Obrazem: Jak hasiči bojují s lesním požárem v okolí Hřenska

31.07.2022 19:49:30 | Autor: Rudolf Kožený a Petr Ježek | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Obrazem: Jak hasiči bojují s lesním požárem v okolí Hřenska

Již sedmý den bojují hasiči v okolí Hřenska s lesním požárem, jaký Česko ještě nepoznalo. I přes veškerou snahu stále hoří na obou stranách hranice na přibližně 1500 hektarech. Hasiči se na místech, kde se utkávají s ohněm, pravidelně střídají a účastní se i hasiči z našeho kraje. Přinášíme fotografie externího reportéra Rudolfa Koženého.

Stačilo vyjet ze Hřenska okolo hotelu Klepáč směrem na Mezní Louku a krajina se proměňuje k nepoznání. Dole v údolí je štiplavý kouř, skrz z něj ale prosvítají zelené stromy a keře. Cestou na Mezní Louku se okolní lesy mění v měsíční krajinu, kde je téměř vše spálené.

Místy dokonce ještě některá ohniska doutnají v místech, která ještě před několika dny byla ohnivým peklem. Ze Švédska v pátek v 8 hodin vyletěla dvě letadla Air Tractor AT802F, aby pomohla s leteckým hašením. Každé z letadel pojme 3000 litrů. Na letiště Aera Vodochody přiletěly po 13. hodině a v pátek odpoledne už dorazily na místo. Nahradily hasící letadla Canadair CL 415, která musela zpět do Itálie, kvůli tamním rozsáhlým lesním požárům. Po nezbytných procedurách a průzkumu byly před 15. hodinou okamžitě nasazeny do akce. Každý ze strojů pojme 3000 litrů vody. Hasit začala letadla hned po příletu. Vodu opět brala, stejně jak ta italská letadla, z nádrže Milada na Ústecku.

Zásah hasičů v okolí Hřenska při rozsáhlém lesním požáru<br />Autor: Rudolf Kožený Slováci, Němci, Švédové a hasiči z celé České republiky. Ti všichni pomáhají hasit jeden z největších lesních požárů na našem území. Hasiči s ohněm bojují na několika úsecích. Během noci na sobotu natáhli hasiči hadicové vedení preventivně i k Pravčické bráně a doplnili vodu do požárních nádrží i na stanoviště, kde vodu nabírají hasičské vrtulníky.

Ohniska požárů se podle mluvčího hasičů Marvana objevují v Hlubokém dole i v oblasti nad Hřenskem. „Není možné přesně specifikovat, kde je ohnisko. Ono se objeví, my ho zpacifikujeme - a ono se později objeví jinde," popsal obtížnou situaci.

S hašením kromě policejních vrtulníků, pomáhají i vojáci. Ti nasadili největší svůj vrtulník Mi-17, který unese i větší bambivak. S pomocí přiletěli i Poláci s vrtulníkem Black Hawk a Slováci. Oba dva bambivaky pojmou až 3000 litrů vody.

Zásah hasičů v okolí Hřenska při rozsáhlém lesním požáru<br />Autor: Rudolf Kožený Ze záběrů je patrné, že cesta z Hřenska na Meznou je velmi nebezpečná. Ohořelé kmeny stromů ohrožují každé auto, které projíždí. Stráně jsou shořelé, a skály ohořelé. V kombinaci s hašením pak jsou skály i nebezpečné v tom, že mohou praskat či pukat. Proto, až to bude možné, je budou prohlížet geologové.

Na snímcích jsou i vozidla HZS z Libereckého kraje Turnov, Vratislavice nad Nisou, Frýdlant, Lomnice nad Popelkou, v sobotu se k nim přidali kolegové s Tatrou ze Železného Brodu.

Masivní zapojení hasičských jednotek předpokládá generální ředitel HZS České republiky Vladimír Vlček až do příštího pátku 5. srpna.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 38 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kouř z lesního požáru v Českém Švýcarsku došel až do Vrchlabí
Požár lesa v Hřensku se rozrostl, na pomoc míří i hasiči z Liberecka
Konec ohňostrojů i parních lokomotiv. V kraji je zvýšené riziko požárů
U liberecké Zdislavy hořel vlak, hasiči evakuovali 100 cestujících
V Jilemnici hořelo auto v garáži
V Liberci došlo k požáru kalové nádrže v čističce

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zpátky doma v Lomnici zazpívají Roman Tomeš a Lukáš Kellner
Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze
Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
Autorkou díla měsíce srpna v Oblastní galerii je Veronika Holcová
Obrazem: Křehká krása 2022

Nejčtenější články

07.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?
08.08.: Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT