Obrázek z pouti aneb Poutě a poutní místa v Pojizeří

10.12.2020 07:01:24 | Autor: mb, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Obrázek z pouti aneb Poutě a poutní místa v Pojizeří

Ve výstavním sále turnovského muzea vás zve nová výstava Obrázek z pouti na cestu za historickou proměnou poutí, kterou tento významný kulturní fenomén v průběhu staletí prodělal.

Uvidíte, jak se vyvíjely poutě od své zlaté éry v době baroka, kdy byl v nelehkých časech po třicetileté válce a v období silné rekatolizace určující pro charakter poutnictví duchovní rozměr tohoto putování na posvátná místa, často související s prosbou o uzdravení či jinou pomoc k vyšší moci, až po moderní lidové oslavy výročního dne patrona místního kostela, u nichž převážila snaha nabídnout zábavu širokým masám, ať už v podobě pouťových atrakcí, množství prodejních stánků s často kýčovitým zboží pochybné kvality či venkovských hudebních zábav.

Na výstavě představíme v kontrastu k dnešní zesvětštělé podobě těchto církevních slavností jejich původní charakter i význam v těžkém každodenním životě prostého věřícího, ukážeme nepřebernou rozmanitost sortimentu poutního zboží ze zlidovělé produkce, které představovalo tradiční památky z poutí pro poutníky i dárky pro jejich rodiny (kramářské tisky, svaté obrázky, medailony, růžence, škapulíře a amulety, podmalby na skle, hračky, perníky a cukrkandl).

Připomeneme cesty místních věřících do nejslavnějších poutních center (Stará Boleslav, Warta, Vambeřice) - průvodcem nám při tom bude dolánecký rychtář a písmák Josef Dlask se svými zápisky. Představíme nejvýznamnější poutní střediska Pojizeří a širšího regionu severovýchodních Čech (Tábor u Lomnice nad Popelkou, Hejnice, Jablonné v Podještědí...), přičemž ústřední roli sehraje přirozeně Bozkov u Semil a jeho Královna Hor, zázračná soška Panny Marie Bozkovské. Vysvětlíme nejen bozkovské, ale i ostatní legendy vážící se ke slavným poutním místům regionu a seznámíme příchozí s některými zázraky, o které se podle tradice uctívaná zobrazení zasloužila.

Mezi exponáty drobnějšího charakteru (upomínky přinášené z poutí) budou k vidění i působivé procesní korouhve turnovských cechů, nebo nosítka s uctívanou soškou nosívaná v procesí ke kostelu sv. Jakuba v Letařovicích u Českého Dubu. Vystaveny budou také ručně psané a bohatě zdobené zpěvníky bozkovského poutního chrámu nebo velkoformátová reprodukce barokního obrazu z kostela v Hlavici u Českého Dubu, která půvabným způsobem zobrazuje procesí putující z Mnichova Hradiště do zdejšího kostela sv. Linharta, patrona proti dobytčímu moru.

Výstavu doprovodí tvůrčí dílny na Kamenářském domě, připravené ve spolupráci s firmou Papyrea, při nichž na účastníky dýchne ta pravá pouťová atmosféra během výroby upomínky z pouti v podobě srdce z ručního papíru s korálkovým závěsem, jehož dekor je odvozen z tradičních motivů používaných při zdobení perníků.

Výstava Obrázek z pouti se koná ve výstavním sále turnovského muzea od 26. 11. 2020 do 7. 3. 2021.

Související články:

Česká dřevěná hračka aneb Radost a hra v proměnách času

Kolovrátek, stav i jehla, to je nová expozice na Dlaskově statku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj poskytne dotaci hasičům a přispěje obci Klokočí na sanaci skály
Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června
24.06.: Řeznictví U Hrabánků - tak trochu jiné řeznictví?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT