O prázdninách na hradech a zámcích rozšířili nabídku prohlídek i akcí

06.07.2021 14:59:52 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

O prázdninách na hradech a zámcích rozšířili nabídku prohlídek i akcí

Červenec a srpen jsou měsíce, kdy hrady a zámky navštěvuje nejvíce návštěvníků - milovníci historie, kteří neváhají absolvovat i několik prohlídkových okruhů za den, nadšenci, kteří vyhledávají noční, kostýmované či specializované prohlídky, příznivci koncertů, divadelních představení, jarmarků a slavností.

Početnou návštěvnickou skupinu tvoří v prázdninových měsících také rodiny s dětmi a právě pro ně jsou připraveny zkrácené prohlídky. Řada objektů bude mít o prázdninách otevřeno i v pondělí, od 1. července se zpřístupňuje i dosud uzavřený hrad Litice na Pardubicku.

Hrady a zámky se v létě stávají častým cílem výletů a vzhledem k tomu, že protiepidemiologická opatření umožňují realizaci doprovodných kulturních akcí, je nabídka pro letní měsíce skutečně pestrá - na Kuksu a v Ratibořicích se v červenci odehrají koncerty (nejenom) vážné hudby, na Opočně se chystají oblíbené Svátky růží a premiérově také noční prohlídky vedoucí do hrobky Trčků, na Náchodě bude patřit druhý prázdninový víkend Piccolominským slavnostem a kostýmovaným prohlídkám, o týden později proběhnou Zámecké slavnosti také na Hrádku u Nechanic, kde se na konec července chystá ještě květinová výstava.

Na Sychrově budou divadla a muzikály

„Liberecký Sychrov postoupí své nádvoří a areál hercům a pěvcům, chystají se zde divadelní představení Pes baskervillský a také muzikály Tři mušketýři a shodně jako na Kuksu muzikál Robinson Crusoe, Bezděz bude hostit šermíře a také spisovatele Vlastimila Vondrušku, na Troskách bude ve vybrané podvečery probíhat ochutnávka vín z vybraných zahraničních lokalit. Věž zpřístupní ve vypsaných termínech na zámku Lemberk a také na Frýdlantě, na Grabštejně se chystají Létohrátky, divadlo a také prohlídky veterinárního muzea," uvedla tisková mluvčí Národního památkového ústavu, územní správy na Sychrově, Lucie Bidlasová.

Zámek Litomyšl je na začátku července hostitelem Národního festivalu Smetanova Litomyšl (případná omezení provozu naleznou návštěvníci na webu zámku, děkujeme za pochopení), v druhé polovině měsíce se zde odehrají noční kostýmované prohlídky na téma Jak Valdštejnové dražili zámek. Již tradičně se o prázdninách odehrávají divadelní představení pod Kunětickou horou v režii Východočeského divadla v Pardubicích, zámek Slatiňany si na polovinu července připravil prohlídky běžně nepřístupných míst, v zámecké zahradě se odehraje divadelní komedie Strašidlo cantervillské.

Po rekonstrukci se naplno otevře hrad Litice

Od 1. července se zpřístupňuje hrad Litice, který byl v letošní sezoně zatím uzavřen z důvodu havárie na II. bráně - vydrolení zdiva. „Červenec a srpen patří k vrcholným měsícům sezony a pro komfort návštěvníků není na zámku Sychrov, Litomyšl a Ratibořice, na hradě Trosky a v hospitálu Kuks zavírací den - je zde otevřeno i v pondělí. Prosíme návštěvníky, aby si vždy zkontrolovali návštěvní dobu na webu objektu a také se řídili platnými předpisy pro účast na prohlídkách - pro zkrácení doby čekání na prohlídku je vhodnější využít on-line nákup vstupenek," upřesnila Lucie Bidlasová.

Pro rodiny s dětmi či dětské tábory jsou připraveny zkrácené prohlídky - na Královéhradecku je dětská prohlídka připravena na zámku v Náchodě, kde bude děti provázet dcera pana vévody, na Ratibořicích se dětských návštěvníků ujme komtesa Hortensie, na Hrádku u Nechanic zase paní hraběnka. Na Kuksu si děti mohou zkusit vyrobit vlastní „lék" v rámci interaktivní expozice Historie lékáren, na Opočně je připravena výstava nadpřirozených bytostí z erbů evropské šlechty v životní velikosti.

Na Liticích čeká návštěvníky zajímavý film o historii hradu, na Litomyšli zase zkrácené prohlídky Letní pozastavení, které jsou určeny všem věkovým skupinám. V zahradě slatiňanského zámku je letos nově připravena zajímavá vzdělávací hra Pozdravy z cest určena dětem, co mají rády zeměpis - v zahradě je umístěno 18 pohlednic z různých zemí, které obdržela princezna Charlotta. Při zakoupení vstupenky do zahrady (či do zámku) obdrží děti plánek a také hrací list pro zaznamenávání výsledků úkolů, které jsou u jednotlivých pohlednic.

Lákají i tradiční prohlídky zaměřené na děti

Celoročně je dětská trasa v nabídce hradu a zámku Frýdlant, zde si děti mohou sednout i na trůn, královský trůn, výstava erbů a výstava práva útrpného láká děti také na majestátním Bezdězu, něžná princezna provádí o prázdninách denně na zámku Sychrov. Prohlídka výkladem uzpůsobená dětem je nabízena také na zámku Hrubý Rohozec, s lesnickou knížečkou, kam zaznamenávají odpovědi a v doprovodu pana nadlesního se budou malí návštěvníci procházet po hradě Grabštejn.

„Volné prohlídky ve vlastním tempu, bez výkladu, nabízí ve 2. patře zámku Lemberk a celkem tři okruhy ro dětské návštěvníky si připravili na císařském zámku v Zákupech - děti zde mohou absolvovat prohlídku s princeznou, samostatnou dětskou trasu bez průvodce a také procházku sklepením, kde se setkají s postavami rytířů princezen, ale také drakem," dodala mluvčí NPÚ.

31. červenec bude patřit oblíbené Hradozámecké noci, kdy se brány památek otevřou ve večerním a nočním čase, aby návštěvníci zažili památky také jinak.

Liberecký kraj

• červenec: státní zámek Sychrov - Cyklus koncertů Obrazy a hudba „Viva la liberta". Účinkují: soprán Zdena Kloubová, klavír Zuzana Němečková, četba úryvků děl z doby osvícenectví Martina Bezoušková, průvodní slovo: Miloš Kadlec. Komponovaný program zaměřený na osvícenectví jako životní postoj významných příslušníku rodu Rohanů. V hudební části zazní např. díla W. A. Mozarta, Leopolda Koželuha, Jana Ladislava Dusíka, Jana Václava Hugo Voříška. (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek)

• 1. - 11. 7.: státní zámek Lemberk - Prázdniny na věži - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16:30 hodin. (www.zamek-lemberk.cz; www.facebook.com/ZamekLemberk; www.instagram.com/zamek_lemberk)

• 1. - 3. 7.: státní zámek Sychrov - Divadelní představení Pes baskervillský. Letní scéna Městského divadla Mladá Boleslav. Detektivní dobrodružství plné britského humoru pro celou rodinu. Předprodej vstupenek přes webové stránky divadla. (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek) Přehled akcí na Sychrově

• 3. 7.: státní hrad Bezděz - Vystoupení skupiny Malem Irish. Od 16 do 17:30 hodin. (www.hrad-bezdez.cz; www.facebook.com/HradBezdez; www.instagram.com/hradbezdez)

• 3. 7.: státní hrad Trosky - Západ slunce s ochutnávkou vín: vína z Čech. Dnešním tématem budou česká vína, které představí profesionální someliér. Vychutnejte si sklenku nebo lahev vína na hradním nádvoří či ve věži při západu slunce. V nabídce budou 3 bílá, 1 červené a 1 šumivé víno z českého vinařství. Od 18 do 22 hodin. Vstupné jednotné: 100 Kč. (www.hrad-trosky.cz; www.facebook.com/SHTrosky; www.instagram.com/hrad_trosky)

• 3. - 4. 7.: státní hrad a zámek Frýdlant - Zpřístupnění speciální prohlídkové trasy Věž.
(www.zamek-frydlant.cz; www.facebook.com/hrad.zamek.Frydlant; www.instagram.com/hrad_zamek_frydlant)

• 3. - 4. 7.: státní hrad Grabštejn - Létohrátky. Tradiční letní festival s bohatým kulturním programem.

• 3. - 6. 7.: státní hrad Bezděz - Čtyři dny ve středověku. Vystupuje taneční skupina Srdcové eso a šermířská skupina Fechtýři, kovářská dílna. Pro děti nachystáno malování na obličej a hradní dílnička, kde si budou moci vyrobit náramky, čelenky, královské koruny a vyzdobit meče.

• 5. - 6. 7.: státní hrad Grabštejn - Letní scéna Divadla F. X. Šaldy Liberec. V jednání.

• 10. 7.: státní hrad Bezděz - Bezdězský Blue grass a country minifestival VI. Vystoupí kapely Red Leaf, Od plotny skok-lady grass, Trativod, Lužická tráva, Petr Bratršovský a Blackout.

• 10. 7.: státní hrad Trosky - Západ slunce s ochutnávkou vín: vína jižní Itálie. Dnešním tématem budou z Itálie. Vína Vám představí profík na slovo vzatý. Vychutnejte si sklenku nebo lahev vína na hradním nádvoří či ve věži při západu slunce. V nabídce budou 3 bílá, 1 červené a 1 šumivé víno. Od 18 do 22 hodin. Vstupné jednotné: 100 Kč. (www.hrad-trosky.cz; www.facebook.com/SHTrosky; www.instagram.com/hrad_trosky)

• 11. 7.: státní hrad Bezděz - Oldřich z Chlumu, román a skutečnost. Beseda spisovatele Vlastimila Vondrušky. Prodej vstupenek předem on-line na www.hrad-bezdez.cz

• 16. - 18.7.: státní hrad Bezděz - Mečem proti kalichu aneb slasti a strasti purkrabího Jana a jeho posádky. Hudba skupina Subulcus, šermuje SHŠ Tartus, kovářská dílna.(www.hrad-bezdez.cz; www.facebook.com/HradBezdez; www.instagram.com/hradbezdez)

• 17. 7.: státní hrad Trosky - Západ slunce s ochutnávkou vín: německá vína. Dnešním tématem budou vína z několika malých německých vinařství. Vychutnejte si sklenku nebo lahev vína na hradním nádvoří či ve věži při západu slunce. V nabídce budou 3 bílá, 1 červené a 1 šumivé víno. Od 18 do 22 hodin. Vstupné jednotné: 100 Kč. (www.hrad-trosky.cz; www.facebook.com/SHTrosky; www.instagram.com/hrad_trosky)

• 17. - 18. 7.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Bredovského letohrádku se zahradou. Zpřístupnění panelové výstavy „Lemberk v proměnách času".  Výstava i zahrada bude otevřena po celý den od 10.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz; www.facebook.com/ZamekLemberk; www.instagram.com/zamek_lemberk)

• 22. 7.: státní zámek Sychrov - Mladí a neklidní. Koncert nejkrásnějších melodií popové hudby doprovázený živou kapelou. Můžete se těšit na pěveckou show plnou nádherných kostýmů a tanečních čísel v podání nadaných mladých umělců. Účinkují: Šárka Vaňková, Andrea Holá, Alžběta Bartošová, Marianna Polyaková, Jana Rybníčková, Martin Schreiner, Lukáš Randák. Předprodej vstupenek zde. (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek) Přehled akcí na Sychrově

• 23. 7.: státní hrad Bezděz - HRAD LIVE! Účinkuje DJ Enrico, Lucca, Vernee, Tokátko, saxofrancis, DJ Stanley Adams. Začátek v 17:30. (ww.hrad-bezdez.cz; www.facebook.com/HradBezdez; www.instagram.com/hradbezdez)

• 23. 7.: státní zámek Sychrov - Muzikálové představení Tři mušketýři. V nádherném prostředí zámku Sychrov můžete zažít krásný, romantický večer s úspěšným muzikálem známého skladatele Michala Davida. Výpravnou koncertní verzi doplňují krásné kostýmy účinkujících. Akce pod širým nebem se koná za každého počasí a začátek má ve 20:30, jeho délka je 110 minut, včetně přestávky (30 min). Areál bude otevřen od 19:00. Předprodej vstupenek zde. (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek) Přehled akcí na Sychrově

• 24. 7.: státní zámek Sychrov - Muzikálové představení Robinson Crusoe. V nádherném prostředí zámku Sychrov můžete zažít krásný, romantický podvečer s muzikálem Robinson Crusoe. Vydejte se s námi na osamělý ostrov uprostřed oceánu. Akce pod širým nebem se koná za každého počasí a začátek má ve 20:30, délka je 2,5 hodiny včetně půlhodinové přestávky. Areál bude otevřen od 19:00. Předprodej vstupenek zde.  (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek) Přehled akcí na Sychrově

• 24. 7.: státní hrad Trosky - Západ slunce s ochutnávkou vín: rakouská vína. Dnešním tématem budou vína z malých rakouských vinařství. Vychutnejte si sklenku nebo lahev vína na hradním nádvoří či ve věži při západu slunce. V nabídce budou 3 bílá, 1 červené a 1 šumivé víno. Od 18 do 22 hodin. Vstupné jednotné: 100 Kč. (www.hrad-trosky.cz; www.facebook.com/SHTrosky; www.instagram.com/hrad_trosky)

• 24. - 25. 7.: státní hrad Bezděz - Král zemřel, ať žije král! Šermířská show, vystupuje skupina Corvus Milites.

• 24. - 25. 7.: státní hrad Grabštejn - Prohlídky veterinárního muzea. Prohlídky vycházejí vždy v 11 a ve 14 hodin.

• 25. 7.: státní zámek Sychrov - Muzikálové představení Dracula. V nádherném prostředí zámku Sychrov můžete zažít krásný, romantický večer s nejúspěšnějším českým muzikálem - Draculou. Výpravnou koncertní verzi doplňují krásné kostýmy účinkujících. Nenechte si ujít představení od autorů Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese. Akce pod širým nebem se koná za každého počasí a začátek má ve 20:30, délka je cca 100 minut včetně přestávky (30 min). Areál bude otevřen od 19:00. Předprodej vstupenek zde. (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek) Přehled akcí na Sychrově

• 27. 7. - 1. 8.: státní hrad Bezděz - Šermířské oživení. Příběh z třicetileté války a humorná přestavba hradu. Vystupuje volné sdružení šermířů Askalon. Kovářská dílna na nádvoří. (www.hrad-bezdez.cz; www.facebook.com/HradBezdez; www.instagram.com/hradbezdez)

• 31. 7.: státní hrad a zámek Frýdlant - Hradozámecká noc. Hrabě Clam-Gallas si Vás dovoluje pozvat na prohlídku. Večerní prohlídky zaměřené na 220let od zpřístupnění hradu. Návštěvník projde stejnou trasu, jako procházeli návštěvníci na začátku 19.století. Kostýmované prohlídky, od 20 do 22 hodin. (www.zamek-frydlant.cz; www.facebook.com/hrad.zamek.Frydlant; www.instagram.com/hrad_zamek_frydlant)

• 31. 7.: státní hrad Grabštejn - Hradozámecká noc. Jak pán na Grabštejně loupežníky vyhnal. Noční prohlídky na hradě Grabštejně na motivy pověstí z Lužických hor. Prohlídky vycházejí v 19:30, 20:30 a 21:30. Doporučujeme rezervaci - kapacita omezena - grabstejn@npu.cz; +420 482 724 301. Jednotné vstupné: 150 Kč, vstupenky můžete zakoupit také on-line: https://npuvstupenky.colosseum.eu/grabstejn/list (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• 31. 7.: státní zámek Sychrov - Hradozámecká noc. Program bude doplněn. (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek) Přehled akcí na Sychrově

• 31. 7.: státní hrad Trosky - Západ slunce s ochutnávkou vín: vína severní Francie. Dnešním tématem budou vína Francie. Profi someliér zaměřený právě na Francii Vám dá ke každému vínu podrobný výklad. Vychutnejte si sklenku nebo lahev vína na hradním nádvoří či ve věži při západu slunce. V nabídce budou 3 bílá, 1 červené a 1 šumivé víno. Od 18 do 22 hodin. Vstupné jednotné: 100 Kč. (www.hrad-trosky.cz; www.facebook.com/SHTrosky; www.instagram.com/hrad_trosky)

• 31. 7. - 1. 8.: státní hrad Trosky - Lanochodci na Troskách. Již tradičně budou o tomto víkendu mladí nadšenci přecházet 50 metrů nad zemí po laně mezi oběma věžemi hradu Trosky! Pro odvážné návštěvníky bude připravena tréninková lajna, kde si budou moci lanochodectví vyzkoušet nízko nad zemí.

• do 31. 10.: státní zámek Lemberk - Výstava Zdislava jako historická osobnost. Panelová výstava věnovaná životu a skutkům Zdislavy z Lemberka. (www.zamek-lemberk.cz; www.facebook.com/ZamekLemberk; www.instagram.com/zamek_lemberk)

Královéhradecký kraj

• 1. 7. - 31. 8.: hospitál Kuks - SoliDeo v kostele Nejsvětější Trojice. Duo hudebníků souboru SoliDeo bude v průběhu letních prázdnin zpříjemňovat prohlídky základního okruhu svým vystoupením v kostele Nejsvětější Trojice. Ve svém představení seznámí návštěvníky s vybranými historickými hudebními nástroji, na které zahrají hudbu dob dávno minulých.
(www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

• 1. 7. - 31. 8.: státní zámek Náchod - Výstava fotografií - Broumovská skupina kostelů. Po celé letní prázdniny můžete na Státním zámku v Náchodě zhlédnout výstavu spolku Omnium. Každý den kromě pondělí díky ní můžete obdivovat krásy souboru kostelů z Broumovska, porozumět vzniku těchto architektonických skvostů i poodhalit tajemství jejich pohnutých osudů. (www.zamek-nachod.cz; www.facebook.com/zamek.nachod; www.instagram.com/zamek.nachod)

• 1. 7. - 31. 8.: státní zámek Opočno - Výstava Erbovní bestie. Unikátní výstava nadpřirozených bytostí z erbů evropské šlechty v životní velikosti. Víte, jak vypadá třeba takový kentaur, pegas, bazilišek či mořská panna? Pokud máte pochybnosti, navštivte hladomornu zámku v Opočně. Edukativní výstava pro dětského i dospělého návštěvníka. Jednotná cena: 50 Kč. Děti do 3 let zdarma. (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 1. - 31. 7.: státní zámek Ratibořice - Prohlídky zámku pro děti s komtesou Hortenzií. Prohlídky zámku s postavou komtesy Hortenzie z knihy Babička jsou určeny především pro rodiče s dětmi od 4 let. Konají se každý den (mimo pondělí) v časech od 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a od 15.00 hodin. Doporučujeme zakoupení vstupenek online, nebo předchozí rezervaci! (www.zamek-ratiborice.cz; www.facebook.com/ratiborice.zamek; www.instagram.com/ratiborice.zamek)

• 3. 7.: hospitál Kuks - Rusalka. Jedna z nejslavnějších a nejoblíbenějších oper v exkluzivním provedení předních českých pěvců, pojata jako komorní drama lásky a zrady na pozadí dvou světů - přírody a světa lidí. Toto nastudování Dvořákovy opery v originálním doprovodu klavíru a harfy si klade za cíl zdůraznit mimořádné libreto Jaroslava Kvapila. Věříme, že v tomto neobvyklém uvedení si posluchač najde i ty nejjemnější nuance geniálního díla. Prodej vstupenek a více informací. (www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

• 3. - 6. 7.: státní zámek Opočno - Svátky růží. Tradiční, již 12. ročník svátků květin. Letošní ročník "Svátků růží" věnován 250. výročí spojení rodu Colloredo a Mansfeld.
Roku 1771 se žení majitel opočenského zámku František I. de Paula Gundakar s Marií Isabellou z Mansfeldu, dcerou posledního mužského člena tohoto rodu - hraběte Jindřicha Pavla. Dochází ke spojení rodových znaků, majetků a jmen na Colloredo Mannsfeld. Vstupné běžné dle prohlídkových okruhů (akcí se vstupné nenavyšuje). (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 4. 7.: státní zámek Ratibořice - XII. Ratibořické nocturno. V podmanivém prostředí večerního zámeckého parku vyslechnete již po dvanácté melodie, které vás přenesou do světa, ve kterém se můžete zasnít, a na chvíli zapomenout na starosti všedního dne. (www.zamek-ratiborice.cz; www.facebook.com/ratiborice.zamek; www.instagram.com/ratiborice.zamek)

• 10. 7.: hospitál Kuks - Hudební léto Kuks. 12. ročník mezinárodního festivalu klasické hudby, který tradičně proběhne v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu. Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z. s. spolu se správou hospitálu Kuks. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím e-mailu: rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací najdete na www.hudebniletokuks.cz.

• 10. 7.: státní zámek Náchod - Piccolominské slavnosti. Druhou červencovou sobotu nabídne náchodský zámek celodenní program s piccolominskou tématikou. Společně tak zavzpomínáme na svérázného válečníka Ottavia Piccolominiho - např. šermířským vystoupením či dobovou zábavou a hudbou. Pro vaše obveselení dorazí i tanečníci a tanečnice v honosných róbách a na klid a pořádek dohlédne náchodský kat. O Vaše hladové žaludky a lačné chuťové pohárky se postará dobová krmě z Kuchyně U Ryby a tu pravou atmosféru třicetileté války dokreslí i dobová řemesla. Suvenýry z výletu na Náchod pak můžete pořídit u stánkařů na zámeckých nádvořích. A samozřejmě nemohou chybět kostýmované prohlídky piccolominských interiérů! (www.zamek-nachod.cz; www.facebook.com/zamek.nachod; www.instagram.com/zamek.nachod)

• 10. 7.: státní zámek Opočno - Noční prohlídky - Ze zámku přes oratoř kostela do hrobky Trčků. Ze zámku spojovací chodbou přes oratoř do hrobky Trčků v kostele Nejsvětější trojice. Vlastním tempem pouze za dohledu kustodů, doplněné hudbou a tanci renesančního období. (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 12. - 16. 7.: státní zámek Opočno - Meda. Divadelní představení o životě Medy Mládkové.

• 16. - 18. 7.: hospitál Kuks - La Dílna Kuks: Písně a rytmy Latinské Ameriky. La Dílna je dílna latinskoamerických písní a rytmů pod vedením Marty Töpferové. Odkaz na přihlášky, platební podmínky a storno podmínky. (www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

• 17. 7.: hospitál Kuks - Zkus noční Kuks. V sobotu 17. července 2021 odstartuje z nádvoří hospitálu běžecký závod s názvem Zkus noční Kuks. Za svitu měsíce a vašich čelovek se proběhnete v okolí malebného barokního areálu. Trasa na 10 km vás zavede z Kuksu do Braunova Betléma a přes Křížovou cestu 21. století zase zpět. Kratší trasa na 5 km povede z hospitálu k nočnímu Labi, Šporkově mlýnu a bude pokračovat obnovenou hraběcí alejí zpět do Kuksu. Více informací a registrace zde. (www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

17. - 18. 7.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Zámecké slavnosti. Po celý víkend se nádvoří naplní dobovými stánky s pestrým zbožím, v sobotu se můžete těšit taktéž na bohatý program, při kterém vystoupí mistr sokolník se svými dravci, své síly poměří šermíři, pro děti bude sehráno loutkové divadlo a hudební doprovod zajistí hned dvě kapely. Během celé slávy bude zámek v normálním provozu a můžete tak spojit návštěvu slavností i s prohlídkou komnat hraběnek a hrabat. (www.zamek-hradekunechanic.cz; www.facebook.com/hradekunechanic; www.instagram.com/zamek_hradek)

• 18. 7.: hospitál Kuks - Hudební léto Kuks. 12. ročník mezinárodního festivalu klasické hudby, který tradičně proběhne v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu. Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z. s. spolu se správou hospitálu Kuks. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím e-mailu: rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací najdete na www.hudebniletokuks.cz (www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

• 18. 7.: státní zámek Opočno - Mimořádné prohlídky opočenského zámeckého depozitáře zbraní. Za nezpřístupněnými exponáty jedné z nejvýznamnějších sbírek v ČR se správcem depozitáře. Koná se pouze v předem vyhlášených termínech (info o dalších termínech zde). Pouze na rezervaci! (tel.: 494 668 216, opocno@npu.cz) Pozn.: Rezervované vstupenky je třeba si vyzvednout nejpozději 15 min. před začátkem prohlídky. Pokud tak z jakéhokoliv důvodu neučiníte, vaše rezervace zaniká a vstupenka bude prodána dalšímu zájemci! Počet návštěvníků ve skupině: maximálně 8. Časy zahájení prohlídek v: 10:00 a 15:00. Délka prohlídky: cca 45 min. (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 20. 7.: hospitál Kuks - Strašidlo cantervillské. Divadelní představení Strašidlo cantervillské míří na Kuks. Režisér Městského Hálkova divadla v Nymburce, Jaroslav Kříž, si vzal za své oživit veselý a do jisté míry i napínavý příběh Oscara Wilda. Více informací a prodej vstupenek. (www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

• 21. 7.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Strašidlo Cantervillské. Večerní divadelní představení v zámeckém nádvoří. www.strasidlonazamku.cz

• 24. 7.: hospitál Kuks - Hudební léto Kuks. 12. ročník mezinárodního festivalu klasické hudby, který tradičně proběhne v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu. Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z. s. spolu se správou hospitálu Kuks. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím e-mailu: rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací najdete na www.hudebniletokuks.cz (www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

• 24. 7.: státní zámek Opočno - Hrané noční prohlídky. Podrobnosti budou upřesněny.(www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 27. 7. - 1. 8.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Rozkvetlý Hrádek. Květinová výstava ke 180. výročí od položení základního kamene. (www.zamek-hradekunechanic.cz; www.facebook.com/hradekunechanic; www.instagram.com/zamek_hradek)

• 29. 7.: hospitál Kuks - 4 Tenoři - koncert. V rámci vystoupení se můžete těšit na: Mariana Vojtka, Pavla Vítka, Michala Bragagnola a Jana Kříže. Prodej vstupenek.
(www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

• 30. - 31. 7.: hospitál Kuks - Noc na Karlštejně. Perla letních scén na hospitálu Kuks. Originální inscenace muzikálu Noc na Karlštejně v létě 2021 míří na zámky a hrady v Česku, na Moravě a na Slovensku. Vstupenky jsou v předprodeji na www.masvstupenky.cz (www.hospital-kuks.cz; www.facebook.com/hospitalkuks; www.instagram.com/hospitalkuks)

• 31. 7.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Květinová Hrádkozámecká noc. Od 27. července do 1. srpna 2021 bude na zámku Hrádek u Nechanic probíhat květinová výstava ke 180. výročí položení základního kamene. Akce vyvrcholí v sobotu 31. července, kdy si návštěvníci budu moci prohlédnout nádherné květiny v zámeckých interiérech v netradiční noční době. V případě hezkého počasí bude zpřístupněna Hodinová věž s výhledem do okolí a otevřená bude i zámecká kavárna Anny z Harrachu  (www.zamek-hradekunechanic.cz; www.facebook.com/hradekunechanic; www.instagram.com/zamek_hradek)

• 31. 7.: státní zámek Náchod - Hradozámecká noc. Na náchodský zámek přijíždí tajemný, mladý muž... a rozpoutá tak sérii trapných situací, velkých nedorozumění, převleků, záměn, skrývání a dohadů - a hlavně spousty humorných scén. O letošní Hradozámecké noci se na Náchodě přeneseme do doby nejslavnějších náchodských majitelů - původem italského rodu Piccolomini. Těšit se můžete na schizofrenního knížecího syna Jana Václava, důvěřivou a zbožnou kněžnu-matku Annu Viktorii, protřelého a zlotřilého správce, mladé milence... a možná dorazí i samotný kníže a neustále válčící majitel panství Ottavio II.! - netradiční noční prohlídka nejkrásnějšími náchodskými interiéry, kostýmovaná prohlídka se zámeckými obyvateli doby baroka/rokoka. (www.zamek-nachod.cz; www.facebook.com/zamek.nachod; www.instagram.com/zamek.nachod)

• 31. 7.: státní zámek Ratibořice - Hradozámecká noc - Soirée u vévodkyně za svitu svící. Mimořádné večerní prohlídky interiérů prvního patra zámku. Výjimečně, pouze během těchto mimořádných prohlídek, budete mít možnost spatřit zámecké interiéry osvětlené tak, jak je vídali jejich obyvatelé před více než 200 lety. (www.zamek-ratiborice.cz; www.facebook.com/ratiborice.zamek; www.instagram.com/ratiborice.zamek)

• do 31. 10.: státní zámek Opočno - Výstava Dvorské kordy z opočenských depozitářů. Krátkodobá výstava běžně nezpřístupněných sbírkových předmětů zámecké sbírky. Výstava na dvou desítkách exponátů stručně ilustruje přerod šlechtické soubojové zbraně - rapíru v přepychový doplněk oděvu - dvorský kord. Exponáty bude možné zhlédnout v provozní době zámku pouze v rámci prohlídek zbrojnic (případně prohlídek zbrojnic s rozšířeným výkladem nebo speciální prohlídky "Dopoledne v opočenské zbrojnici"). (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• do 31. 10.: státní zámek Ratibořice - Jelgava a Rundále, místa dětství Kateřiny Zaháňské. Výstava fotografií ve Vstupní hale zámku, přibližující místa, ve kterých strávila svá dětská a dívčí léta Kateřina Vilemína princezna Kuronská a pozdější vévodkyně Zaháňská. (www.zamek-ratiborice.cz;www.facebook.com/ratiborice.zamek; www.instagram.com/ratiborice.zamek)

Pardubický kraj

• 1. - 5. 7.: státní hrad Kunětická hora - Noc na Karlštejně - divadlo na Kunětické hoře. Letošní novinka na Kunětické hoře jistě potěší všechny milovníky českých muzikálů, na hrad se po dvaceti letech navrátí divadelní evergreen podle stejnojmenného filmu Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně. Hlavní role nesmrtelného příběhu o tom, že láska je silnější než příkaz krále, tentokrát nastudují hostující Petr Štěpánek a Martina Sikorová. Představení pořádá a prodej vstupenek zajišťuje Východočeské divadlo Pardubice. (www.hrad-kunetickahora.cz; www.facebook.com/kunetickahora; www.instagram.com/kunetickahora)

• 1. - 11. 7.: státní zámek Litomyšl - Smetanova Litomyšl. 63. ročník festivalu vážné hudby. Tradiční hudební festival Smetanova Litomyšl proběhne opět v jedinečném prostředí arkádového nádvoří státního zámku Litomyšl od 1. do 11. července. Máte se opravdu na co těšit. Podrobné informace o programu naleznete zde (www.zamek-litomysl.cz; www.facebook.com/szlitomysl; www.instagram.com/zamek.litomysl)

• 8. - 10. 7.: státní hrad Kunětická hora - Noc na Karlštejně - divadlo na Kunětické hoře. Letošní novinka na Kunětické hoře jistě potěší všechny milovníky českých muzikálů, na hrad se po dvaceti letech navrátí divadelní evergreen podle stejnojmenného filmu Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně. Hlavní role nesmrtelného příběhu o tom, že láska je silnější než příkaz krále, tentokrát nastudují hostující Petr Štěpánek a Martina Sikorová. Představení pořádá a prodej vstupenek zajišťuje Východočeské divadlo Pardubice. (www.hrad-kunetickahora.cz; www.facebook.com/kunetickahora; www.instagram.com/kunetickahora)

• 18. 7.: státní zámek Slatiňany - Pokrok nezastavíš! Speciální prohlídky běžně nepřístupných částí zámku.

• 22. 7.: státní zámek Slatiňany - Strašidlo cantervillské. Divadelní komedie v zámecké zahradě Slatiňany. Komedie na námět povídky Oscara Wilda v jedinečných kulisách moravských a českých zámků. Informace k předprodeji vstupenek ZDE. (www.zamek-slatinany.cz; www.facebook.com/zamek.slatinany; www.instagram.com/zamekslatinany)

• 24. - 25. 7.: státní hrad Kunětická hora - Pohádka pro veřejnost. Hudební pohádka pro širokou veřejnost z tvůrčí dílny Marka Dobrodinského ve sklepení pod nádvořím. (www.hrad-kunetickahora.cz; www.facebook.com/kunetickahora; www.instagram.com/kunetickahora)

24. 7.: státní zámek Litomyšl - Jak Valdštejnové dražili zámek. Večerní hrané prohlídky interiérů zámku vás zavedou do roku 1855, kdy byli Valdštejnové nuceni zámek prodat v dražbě rodině Thurn-Taxisů. Začátky prohlídek: 18.00, 19.00, 20.00 a 21.00 hodin.(www.zamek-litomysl.cz; www.facebook.com/szlitomysl; www.instagram.com/zamek.litomysl)

• 31. 7.: státní hrad Litice - Hradozámecká noc: Nebojte se tmy aneb s baterkou na hrad. Letní podvečer na nádvoří hradu spojený s opékáním přinesených špekáčků. Od 19 do 22 hodin, ve 20:30 hodin noční komentovaná prohlídka hradu s baterkou. (www.hrad-litice.cz; www.facebook.com/statni.hrad.litice; www.instagram.com/hradlitice)

• 31. 7.: státní zámek Slatiňany - Hradozámecká noc. Zveme Vás na procházku zámeckými komnatami v jedinečné atmosféře rozsvícených lustrů a lamp. Knížecí salony si projdete vlastním tempem bez průvodce, jak bývá zvykem na památkách v Anglii. Bude tedy čistě na Vás, kolik času v zámeckých pokojích strávíte. Za příznivého počasí Vás čeká noční procházka po balkoně. (www.zamek-slatinany.cz; www.facebook.com/zamek.slatinany; www.instagram.com/zamekslatinany)

• do 5. 9.: státní zámek Litomyšl - Pačinkův Aplaus. Výstava sklářských děl renomovaného skláře z Českolipska Jiřího Pačinka ve francouzské zahradě zámku Litomyšl a v exteriéru hotelu Aplaus. (www.zamek-litomysl.cz; www.facebook.com/szlitomysl; www.instagram.com/zamek.litomysl)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Prázdninové akce na Sychrově
Sdružení Český ráj představuje Albrechta z Valdštejna
Překvapení pod papírem. Návštěvu Českého ráje kazí výkaly po lesích
Projekt Objevuj památky má program Třetí za polovic, sedmá zdarma
Hrad Valdštejn přivítal první kulturní akce letošní sezony
Čtrnáct přístupných jeskyní otevře pro veřejnost od úterý 1. června
Červnové akce na hradech a zámcích
Návštěvníci se na hradech a zámcích mohou těšit na řadu novinek
Liberecký kraj nabízí v létě mnoho důvodů pro návštěvu
Hrad Valdštejn se otevírá návštěvníkům!
Turisty bude lákat motivační hra Po stopách Albrechta z Valdštejna
Hrad Valdštejn je perla Českého ráje
Turnovské památky a cestovní ruch se ohlížejí za sezonou 2020
Hrad Rotštejn pamatuje i Přemyslovce, jeho zřícenina vybízí k návštěvě
Letošní sezona na hradech a zámcích začala později a skončila dříve
Jaká byla turistická sezona v Českém ráji v roce nečekaných zvratů?

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů
Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
Výstava Příběhy Severních Čech zavítá na náměstí v Malé Skále

Nejčtenější články

12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty
13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
12.06.: Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT