Občané diskutovali nad problémy Turnova, anketa určila ty nejpalčivější

04.12.2016 10:48:30 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Občané diskutovali nad problémy Turnova, anketa určila ty nejpalčivější

Hledání Desatera problémů Zdravého města Turnova a MA21 se uskutečnilo v pondělí 31. října. Obyvatelé města zde diskutovali a naformulovali problémy, které je ve městě nejvíc tíží. Nyní už jsou známy i výsledky listopadové veřejné ankety a tím pádem celkem 20 nejpalčivějších problémů Turnova.

Program posledního říjnového odpoledne byl nabitý. V úvodu akce zaznělo krátké hudební vystoupení žáků Základní umělecké školy Turnov, kteří se představili s dechovými hudebními nástroji za doprovodu Bohuslava Lédla. Slova se ujal starosta města Tomáš Hocke, který přítomné seznámil s výstupy z minulých veřejných fór. Kromě prezentace byly všechny hotové i rozpracované úkoly dřívějších desater vystaveny na nástěnkách v sále. Během odpoledního programu byl také představen záměr města Turnova na rok 2017, kterým je zavedení participativního rozpočtu.

Hledání Desatera problémů Zdravého města Turnova a MA21<br />Autor: Anna Šupíková „Na otázku, co je v našem městě potřeba udělat, aby se zde žilo lépe, odpověděli obyvatelé svými podněty. Od každého tematického stolu byly vybrány spravedlivým hlasováním vždy po dvou nejzásadnějších problematik, které společně vytvořily 20 témat. Pro přítomné bylo připraveno drobné občerstvení. Každý měl také šanci odnést si pozornost v podobě tomboly, kterou byl historický granátový šperk, poukaz na odběr turnovského kompostu od Technických služeb Turnov nebo drobná sladkost z Regionálního a turistického informačního centra. Přímo ve společenském sále SUPŠ Turnov proběhlo i hlasování o takzvaném Desateru problémů Turnova. Desatero vybrané účastníky veřejného fóra se následně nechalo ověřit v celoměstské anketě, kde bylo možné hlasovat do 16. listopadu. Hlasování probíhalo elektronickou formou s využitím platformy D21, kdy kontrola pravdivosti byla zajištěna pomocí ověřovací SMS zprávy. Obyvatelé mohli hodnotit, jak kladnými tak minusovými body, čímž bylo docíleno detailnějšího vyjádření preferencí," upřesnila tisková mluvčí města Turnov Anna Šupíková.

Výsledky po ověření anketou:

1. Řešení prostoru za masnou - vybudování nového centra Turnova (park, obchody, bydlení)
2. Zaměřit se na nebezpečné místa v Turnově
3. Obchvat Turnova (S5)
4. Budování infrastruktury pro aktivní mobilitu a podporu pohybu (stanoviště s venkovními prvky, fitness parky, seniorparky, streetpartky)
5. Vytipovat nevzhledné kouty města a vyřešit jejich situaci
6. Zlepšení průjezdu Turnova pro cyklisty
7.- 8. Zřízení chybějící občanské vybavenosti v Turnově II.
7. - 8. Zřízení pěší nebo klidové zóny v centru města
9. Výstavba nových startovacích bytů pro mladé rodiny
10. Podpora cyklodopravy ve městě (vybudování úschovny kol, rozšíření cyklostezek)
11. Vybudování herních prvků pro velké děti v parku u letního kina
12. Vybudovat vyhovující prostory pro oddělení následné péče
13. Alzheimer centrum - vybudování oddělení při Domově důchodců Pohoda
14. Zajistit zklidnění průmyslové zóny Vesecko a Nudvojovice
15. Rozšíření nebo nové trasování cyklostezky z Turnova do Dolánek - stezka není u náhonu bezpečná
16. Vybudovat terapeutické venkovní zázemí pro seniory v areálu nemocnice
17. - 18. Vybudování nové budovy knihovny (Skálova ulice)
17. - 18. Péče o stávající bytový fond
19. Lesopark na Lukách
20. Zákaz masek klaunů (fenomén násilí z USA)

Hledání Desatera problémů Zdravého města Turnova a MA21_452a_plakat_prijdte_rici_svuj_nazor_a_formovat_mesto.jpg<br />Autor: Oficiální plakát Zpracovaná studie výsledků včetně sociodemografických údajů hlasujících, SWOT analýzy odpovědí a analýzy průběhu hlasování je ke stažení zde.

„Během veřejné diskuse měli přítomní obyvatelé možnost nejen promluvit o problémech, které je tíží, ale také označit na mapě místa s širokou škálou emocí. Tímto se začala tvořit takzvaná Pocitová mapa města Turnova. Pro zájemce, kteří se nemohli veřejného fóra zúčastnit osobně, byla možnost zapojit se také pomocí elektronické verze. Obě verze umožňovali jednoduchým způsobem označit místa, která v nás vyvolají různé emoce. Pocitové mapy pocházejí ze zahraničí a do České republiky je přinesl Jiří Pánek. Mají obrovskou moc prezentovat prostorové informace ve srozumitelné široce akceptované formě a smysluplně pomáhají vytvářet strategie města při územním plánování či při řešení místní agendy veřejného prostoru," dodala Anna Šupíková.

Obyvatelé Turnova si mohli zvolit z pěti emocí a vyznačit je pomocí barvy na mapě. Místa, které mají a nemají rádi, kde tráví volný čas sportem a rekreací, kde se necítí bezpečně a kde by si přáli více městské zeleně. Vybraná místa mohli navíc doplnit slovním komentářem, který upřesnil důvod vybrané emoce.

Výsledná pocitová mapa Turnova je umístěna na webových stránkách Národní sítě Zdravých města a také byla zpracována do Grafického informačního systému Turnova. Report zpracovaný Jiří Pánkem je možné stáhnout zde.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Občané mohou společně tvořit lepší Turnov pomocí pocitové mapy
Jak zdravě žít a stárnout představil Den zdraví v Turnově
Starosta Turnova rozmlouval s občany na Výšince
Starosta Turnova zavítal na setkání s obyvateli Nudvojovic

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT