Od ledna zdraží elektřina, plyn i voda

30.12.2010 10:28:11 | Autor: Marek Kuntoš a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj

Od ledna zdraží elektřina, plyn i voda

Více peněz zaplatí v roce 2011 domácnosti a firmy z Pojizeří za vodu, plyn, elektřinu či nájemné. Na stejné úrovni zůstanou ceny v hromadné dopravě, někde nezdraží ani teplo.

V některých městech kupříkladu zaplatí lidi více i za některé místní poplatky, například odvoz odpadů.

Cena za elektřinu stoupne pro domácnosti o 4,6 procenta a pro firmy o 5,2 procenta. Od ledna zdraží i plyn. Dominantní dodavatel na českém trhu RWE oznámil, že pro domácnosti cenu zvýší o 2,3 procenta. Na světových trzích sice plyn výrazně zlevnil, ale RWE poukazuje na nepříznivý kurs koruny vůči dolaru a dlouhodobý růst cen ropy na světových trzích.

Novinkou je smluvní nájemné

Podstatná změna čeká od ledna na obyvatele bytů s regulovaným nájmem. Nově vztah majitele a nájemce upravuje takzvané smluvní nájemné. Zákon ovšem nestanovuje výši smluvního nájmu, ani pravidla pro určení jeho výše. Obě strany se tak musí na částce za nájemné dohodnout nebo se obrátit na soudy. Lidem se tak může bydlení výrazně prodražit.

V Semilech bylo regulované nájemné nově stanoveno od prosince 2010 ve výši 33,05 korun za metr čtvereční. Tato cena prozatím zůstává i v roce 2011, předchozí výše byla od 1. 1. do 30. 11. 2010 29,05 korun za metr čtvereční. „Rada města schválila jednostranné zvýšení v zákonem stanovené maximální možné míře, aby navýšení v roce 2010 nebylo i s ohledem na hospodářskou krizi tak razantní, proto proběhlo ve dvou fázích," upřesnila Lenka Soukupová z odboru správy majetku Městského úřadu Semily.

Například Jablonecká radnice zatím nájemné za své byty, kde se platí 46 korun za metr čtvereční, zvedat nebude. Nájemné se nezmění ani v městských bytech v Železném Brodě.

Kubík vody zdraží skoro o pět korun

Cena vody pro občany v Pojizeří stoupne o několik procent. Cena vodného od příštího roku pro občany napojené na VHS Turnov stoupne o 2,6 procenta, u stočného o 4 procenta a celková cena o 3,2 procenta. V roce 2010 se za kubík vody u vodného a stočného platilo 69,77 koruny, nově to bude odběratele stát 71,99 koruny. Cena za vodné stoupne na 40,14 koruny za kubík a stočné na 31,85 koruny.

Za růstem cen jsou zejména investice do čistíren a vodovodního a kanalizačního potrubí. Jejich cílem je splnění nových přísnějších norem na vypouštění odpadních vod. Ve zvýšené ceně pro rok 2011 se také projevuje očekávaný nárůst ceny elektrické energie i předpokládaný nárůst poplatků za surovou vodu a za vypouštění odpadních vod.

Pozdní zaplacení daně přijde minimálně na 500 Kč

Od ledna se mění i sazebník pokut za pozdní daň. V současnosti její výše záleží na rozhodnutí úředníka, maximem je deset procent daně. Nově zaplatí dlužník minimálně 500 a maximálně 300 tisíc korun. Výše pokuty bude záviset na době prodlení.

Odvoz odpadu zdraží jen někde

Od ledna si také připlatí lidé v některých městech za odvoz odpadu. Další navýšení je způsobeno rostoucím množstvím separovaného odpadu a značným nárůstem velkoobjemového odpadu. Jen za poslední rok ho v některých městech vyprodukovali o pětinu více.

V Semilech zaplatí domácnosti za odpady 500 korun, což je stejná výše jako v roce 2010. „Změna nastává pouze pro ty, kteří dosud žádali o prominutí nebo částečné prominutí poplatku. Dle nového daňového řádu již nemůže správce poplatku tento poplatek ani částečně prominout," doplnila Lenka Soukupová.

Naproti tomu domácnosti v Jablonci nad Nisou za popelnici o objemu 120 litrů při svozu jednou za týden platí 2 272 koruny. Příští rok si budou muset připravit 2 613 korun.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem
Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Bayovně zahrají tři kapely

Nejčtenější články

11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
11.04.: V Bayovně zahrají tři kapely
10.04.: Liberecký tunel čeká tradiční jarní údržba

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT