Občané Semil rozhodnou o geotermální elektrárně v referendu

28.01.2013 09:49:13 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Občané Semil rozhodnou o geotermální elektrárně v referendu

Spolu s druhým kolem prezidentských voleb v Semilech probíhala i petice proti výstavbě geotermální elektrárny a výtopny. Petici podepsalo celkem 1 567 občanů, tedy přes 20 % voličů, což znamená o této věci vyhlášení místního referenda.

V neděli odpoledne byly za účasti předsedkyně kontrolního výboru Věry Pickové, občana Romana Sáblíka a starosty Jana Farského spočteny petiční archy a podpisy. Petici proti využití geotermální energie v Semilech podepsalo 1567 občanů, což je 22,07 % z počtu voličů podle voličského seznamu, když neoficiální zdroj volby.cz uvádí pro druhé kolo prezidentských voleb v Semilech 7066 voličů.

Semilská radnice, která prosazuje výstavbu geotermální elektrárny, paradoxně vypsala petici proti stavbě, aby zjistila názor lidí ve městě. Už předem řekl starosta Semil Jan Farský, že pokud se proti projektu vysloví 50 % lidí, pak město ukončí spolupráci s firmou Entergeo. Pokud se proti vysloví více než 20 % ze všech voličů, což je v zákoně stanovená hranice pro vyhlášení referenda, tak bude tyto hlasy považovat za hlasy pro vyhlášení místního referenda. 

„Příslib samozřejmě platí, referendum o geotermální elektrárně navrhnu vyhlásit na zastupitelstvu 4. února 2013. Tento bod je už dokonce připraven mezi body zastupitelstva," řekl starosta Semil Jan Farský. Podle starosty by mohlo samotné referendum proběhnout do jednoho měsíce. Podle zákona budou výsledky referenda závazné pro město při účasti 35 % voličů, zároveň se pro jednu z variant musí vyjádřit nejméně 25 % všech oprávněných voličů.

Pro Semily půjde o historicky první oficiální referendum ve městě. Předpokládané náklady na realizaci místního referenda jsou ve výši 120 tisíc korun. Otázka referenda by podle předkládaných materiálů zastupitelstva měla znít: Jste pro vybudování geotermální elektrárny, respektive geotermální elektrárny s přidruženou výrobou tepla, v lokalitě Řeky, určené územním plánem?

Kromě jednání předchozích zastupitelstev města, přenosů z nich a letáků o projektu elektrárny, které dostali občané do všech schránek ve městě, se mohli Semiláci o připravovaném projektu geotermální elektrárny možnost dozvědět při veřejných projednáváních projektu v semilském kině a ZŠ F. L. Riegra, o nichž jsme vás také informovali.

V Semilech se přiblížili k realizaci unikátní geotermální elektrárny

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závody Světového poháru ve slalomu se jedou v Krkonoších

Svátkem pro české fanoušky alpského lyžování je víkendový závod Světového poháru ve sjezdu žen ve Špindlerově Mlýně i s hvězdami Michaelou Shiffrinovou a Petrou Vlhovou! Oba dny jsou na programu slalomy, v sobotu se jede v 9.30 a 12.30 a v neděli 9.15 a 12.15. Přehled pozvánek na aktuální víkend

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky
V noci z pátku na pondělí aneb Obrazy Pavly Soukupové
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022
Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Nejčtenější články

26.01.: Jablonecká hala 2023 byla světová
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT