Obrazem: Zahájení výstavy betlémů a kreseb Marie Fischerové-Kvěchové

01.12.2013 20:01:37 | Autor: Jiří Novák | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Obrazem: Zahájení výstavy betlémů a kreseb Marie Fischerové-Kvěchové

V Erbovním sále Krkonošského muzea v Jilemnici otevřeli s příchodem adventu v pátek 29. listopadu současně dvě výstavy. Vernisáž zpestřilo pro přítomné vystoupení folklorního souboru Haverlanti při ZUŠ Jilemnice.

„Každoročně s příchodem adventu se snažíme v Krkonošském muzeu uspořádat výstavy s vánoční tématikou. Letos jsme otevřeli dvě výstavy současně. Na výstavě z díla všestranné výtvarnice Marie Fischerové-Kvěchové si mohou návštěvnici prohlédnou portréty a něžné kresby často inspirované pobytem autorky v Krkonoších, zejména na Benecku, dále betlémy návrhy porcelánu a balících papírů. Věnovala se, ale převážně ilustrování knížek pro děti, ilustrovala například Sládkovy Skřivánčí písně, Kožíškův slabikář Poupata, Babičku Boženy Němcové, Broučky Jana Karafiáta a mnoho dalších," uvedl výstavu ředitel Krkonošského muzea Jan Luštinec. 

Druhá výstava je věnována Králickým betlémům. „Králicko bylo v minulosti centrem betlemářství, o betlémy s nezaměnitelnou podobou byl velký zájem v Krkonoších i v zahraničí. Po odsunu německého obyvatelstva betlemářství takřka zaniklo," vysvětlil Jan Luštinec. Expozice přestavuje ukázky figurek a tvorby betlémáře Josefa Komárka, doplněná o historické exponáty z depozitáře muzea v Jilemnici a Vrchlabí. Pozvání na vernisáž přijala vnučka Marie Fischerové-Kvěchové a tvůrce a znalec Králických betlémů Josef Komárek.

Výstavu betlémů doplní ukázky postupů výroby a řezby figurek. Dozvíte se také, že není betlém jako betlém a jaká je jejich historie. Výstava betlémů potrvá do 31. ledna 2014 a výstava ilustrátorky Marie Fischerové-Kvěchové do 23. února 2014.

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 46 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Sociální organizace v regionu dostanou pověření k poskytování služeb

Pro roky 2022 a 2023 musí mít sociální služby v regionu tzv. Pověření k poskytování služeb v obecném hospodářském zájmu (dále Pověření SGEI). Tento dokument upravuje práva a povinnosti kraje a organizací včetně financování. „Pověření SGEI je nutné vystavit všem sociálním službám zařazeným do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje. Ta se nyní rozšiřuje o další tři subjekty - a to o turnovský FOKUS, Rodinu v centru a liberecké centrum pro seniory," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Hejtman Libereckého kraje bude opět odpovídat online

Ve čtvrtek 2. prosince od 19 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz hejtmanovi Martinu Půtovi. Pokud máte zájem o zodpovězení otázek či chcete zhlédnout reakce hejtmana Martina Půty na různorodé dotazy, stačí se ve čtvrtek 2. prosince v 19 hodin přihlásit ke svému facebookovému profilu a zavítat na stránky Libereckého kraje: https://www.facebook.com/libereckraj/. Své otázky můžete napsat do komentářů přímo pod živý přenos. Hejtman si tradičně dotazy přečte a zodpoví. Online vysílání se uskuteční již po jednačtyřicáté.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zimní pozdrav z Valdštejna
Prosincové soboty budou v Turnově probíhat farmářské trhy
Hasiči radí, jak si nezkazit Vánoce požárem
Mikulášská nadílka již proběhla v turnovských mateřských školách
Pivní stezka představí legendární i skryté půvaby Lužických hor

Nejčtenější články

03.12.: Požár vznikl ve starším domě v Semilech - Podmoklicích
01.12.: Hasiči zasahovali u požáru seníku v Troskovicích
01.12.: Jilemnickým futsalistům se letos nedaří, v Otrokovicích dvakrát prohráli

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT