O Památku roku se uchází i rekonstrukce kaple ve Volavci u Turnova

27.06.2019 10:54:54 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

O Památku roku se uchází i rekonstrukce kaple ve Volavci u Turnova

Další památkou, která se uchází o titul Památka roku Libereckého kraje, je kaple sv. Jana Nepomuckého ve Volavci nedaleko Turnova. Nedávno prošla celkovou rekonstrukcí uvnitř i zvenčí a v květnu se uskutečnilo její slavnostní znovuvysvěcení.

„Ve Volavci iniciovali restaurování kapličky místní obyvatelé. Při jejím vysvěcení se sešlo mnohem víc lidí, než kolik je stálých obyvatel. A bylo jasné, jak moc jim na obnově záleželo. Kaplička určitě stojí za zastavení. I malé památky významně ovlivňují ráz krajiny a mnohé vypovídají o místě samotném," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Klasicistní kaplička ve Volavci byla postavena v roce 1841. Na poslední opravu exteriéru z roku 2017 navazovala v roce 2018 kompletní rekonstrukce interiéru. Té předcházel restaurátorský průzkum.

Ukázalo se, že stěny obsahují 4 vrstvy výmalby, z toho dvě poslední bílé vápenné. Po konzultaci s pracovníky Národního památkového ústavu z Liberce bylo rozhodnuto restaurovat druhou nejstarší vrstvu pocházející pravděpodobně z roku rekonstrukce 1905, která měla bohatou a relativně zachovalou a čitelnou výzdobou. Malířské práce stěn a stropu kaple prováděla akademická malířka Anna Svobodová.

Kaplička ve Volavci po opravě V interiéru se nalézá oltář sv. Jana Nepomuckého od kameníka Jana Zemana. Dvě sochy klečících andělů držících rohy hojnosti, původně umístěné po stranách světce, byly v polovině 90. let odcizeny.

Akademický sochař Pavel Míka provedl autorskou rekonstrukci nových andělů, kteří byli ve spolupráci s restaurátorem Petrem Verichem zhotoveni nově z hořického pískovce. Socha světce byla očištěna, byly zdokumentovány poškozené části, vyrobena a osazena nová svatozář a provedena tvarová a barevná retuš oltáře jako celku.

Soutěž Památka roku Libereckého kraje vypsal na počátku dubna Liberecký kraj. Mohli se do ní přihlašovat majitelé památek, jejichž obnovu nebo alespoň jednu etapu obnovy dokončili v loňském roce.

Do soutěže se nakonec přihlásilo sedm památek, z nichž byla vybrána jedna, která obdrží finanční odměnu ve výši padesát tisíc korun a trvalou pamětní desku s označením Památka roku 2018 Libereckého kraje. Vítěz soutěže je zatím neveřejný. Vyhlášení proběhne během Dnů evropského dědictví 14. září tohoto roku v Jablonci nad Nisou.

Související články:

Další kandidát na Památku roku: kostel Povýšení sv. Kříže v Jablonci

O titul Památka roku se uchází i Karlovské náměstí v Lomnici

O Památku roku se uchází také obnovená zvonice v Bítouchově

Do soutěže Památka Libereckého kraje se jako první přihlásili v Desné

Liberecký kraj podporuje obnovu památek na svém území

Vlastníte kulturní památku? Přihlaste ji do soutěže

Hrad Valdštejn je za obnovu areálu oceněn v anketě Památka roku

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O titul Vesnice roku 2022 se letos v kraji utká dvanáct obcí
Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let
Přepeře jasnou výhrou potvrdily roli favorita na hřišti posledního Ústí
Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou
Kynologové Horské služby jsou plně připraveni na letní sezonu

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
14.05.: Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT