Občané Smrčí a Záhoří si stěžují na hluk a prašnost kvůli kamenolomu

12.10.2015 11:07:58 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Chuchelna,Železný Brod,Záhoří

Občané Smrčí a Záhoří si stěžují na hluk a prašnost kvůli kamenolomu

Na odbor životního prostředí krajského úřadu v Liberci, krajskou hygienickou stanici, obecní úřad v Záhoří, společnost Cemex Czech republik s.r.o. i hejtmanovi Libereckého kraje Martinu Půtovi zaslali stížnost na velký hluk a prašnost občané obcí Záhoří, Smrčí, Dlouhý a Pipice. Velký hluk a vysokou prašnost způsobují činnosti související s těžbou v kamenolomu ve Smrčí.

„Každý je povinen, především opatřeními přímo u zdroje, předcházet znečišťování nebo poškozování životního prostředí a minimalizovat nepříznivé důsledky své činnosti na životní prostředí. To říká zákon. Z uvedeného ustanovení, pro provozovatele kamenolomu, výslovně vyplývá provádět svoji těžařskou činnost tak, aby nepřekročil meze slučitelné se zájmem na předcházení tomu, co má již evidentně povahu poškozování životního prostředí," začíná stížnost občanů na zatížení hlukem a prašností v části Smrčí i okolních obcích. Celou stížnost si můžete stáhnout pod článkem v pdf.

Prášení v lomu 30. 9. 2015:


Zatížení hlukem a prašností má zcela jistě negativní vliv na tržní hodnotu přilehlých domů, ale i snížení pohody bydlení v této části obce Smrčí. Představitelé kamenolomu se snaží argumentovat letošním horkým létem, kdy byly deštivé dny naprostou výjimkou. Problém je však podle obyvatel dlouhodobý. „Jde o to, že vždy když jsme si stěžovali a již se dosáhlo nějakého výsledku, tak se změnil majitel - Tarmac, Eurovia, Cemex. Zajímavost je, že je stále stejný vedoucí provozovny ve Smrčí pan Frýbl. Za občany mohu říci, že jsem si vědom toho, že jsme na začátku řešení problému, ale další náš krok je založení občanského sdružení a snaha o to vytvořit odpovídající podmínky pro zdravý rodinný život v obci," uvedl jeden z iniciátorů stížnosti a petice Martin Zembol.

V pondělí 12. října v 18 hodin se má konat na Obecním úřadě v Záhoří schůzka občanů a zástupců obce a firmy Cemex. Věřme, že se podaří dojít k nějakému řešení, které bude pro občany i firmu příznivé.

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Stížnost s peticí občanů - lom Smrčí

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj opět podpoří statisíci obnovu kulturních památek

Obnovu kulturních památek dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Proto opět krajské zastupitelstvo schválilo vyhlášení dotačního programu s názvem 7.3 Stavebně historický průzkum. Je zaměřený na komplexní poznání historie, stavebního vývoje a současného stavu kulturních památek na území regionu. Zpracovaný stavebně historický průzkum poslouží jako výchozí podklad pro obnovu dané kulturní památky. „Je to vlastně předstupeň stavební obnovy památky a my se snažíme tímto dotačním programem motivovat další vlastníky památek, aby si stavebně historický průzkum nechali zpracovat a chápali ho jako výchozí podklad pro kvalitní péči či obnovu objektu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kampaň A dost… aktuálně pro seniory
Enduro ples opět chystají v bozkovské sokolovně
Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií
Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy

Nejčtenější články

23.02.: Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
24.02.: Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
24.02.: Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT