O ceny Czech Grand Design 2018 bojují i firmy Lasvit a Rautis

14.02.2019 17:03:45 | Autor: Lenka Klimentová, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

O ceny Czech Grand Design 2018 bojují i firmy Lasvit a Rautis

Akademie designu České republiky odtajnila nominace ve třináctém ročníku soutěže Czech Grand Design. Bylo vybráno 88 autorů v devíti kategoriích a mezi nimi i dvě firmy z Libereckého kraje. Do poroty přijalo členství 61 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu.

Šanci vyhrát tak mají tvůrci studií a firem za inovativní přístup i produktové novinky. Nominace zahrnují zdravotní nábytek, zlaté koruny královen, gigantickou prolézačku nebo recyklované kapsle na kávu. Soutěží se v kategoriích Designér roku - Cena Ministerstva kultury ČR, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Ilustrátor roku, Výrobce roku - Cena design pro export, Objev roku a bude vybrána osobnost, která vstoupí do Síně slávy českého designu.

V kategorii Výrobce roku - Cena design pro export má zastoupení i Liberecký kraj, o cenu zde soutěží i firma Lasvit s kolekcí doplňků Monsters a firma Rautis se svou kolekcí ozdob Geometric, kterou navrhla Petra Hartmanová z Hartdesign. „Budu netrpělivě očekávat výsledek soutěže a oběma firmám držet palce. Vtip doplňků Monsters od Lasvitu je pro mě u sklářských výrobků tak trochu nečekaný a elegance vánočních ozdob Geometric z Rautisu zase nabourává představu o tom, jak mají vypadat vánoční ozdoby. Mám ráda, když se překračují zažité stereotypy a formy, takže mám z obou nominací radost," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Ceny Czech Grand Design jsou oborovým oceněním, které každoročně udílí Akademie designu České republiky. Získávají jej osobnosti za nejlepší práce v oborech design, móda, fotografie, šperk a grafický design. Nejlepší projekty se volí ve tříkolovém hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand Designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi.

„Žeň roku 2018 je mimořádně bohatá. Nová jména a zároveň velké hvězdy se utkají bok po boku o vítězství. Na jedné straně řemeslo a tradice, na druhé straně progresivní myšlenky, které se věnují udržitelnosti budoucnosti lidstva a jakou roli v ní hraje design. Zdánlivě dva protipóly, ve skutečnosti jen východiska, která mohou pomoci evropské výrobě přežít a odlišit ji od masové produkce přicházející z Asie. Letošní nominace na Ceny Czech Grand Design odrážejí tyto otázky ve velké míře. Dokazují kvalitu současného českého designu," uvedla členka přípravného výboru soutěže Jana Zielinski na webu soutěže.

Slavnostní odhalení finalistů cen proběhne 27. února v kreativním prostoru CAMP. Slavnostní předávání cen ve Stavovském divadle pak proběhne v přímém přenosu České televize na programu ČT art 20. března.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě

Česká pop rocková kapela Vanua2 vystoupí v sobotu 2. března v jabloneckém Klubu Na Rampě. Formace vznikla před šesti lety na základech kapely Blue Effect Radima Hladíka, kde více než deset let společně působili baskytarista Vojtěch Říha (Blue Effect) a bubeník Vašek Zima (Blue Effect, Walk Choc Ice, -123 minut), kteří se po odchodu Radima Hladíka do muzikantského nebe spojili se zpěvákem Yannickem Tevim, pocházejícím z tichomořského souostroví Vanuatu. S kapelou aktuálně působí ještě kytarista Honza Samek. Podrobnosti na Našem Jablonecku

V Mašově vyroste nový vodojem, výstavbě předchází kácení v místě

Před realizací výstavby nového vodojemu Mašov a jeho propojení se stávajícím vodojemem od úterý 27. února v místě proběhne kácení. Jedná se zhruba o desítku vzrostlých stromů (většinou břízy). Dojde také k vykácení pruhu porostu pod stávajícím vodojemem pro propojení stávající a nové stavby. Investorem stavby je VHS Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Projekt Hlava v pohodě se loučí, výstupy zůstávají zdarma k dispozici
Krkonoše nejsou skanzen. Rozvoj ale nesmí ohrozit vzácné horské louky
Hned dva přechody v Semilech budou bezpečnější
Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
29.02.: Hned dva přechody v Semilech budou bezpečnější
27.02.: FOTO: Síla lidskosti podle Věry Kosové v semilské galerii

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT