Obrázek z pouti aneb Poutě a poutní místa v Pojizeří

10.12.2020 07:01:24 | Autor: mb, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Obrázek z pouti aneb Poutě a poutní místa v Pojizeří

Ve výstavním sále turnovského muzea vás zve nová výstava Obrázek z pouti na cestu za historickou proměnou poutí, kterou tento významný kulturní fenomén v průběhu staletí prodělal.

Uvidíte, jak se vyvíjely poutě od své zlaté éry v době baroka, kdy byl v nelehkých časech po třicetileté válce a v období silné rekatolizace určující pro charakter poutnictví duchovní rozměr tohoto putování na posvátná místa, často související s prosbou o uzdravení či jinou pomoc k vyšší moci, až po moderní lidové oslavy výročního dne patrona místního kostela, u nichž převážila snaha nabídnout zábavu širokým masám, ať už v podobě pouťových atrakcí, množství prodejních stánků s často kýčovitým zboží pochybné kvality či venkovských hudebních zábav.

Na výstavě představíme v kontrastu k dnešní zesvětštělé podobě těchto církevních slavností jejich původní charakter i význam v těžkém každodenním životě prostého věřícího, ukážeme nepřebernou rozmanitost sortimentu poutního zboží ze zlidovělé produkce, které představovalo tradiční památky z poutí pro poutníky i dárky pro jejich rodiny (kramářské tisky, svaté obrázky, medailony, růžence, škapulíře a amulety, podmalby na skle, hračky, perníky a cukrkandl).

Připomeneme cesty místních věřících do nejslavnějších poutních center (Stará Boleslav, Warta, Vambeřice) - průvodcem nám při tom bude dolánecký rychtář a písmák Josef Dlask se svými zápisky. Představíme nejvýznamnější poutní střediska Pojizeří a širšího regionu severovýchodních Čech (Tábor u Lomnice nad Popelkou, Hejnice, Jablonné v Podještědí...), přičemž ústřední roli sehraje přirozeně Bozkov u Semil a jeho Královna Hor, zázračná soška Panny Marie Bozkovské. Vysvětlíme nejen bozkovské, ale i ostatní legendy vážící se ke slavným poutním místům regionu a seznámíme příchozí s některými zázraky, o které se podle tradice uctívaná zobrazení zasloužila.

Mezi exponáty drobnějšího charakteru (upomínky přinášené z poutí) budou k vidění i působivé procesní korouhve turnovských cechů, nebo nosítka s uctívanou soškou nosívaná v procesí ke kostelu sv. Jakuba v Letařovicích u Českého Dubu. Vystaveny budou také ručně psané a bohatě zdobené zpěvníky bozkovského poutního chrámu nebo velkoformátová reprodukce barokního obrazu z kostela v Hlavici u Českého Dubu, která půvabným způsobem zobrazuje procesí putující z Mnichova Hradiště do zdejšího kostela sv. Linharta, patrona proti dobytčímu moru.

Výstavu doprovodí tvůrčí dílny na Kamenářském domě, připravené ve spolupráci s firmou Papyrea, při nichž na účastníky dýchne ta pravá pouťová atmosféra během výroby upomínky z pouti v podobě srdce z ručního papíru s korálkovým závěsem, jehož dekor je odvozen z tradičních motivů používaných při zdobení perníků.

Výstava Obrázek z pouti se koná ve výstavním sále turnovského muzea od 26. 11. 2020 do 7. 3. 2021.

Související články:

Česká dřevěná hračka aneb Radost a hra v proměnách času

Kolovrátek, stav i jehla, to je nová expozice na Dlaskově statku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách

Nejčtenější články

19.06.: Víc než sto bruslařů zápolilo v areálu turnovské Maškovy zahrady
19.06.: Složky IZS se veřejnosti představí na semilském Ostrově
21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT