací zařízení je stále plně funkční a využívané. Nová naučná stezka o délce 1,5 kilometru pak čítá devět zastavení a přibližuje jednotlivé technické unikáty.
Beranův hostinec v Trávníčku, usedlost, jejíž historie sahá až do 16. století, po mnoho generací vlastnil rod Beranů a sloužila restauračnímu provozu. Jádro dnešní roubené stavby pochází z počátku 19. století. Mimo jiné i díky tomu, že zůstala dochována ve velmi autentickém stavu bez zásadních novodobých úprav, byla v roce 2015 usedlost prohlášena kulturní památkou.
Dlouhodobě nevyužívaný objekt chátral až do roku 2014, kdy jej ve zcela havarijním stavu koupili současní vlastníci. Nosné konstrukce byly staticky narušené, střešní krytina i krov poškozené a řada částí a prvků chyběla nebo byla v dožilém stavu. Roubené stěny a podlahy byly napadeny dřevokaznými houbami. Objekt se ihned po svém zápisu do památkového seznamu dostal mezi ohrožené památky. Vznikl plán na jeho obnovu, která byla částečně financována z dotačních titulů ministerstva kultury a Libereckého kraje.
Související články
Obrazem: Legiovlak dorazil na martinické nádraží
FOTO: Železniční lokálka Martinice - Rokytnice oslavila 120 let
O cenu památkářů se uchází dvě obnovené památky z Libereckého kraje
Most v Bystré a kaple v Navarově soutěží o celostátní památku roku
Papírna Hamr na Jezeře a zámecký areál Navarov Památkou roku 2017
Obrazem: Oslava prohlášení stanice v Martinicích kulturní památkou
FOTO: Zastávka legiovlaku v Martinicích potěšila místní fanoušky historie
Obrazem: Oslavy 115 let lokálky v Martinicích
Záchrana barokního oltáře na Bezdězu je nominována na Cenu NPÚ
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec
Nejvíce motivoval jablonecký tým před vzájemným derby liberecký Slovan na čele se svým novým majitelem Kaniou: ten nejdříve vyhlásil, že neuznává jabloneckého šéfa Peltu, potom se dopustil názoru, že Jablonec není pro Liberec soupeř, pokračovalo to umístěním bilbordu Slovanu v Jablonci u Střelnice a nakonec před sezonou vyhodil současného jabloneckého lodivoda. Podrobnosti k zápasu na Našem Jablonecku
Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam
Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech
Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu
Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem
Sdružení D.R.A.K. vyslalo Medvídka Nebojsu do světa
Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.
Nejčtenější články
06.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého podzimního kola
07.10.: V Daliměřicích shořela kůlna
07.10.: Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.