Obnova válečných hrobů a drobných památek probíhá i v Turnově

23.10.2019 11:10:28 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Obnova válečných hrobů a drobných památek probíhá i v Turnově

V letošním roce se v Turnově uskutečnila řada náročných oprav válečných hrobů a drobných památek, které byly vlivem času zašpiněny, pokryty mikrovegetací či jinak poškozeny působením srážek, větru a kolísáním teplot.

Město Turnov se v roce 2019 zaměřilo na obnovu následujících objektů:

  • Pomník na Výšince věnovaný obětem německých jednotek SS byl kompletně zrestaurován. Nová deska a sokl pomníku byly zhotoveny ze světlé leštěné žuly. Pamětní tabulka z černé leštěné žuly byla vyčištěna a obnoven její text ve stříbrném provedení.
  • Památník obětem I. světové války na Malém Rohozci bylo nutné nejprve za pomoci jeřábu vyrovnat a následně celý pomník omýt, přespárovat a nechat hydrofobizovat.
  • Výklenková kaplička v ulici Ve Struhách byla posunuta a umístěna na nový základ. Následně se přistoupilo k celkovému restaurování včetně osazení nových dvířek.
  • Restaurátorský zásah si vyžádaly také objekty umístěné na hřbitově u kostela Narození Panny Marie. Centrální kovový kříž byl očištěn vodou a parou. Zkorodované části byly zbaveny rzi a opatřeny novým svrchním nátěrem.
  • Památník padlým vojákům Rudé armády bylo také nutné omýt parou a pastou. Po zbavení nánosu zeleně se přistoupilo k lokálnímu zpevnění kamene včetně doplnění tvaru umělým kamenem. Poté následovalo spárování, barevné a tvarové retuše. Práce byly zakončeny hydrofobizací pomníku.

„Na závěr bychom chtěli poděkovat Petru Verichovi a Marku Gáborovi za kvalitu a rychlost s jakou realizovali obnovu výše uvedených objektů," uvedl odbor školství, kultury a sportu Měú Turnov Jakub Rám.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá poskytovatele telekomunikačních služeb

Celkem 232 organizací z regionu pověřilo Liberecký kraj, aby zadal veřejnou zakázku na nákup telekomunikačních služeb na příští roky. Předpokládaná hodnota zakázky včetně opce činí 84 300 568 korun bez DPH. „Předmětem veřejné zakázky je poskytování telekomunikačních služeb. Poptáváme celkem devět tarifů, které nabízejí různé možnosti využití dat, volání a psaní SMS. Smlouva o poskytování služeb pak bude podepsána námi, jakožto centrálním zadavatelem, a vítězem zakázky. Jednotlivé dílčí smlouvy mezi pověřujícími organizacemi pak budou obsahovat specifikaci konkrétních služeb. Organizace si tak budou moci vybrat tarify, které jim budou nejlépe vyhovovat," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. srpna
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Prostory v pasáži u turnovské radnice už čekají na nájemce
Vzpomínky a příběhy opanovaly Den otevřených dveří v Hornychově vile
V archeologické sbírce Severočeského muzea jsou i pravěká chrastítka

Nejčtenější články

10.08.: K tragické havárii motocyklisty došlo u Železného Brodu
09.08.: Obrazem: Na rockovém mejdanu v Libštátě zahrály tři kapely
09.08.: I.A třída: Výhru si v úvodním kole připsal jen Košťálov/ Libštát

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT