Obnova zeleně v Semilech začala kácením, nové stromy vysadí na jaře

11.02.2015 16:48:49 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Obnova zeleně v Semilech začala kácením, nové stromy vysadí na jaře

V lednu 2015 byl zahájen velkým kácením stromů a keřů na sídlišti Oleška, u okresního archivu a v parku Ostrov projekt revitalizace zeleně v Semilech. Následovat ještě budou sídliště Řeky, ulice v Aleji a Koštofranský hřbitov.

Práce se týkají nejen kácení, ale i zdravotních řezů a ošetření zeleně. Finální součástí projektu je také nová výsadba. Kvůli absenci údržby zeleně v předchozích 20 letech se ve městě nacházelo množství přestárlých, poškozených a nemocných stromů a keřů. K mnohdy neodborným zásahům docházelo doposud pouze na základě stížností občanů.

Přípravné práce na projektu započaly už v závěru roku 2013, kdy tehdejší Rada města Semily schválila smlouvu o dílo na zpracování projektu Revitalizace zeleně a podání žádosti z Operačního programu životního prostředí. Projekt pro město zpracoval uznávaný zahradní architekt Josef Souček z Neveklova. Na realizaci se městu podařilo získat grant ve výši 75 % nákladů, což představuje částku téměř 4 miliony korun, spoluúčast města bude 1,2 milionu. Zhotoviteli projektu jsou Roman Špidlen z Chuchelny (park Ostrov) a Green project s.r.o. Průhonice. 

Revitalizace zeleně na sídlišti Oleška v Semilech<br />Autor: Petr Ježek Velké kácení stromů na začátku ledna, kdy to za přispění ranní jinovatky vypadalo jako po působení „holomrazu z Ocelového města" vyvolalo protesty občanů, které město předtím nedostatečně informovalo, mluvilo se do té doby především o revitalizaci bez bližšího popisu, která ale mnoha lidem nenapověděla, co může přijít. Některé věci se proto dolaďovaly až po dohodě s občany - pokácení bříz, na jejichž květy jsou lidé nejvíc alergičtí nebo ponechání některých stromů v parku Ostrov, o které se zasazovala sama starostka města Věra Blažková.

Většinu dalších protestujících pak odzbrojil Josef Souček na veřejném zastupitelstvu města Semily konaném 28. ledna 2015. „Je to to nejhorší, co z projektu můžete vidět. Demolice jsou vždy ošklivé. Je to ovšem jenom třetina prací, vyrostou opět noví bojovníci. Tato fáze je bohužel brutální," řekl mimo jiné k lednovému kácení a zopakoval, že je nutné o zeleň pečovat neustále a ne jen jednou za 20 let, což pak vedlo k tomu že stromy rostly samy a nebyly pěstovány. „Většina dřevin byla sázena v hustém sponu s tím, že později bude provedena probírka, ke které už ale nikdy nedošlo. Nyní jsou porosty místy natolik přehoustlé, že nemohou být v tomto stavu ponechány a zároveň už není možné probírku provést, protože stromy jsou velké a prorostlé do sebe," vysvětloval Souček rozsáhlé kácení. 

Kácení stříbrných smrků u okresního archivu<br />Autor: Barbora Havlová Vedení města Semily prohlásilo, že občany dostatečně informovalo na stránkách Semilských novin a při dvou veřejných projednáváních. S tím ale na zastupitelstvu města nesouhlasila například Lenka Hřibová a další přítomní. „Nemám pocit, že by to bylo dostatečně projednáno s občany," řekla Hřibová. Díky jejímu dotazu se také zjistilo, že občané dostali první konkrétní informace při veřejných projednáváních k dispozici až ve chvíli, kdy byl již projekt schválen fondem životního prostředí a nešlo v něm dělat téměř žádné změny. 

Místo kácených dřevin budou vysázena stromořadí z okrasných jabloní a třešní a doplněna výsadbou kvetoucích solitérních keřů - například hortenziemi, šeříky, dále budou mezi vysazenými stromy javory, buky a lípy.

Harmonogram prací po jednotlivých měsících:
1. - 3. 2015 - kácení stromů a keřů, frézování pařezů
1. - 5. 2015 - arboristika (ořezání stromů a keřů - zdravotní, redukční řez apod.)
3. - 7. 2015 - výsadba stromů a keřů
6. - 7. 2015 - ostatní práce (úprava terénu, hnojení, zalévání atd.)

Poznámka:
Proč je článek zveřejněn téměř po měsíci od začátku kácení v Semilech? Inu proto, že nebylo vůbec snadné získat informace, navíc jsme vám chtěli přinést nejen zprávu o kácení, ale i kompletní o celém projektu. Že není snadné dohnat velmi zaměstnaného pana Součka je pochopitelné, ale že město Semily nevydalo za měsíc k problému ve městě jedinou tiskovou zprávu pro média už je pochopitelné méně. Ano byly a jsou starosti s nemocnicí a dalšími projekty, ale toto téma zajímalo občany také. Výmluva na dvě veřejná projednávání je trochu nešikovná, protože ty na jaře 2014 proběhly tak trochu potajmu bez prezentace v jiných médiích než na nástěnkách domů a sám jsem se o nich jako novinář bydlící ve městě dozvěděl až po jejich konání. Průšvihem pak zavání zjištění, že na nich vlastně nebylo co řešit, když byl již projekt schválen, a šlo tak pouze o prezentaci pro občany. Tedy ty, kteří se o oné prezentaci vůbec dozvěděli. Můj názor je ten, že pokud by byli občané města lépe informováni, tak by došlo k mnohem méně šokům a sporům kvůli onomu kácení.  Petr Ježek

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semiláci se obávají o nemocnici, ale zastupitelé jim situaci moc neosvětlili
Semilské spolky se letos opět dočkají podpory z grantového programu
Proč schody nejsou schody aneb Chodit se může, ale nedoporučuje
Obyvatelé sídliště Na Olešce byli vyslyšeni, město konečně svolá jednání

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 17 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj poskytne dotaci hasičům a přispěje obci Klokočí na sanaci skály
Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června
24.06.: Řeznictví U Hrabánků - tak trochu jiné řeznictví?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT