Obyvatelům Turnova představili studii Regenerace sídliště Výšinka

22.06.2020 19:19:37 | Autor: Klára Preislerová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Obyvatelům Turnova představili studii Regenerace sídliště Výšinka

V pondělí 8. června měli občané Turnova možnost seznámit se s plánovanou Regenerací sídliště Výšinka, která byla představena veřejnosti v rámci setkávání starosty Tomáše Hockeho s občany. Připomínkovat studii můžete i nyní!

„Město Turnov má za sebou několik regenerací sídlišť. Nejdříve to bylo sídliště J. Patočky, minulý rok jsme dokončili etapu sídliště u Nádraží a po nějakém váhání, které bylo způsobeno Státním fondem rozvoje bydlení, se dostáváme k Regeneraci sídliště na Výšince," sdělil v úvodu dvacítce občanů starosta města Tomáš Hocke. „Sídliště na Výšince bylo zkolaudováno v roce 1990 a vnímáme ho jako jedno z nejkomplikovanějších sídlišť. Bytové domy jsou vysoké - mají až 8 podlaží, sídliště bylo postaveno v kopci a domy jsou blízko u sebe, oproti sídlišti u Nádraží, což limituje daný prostor," dodal Hocke.

V minulých letech zde proběhla regenerace zeleně, oprava hřišť, chodníku a došlo také k rozšíření parkováních stání a zlepšení průjezdnosti. „Regenerace sídliště Výšinka by měla být rozdělena na 5 - 6 etap a postupně bychom během 5 - 7 let uvedli sídliště Výšinka do nějaké stavu, který by se líbil vám, protože tu bydlíte a vy jste důležití," shrnul starosta Hocke.


Situace zde není jednoduchá z hlediska parkování. Během uplynulých setkání starosty s občany lidé často naráželi právě na problém s parkování a také na prostor před samoobsluhou.

V prvním bloku setkání představili architekti z Ateliéru AND Praha - Jaromír Kosnar a Ondřej Smolík, kteří v Turnově spolupracovali na Metelkových sadech či parku u letního kina, studii Regeneraci sídliště Výšinka a popsali, co by v jaké části sídliště mělo být umístěno. Poté byl prostor pro dotazy a připomínky z řad občanů.

V diskusi zaznělo:

· Samoobsluha na sídlišti - nabízí staré a prošlé zboží. „To je zásadní pro takové sídliště, abychom měli chodit kam nakupovat," Starosta Tomáš Hocke se obrátí na majitele, zda by své služby zlepšil, ale soukromý majetek je u nás nedotknutelný.

· Průjezd autobusu sídlištěm - musí autobus zajíždět do Granátové ulice? Neměla by ta komunikace být jednosměrná? "Byly doby, kdy autobus na sídliště nezajížděl a snažili jsme se autobusovou zastávku dostat co nejblíže k Domu s pečovatelskou službou. Jednosměrky mají výhody i nevýhody," říká starosta Hocke.

Chybějící chodník před Diamantovou ulicí č. p. 1909 - lidé vychází přímo na komunikaci, kde jezdí auta, není zde ani zadní vchod. „Vnímáme to jako důležitý podnět," sdělil jeden architekt Smolík.

· Schodiště vedoucí ke kotelně - chybí rampa pro kočárky, schody jsou velmi rozbité, firma sekající zeleň zde jezdila strojem. „Musíme se k tomu určitě vrátit. Mám na opravu nabídku od Technických služeb," odpověděl starosta Tomáš Hocke.

· Bříza mezi vchodem 1905 - 1906 - ničí chodník, je přerostlá. „Státní správa vydá na kácení rozhodnutí, a buď to potvrdí, nebo nepotvrdí. Pokud se sází nové stromy, bývá povolování jednodušší než pouze kácení bez náhrady a musí být důvod ohrožení," dodal Hocke.

· Průjezdnost pro hasičská auta v Diamantové ulici - bude zde umístěno dopravní značení. Rozšiřovalo se zde parkovací stání, ale dopravním značením se to bude muset vyřešit.

· Zatravněná parkovací místa - mezi domy je v létě velké teplo. „S tím počítáme, že by to byl vsakovací materiál nebo i zatravňovací dlaždice nebo i tráva," odpověděl architekt Smolík.

· Pochvala za nápad pro prostor před obchodem - hybridní náměstí pro všechny

· Kruhové lavičky nejsou ideální - nemůžete sedět u sebe a povídat si, tento typ nebude fungovat pro seniory, kteří chtějí sedět u sebe. „Chtěli jsme vymezit stávající stromy a vymezit jim ohrádku. Vymyslet by to určitě šlo," dodal Smolík. Ze Zdravotně sociálních služeb mi také přišla připomínka, že si chtějí lidé povídat, mít sluníčko a rádi by chtěli nějaký altán a hledáme zde nějaký kompromis," doplnil Hocke.

· Špatný stav chodníků od křižovatky od Gymnázia na Výšinku - „Prošel jsem si to s Technickými službami a mám nabídku na opravu. Mám to v zásobníku projektů a bez ohledu na revitalizaci bych se k tomu rád dopracoval, v tomto případě to není o úplně velkých penězích," dodal starosta Tomáš Hocke.

· Parkovací stání v Rubínové ulici - dal by se zelený prostor u trafačky využít? Běžně tu auta stojí. „V územním plánu je to vedené jako zelená plocha a byla by to invaze do zeleně. Musela by proběhnout změna územního plánu a obejít ho jen tak nelze," shrnul starosta.

· Počítá se s nabíjecí stanicí pro elektromobily? - „Na sídlišti je několik trafostanicí tam by se zásuvka dala dát," sdělil Smolík. „V Turnově bychom rádi do dvou let rádi nějakou vybudovali a uvidíme, jakým způsobem se to vyvine. Město se musí stát prodejcem energie a o tom, už nikdo nehovoří," doplnil starosta.

· Proč se nefunkční vodárna nezbourá? - oplotilo se to, posedávají tam lidé. „To je soukromý majetek. Dohodli jsme se na oplocení a třeba někdy do budoucna dojdeme ke směně pozemků," sdělil starosta.

· Značení parkování v Rubínové ulici - hluchá místa protože řidiči parkují, jak chtějí a nevyužívají všechna místa. Stačily by body či vodorovné značení. „Patřím ke starostům, kteří malují hodně, pomohlo to například Havlíčkovu náměstí. A dopravní značení stojí desítky tisíc korun. Při regeneraci budou vymezeny parkovací stání dlažbou, zelení, ale udělat to nějak hezky, aby to vypadalo dobře. Třeba v sídlišti u Nádraží máme černé kostky. A chtěli bychom to zapracovat nějakým způsobem i tady," shrnul starosta. V Diamantové ulici je situace podobná, často vzniká místo 100 - 120 cm mezi auty. Vodorovné značení je nově vytvořeno u nemocnice.

· Výstavba nových bytových domů - „Vznikne zde pět čtyřpatrových domů, které budou mít parkování pod domy v podzemí," odpověděl Tomáš Hocke. Studie jsou volně přístupné na internetu. Zastupitelé prodali pozemky na základě architektonické studie. Druhým místem, kde se uvažuje o výstavbě nových bytových domů je v místě u ulice Křišťálová.

· Zvažovalo město prodej cípu u Rubínové ulice? „Ano snažili jsme se, ale je to v soukromém vlastnictví a nepodařilo se nám to," sdělil Hocke.

· Cena nových bytů v soukromém vlastnictví? „Záleží v jaké sociální skupině se člověk ocitá, ale ceny bytů nevím," odpověděl Hocke.

· Co se staví u Kontaktu? „Opravdu tu nestavím novou autobusovou zastávku, ale do 14 dnů se začne kopat na druhé straně u Lidlu. U Kontaktu staví pan Šálek sjezd a staví tam opěrnou zeď," shrnul starosta Hocke.

· Vize stávající ulice ke Hvězdárně - „V rámci plánované výstavby bytových domů je plánované rozšíření ulice, rádi bychom zkultivovali prostor u hvězdárny, aby to nebyla jen taková nějaká plocha, ale důstojné okolí hvězdárny. U ulice Slunečná bychom rádi něco v blízké době podnikli. Ulice se bude projektovat spolu s bytovými domy," zodpověděl poslední dotaz starosta Turnova Tomáš Hocke.

„Trochu mě zneklidnilo, jak málo vás přišlo. Pokud budete hovořit se sousedy, řekněte jim, ať si studii projdou a sdělí nám své připomínky," dodal starosta v závěru. Sledujte zápisy komisí, rady města i zastupitelstva. V případě, že by šlo vše podle plánu, mohlo by se s Regenerací sídliště Výšinka začít v roce 2022.

Pokud máte připomínky ke studii či nápady na zlepšení sídliště Výšinka pošlete nám je do 31. srpna 2020 na e-mailovou adresu: vysinka@mu.turnov.cz

ikona souboruStudie Regenerace sídliště Výšinka KE STAŽENÍ

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Otevření turnovského koupaliště oddálil studený víkend
Na turnovském pumptracku začali válcovat štěrk
Sjezd do Ohrazenic ve směru od Prahy se na dva měsíce uzavře
Rekonstruovanou Nádražní ulici v Turnově zdobí nové letničky
Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce
FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
FOTO: Opět pokračuje rekonstrukce mostu na průtahu městem Turnov
Motoristé v Turnově často parkují na veřejné zeleni
Řidiči v Turnově často parkují v protisměru
První sídlištní kompostér v Turnově otevřen
Rok 2020 se v Turnově ponese ve stavebním duchu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pomáhá příspěvkovkám při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Ve středu 1. února 11 minut po půlnoci vyjel první spoj z Rychnova a poté už na všechny trasy městské hromadné dopravy vyjely autobusy nového dopravce ČSAD Slaný. Společnost bude na Jablonecku nově obsluhovat městskou dopravu příštích pět let. Více podrobností a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Únorový program turnovské knihovny
VIDEO: Spadlý strom na Malé Skále zpozdil dopravu po celé trati
Zlomené stromy padaly na domy, silnice i železniční tratě
Jablonec, Drážďany, Vídeň i Berlín. Kraj propagují doma i v zahraničí
Kvůli větru a poruchám napětí je mnoho lidí bez elektřiny

Nejčtenější články

03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody
04.02.: Zlomené stromy padaly na domy, silnice i železniční tratě
02.02.: Nejtěžší zápas pro starší žáky HC Turnov i Adama Jindřiška

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT