Obrazem: Zahájení výstavy betlémů a kreseb Marie Fischerové-Kvěchové

01.12.2013 20:01:37 | Autor: Jiří Novák | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Obrazem: Zahájení výstavy betlémů a kreseb Marie Fischerové-Kvěchové

V Erbovním sále Krkonošského muzea v Jilemnici otevřeli s příchodem adventu v pátek 29. listopadu současně dvě výstavy. Vernisáž zpestřilo pro přítomné vystoupení folklorního souboru Haverlanti při ZUŠ Jilemnice.

„Každoročně s příchodem adventu se snažíme v Krkonošském muzeu uspořádat výstavy s vánoční tématikou. Letos jsme otevřeli dvě výstavy současně. Na výstavě z díla všestranné výtvarnice Marie Fischerové-Kvěchové si mohou návštěvnici prohlédnou portréty a něžné kresby často inspirované pobytem autorky v Krkonoších, zejména na Benecku, dále betlémy návrhy porcelánu a balících papírů. Věnovala se, ale převážně ilustrování knížek pro děti, ilustrovala například Sládkovy Skřivánčí písně, Kožíškův slabikář Poupata, Babičku Boženy Němcové, Broučky Jana Karafiáta a mnoho dalších," uvedl výstavu ředitel Krkonošského muzea Jan Luštinec. 

Druhá výstava je věnována Králickým betlémům. „Králicko bylo v minulosti centrem betlemářství, o betlémy s nezaměnitelnou podobou byl velký zájem v Krkonoších i v zahraničí. Po odsunu německého obyvatelstva betlemářství takřka zaniklo," vysvětlil Jan Luštinec. Expozice přestavuje ukázky figurek a tvorby betlémáře Josefa Komárka, doplněná o historické exponáty z depozitáře muzea v Jilemnici a Vrchlabí. Pozvání na vernisáž přijala vnučka Marie Fischerové-Kvěchové a tvůrce a znalec Králických betlémů Josef Komárek.

Výstavu betlémů doplní ukázky postupů výroby a řezby figurek. Dozvíte se také, že není betlém jako betlém a jaká je jejich historie. Výstava betlémů potrvá do 31. ledna 2014 a výstava ilustrátorky Marie Fischerové-Kvěchové do 23. února 2014.

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 46 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V lomnickém muzeu zahájili cyklus podzimních přednášek

Jako v letech minulých, navázali v lomnickém muzeu opět na úspěšný cyklus takzvaných podzimních přednášek. První ze série se uskutečnila v úterý 20. září, kdy se zde představila Eva Ulrychová z Jičína a pohovořila na téma Nejcennější archeologické nálezy a jejich historická hodnota. Následovat bude o týden později, taktéž v úterý 27. září od 17 hodin, v pořadí druhá historická přednáška PhDr. Evy Ulrychové nazvaná Kronikář Kosmas a jeho Kronika Čechů.

Kraj přispěje Mikroregionu Frýdlantsko na odkup nemovitostí

Celkem 3 400 000 korun poskytne kraj dobrovolnému svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty v současné době slouží jako zázemí pro činnost spolku Frýdlantské okresní dráhy a Frýdlantsko je proto bezplatně spolku převede. „Dotace bude využita výhradně na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty poté dostane k bezplatnému užívání Spolek Frýdlantské okresní dráhy, který je má prozatím pouze v pronájmu. Budou sloužit pro provoz železničního muzea, jež má v regionu mnohaletou tradici. Lze si tam prohlédnout několik zajímavých, převážně úzkorozchodných vozidel včetně provozuschopné motorové lokomotivy. Považuji za důležité připomínky historických dopravních a technických zajímavosti zachovávat i pro budoucí generace," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Za příkladnou službu byli oceněni policisté Územního odboru Semily
Žitavská úzkokolejka zve ve svátek české fanoušky železnice
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Nejvýše položená přehrada v Čechách je na Černé Nise u Bedřichova
Novinky v plaveckém bazénu na Výšince v Turnově

Nejčtenější články

22.09.: Fotbalové přípravky odehrály úvodní turnaj nového ročníku
23.09.: Okresní přebor: Plný počet bodů má stále Turnov B, druhý Stružinec
23.09.: I.B třída: Harrachov dotáhl na čele tabulky Pěnčín B

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT