Obnova válečných hrobů a drobných památek probíhá i v Turnově

23.10.2019 11:10:28 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Obnova válečných hrobů a drobných památek probíhá i v Turnově

V letošním roce se v Turnově uskutečnila řada náročných oprav válečných hrobů a drobných památek, které byly vlivem času zašpiněny, pokryty mikrovegetací či jinak poškozeny působením srážek, větru a kolísáním teplot.

Město Turnov se v roce 2019 zaměřilo na obnovu následujících objektů:

  • Pomník na Výšince věnovaný obětem německých jednotek SS byl kompletně zrestaurován. Nová deska a sokl pomníku byly zhotoveny ze světlé leštěné žuly. Pamětní tabulka z černé leštěné žuly byla vyčištěna a obnoven její text ve stříbrném provedení.
  • Památník obětem I. světové války na Malém Rohozci bylo nutné nejprve za pomoci jeřábu vyrovnat a následně celý pomník omýt, přespárovat a nechat hydrofobizovat.
  • Výklenková kaplička v ulici Ve Struhách byla posunuta a umístěna na nový základ. Následně se přistoupilo k celkovému restaurování včetně osazení nových dvířek.
  • Restaurátorský zásah si vyžádaly také objekty umístěné na hřbitově u kostela Narození Panny Marie. Centrální kovový kříž byl očištěn vodou a parou. Zkorodované části byly zbaveny rzi a opatřeny novým svrchním nátěrem.
  • Památník padlým vojákům Rudé armády bylo také nutné omýt parou a pastou. Po zbavení nánosu zeleně se přistoupilo k lokálnímu zpevnění kamene včetně doplnění tvaru umělým kamenem. Poté následovalo spárování, barevné a tvarové retuše. Práce byly zakončeny hydrofobizací pomníku.

„Na závěr bychom chtěli poděkovat Petru Verichovi a Marku Gáborovi za kvalitu a rychlost s jakou realizovali obnovu výše uvedených objektů," uvedl odbor školství, kultury a sportu Měú Turnov Jakub Rám.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tajemnou Barmu představí v Železném Brodě cestovatelka Pavla Bičíková

Cestovatelská přednáška Tajemná Barma se bude konat 17. ledna od 18 hodin v kině v Železném Brodě. V únoru 2020, těsně před vypuknutím koronavirové pandemie, se cestovatelka Pavla Bičíková s Pavlem vydali do tajemné země ležící v jihovýchodní Asii na břehu Bengálského zálivu. „Objevili jsme zde kromě tisíců pagod, buddhistických chrámů a zlatých soch Buddhy i jezera, vodopády, krápníkové jeskyně, vysoké hory, rýžová pole, pláže, neprostupnou džungli a stále se usmívající místní obyvatele," dodala Pavla Bičíková. Více podrobností v předchozím článku

Mezinárodní rok skla v Křišťálovém údolí přinese velký letní festival

Mezinárodní rok skla letos vyhlásila Organizace spojených národů. Stejně jako další světové sklářské regiony i Křišťálové údolí využije této mimořádné příležitosti a zapojí se řadou akcí. Chystá se velký skleněný festival, krajinu ozdobí dekorace ze skla, bude také možné nahlédnout do sklářských provozů a výrobu skla si vyzkoušet. Již týden před Velikonocemi, a sice 9. a 10. dubna, se budou moci návštěvníci podívat na řadě míst přímo do výroby. Největší novinkou bude velký letní festival Crystal Valley Week v Liberci, který se uskuteční od 23. do 28. srpna. „Představíme zde Křišťálové údolí z mnoha nových úhlů nejen místním, našim cílem je pozvat k nám návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Florbal TJ Turnov: Mladší žáci zcela opanovali domácí turnaj
Moderátor Háma v televizi představí Liberecký kraj z karavanu
Do Tříkrálové sbírky přispěl i kraj. Burza knih vynesla několik tisíc
Občané Železného Brodu se mohou zeptat na cokoliv hejtmana!
Sedmi zchátralým krkonošským nádražním budovám svítá naděje

Nejčtenější články

16.01.: Po mrznoucím dešti na silnici I35 z Turnova do Liberce několik nehod
15.01.: Hořel rodinný dům v obci Líšný
15.01.: Semilští policisté dopadli pachatele loupeže

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT