Obnova válečných hrobů a drobných památek probíhá i v Turnově

23.10.2019 11:10:28 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Obnova válečných hrobů a drobných památek probíhá i v Turnově

V letošním roce se v Turnově uskutečnila řada náročných oprav válečných hrobů a drobných památek, které byly vlivem času zašpiněny, pokryty mikrovegetací či jinak poškozeny působením srážek, větru a kolísáním teplot.

Město Turnov se v roce 2019 zaměřilo na obnovu následujících objektů:

  • Pomník na Výšince věnovaný obětem německých jednotek SS byl kompletně zrestaurován. Nová deska a sokl pomníku byly zhotoveny ze světlé leštěné žuly. Pamětní tabulka z černé leštěné žuly byla vyčištěna a obnoven její text ve stříbrném provedení.
  • Památník obětem I. světové války na Malém Rohozci bylo nutné nejprve za pomoci jeřábu vyrovnat a následně celý pomník omýt, přespárovat a nechat hydrofobizovat.
  • Výklenková kaplička v ulici Ve Struhách byla posunuta a umístěna na nový základ. Následně se přistoupilo k celkovému restaurování včetně osazení nových dvířek.
  • Restaurátorský zásah si vyžádaly také objekty umístěné na hřbitově u kostela Narození Panny Marie. Centrální kovový kříž byl očištěn vodou a parou. Zkorodované části byly zbaveny rzi a opatřeny novým svrchním nátěrem.
  • Památník padlým vojákům Rudé armády bylo také nutné omýt parou a pastou. Po zbavení nánosu zeleně se přistoupilo k lokálnímu zpevnění kamene včetně doplnění tvaru umělým kamenem. Poté následovalo spárování, barevné a tvarové retuše. Práce byly zakončeny hydrofobizací pomníku.

„Na závěr bychom chtěli poděkovat Petru Verichovi a Marku Gáborovi za kvalitu a rychlost s jakou realizovali obnovu výše uvedených objektů," uvedl odbor školství, kultury a sportu Měú Turnov Jakub Rám.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Libor Drahoňovský ukáže krásy Jihočeské Šumavy
Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT