FOTO: Od továrny k novému areálu aneb Jak se stavělo Obchodní centrum

21.12.2010 09:41:21 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

FOTO: Od továrny k novému areálu aneb Jak se stavělo Obchodní centrum

Už týden je otevřeno nové Obchodní centrum v Semilech, a tak se sluší připomenout jak probíhala jeho výstavba. Exkluzivně vám přinášíme původní návrhy na Společensko - obchodní centrum, jak se původně investiční záměr jmenoval i rozsáhlou fotogalerii!

Stavba od počátku vyvolávala kontroverze. Návrh investora na Společensko obchodní centrum v areálu bývalé továrny Polyform byl v roce 2007 zastupitelstvem města Semily schválen, ale poté, co investor několikrát změnil podobu rekonstrukce, aniž by ji s městem konzultoval, radní se zalekli a na dalším zasedání zastupitelstva nevydali územní rozhodnutí. Báli se, že by investor ze svých slibů splnil jenom ten o supermarketu a na společenské centrum by už nedošlo. Nakonec se návrh opět prosadil a mohlo se začít bourat.

Areál stále není zkolaudován

K další kontroverzi došlo na konci roku 2009, kdy stavební firma zbourala i budovu, která měla být jenom rekonstruována. „Budova Polyformu byla zčásti určena k demolici, zčásti jenom k přestavbě. Firma ale zbourala celou budovu, čímž porušila zákon. Stavební povolení totiž není v souladu s územním rozhodnutím," řekl tehdy médiím Martin Hilpert, vedoucí semilského stavebního úřadu. Společnost Jaroslav Třešňák - Horova získala stavební povolení ve zkráceném stavebním řízení institutem autorizovaného inspektora, nikoliv stavebním úřadem. Demolice tak byla neplatná.

Bez dohadů se neobešlo ani prosincové otevření areálu. „Stavba je od 13. prosince uvedena do předčasného užívání a v následujících měsících teprve budou probíhat měření hluku a další, které jsou důležité pro vydání kolaudačního souhlasu," uvedl Vladimír Bělonohý, vedoucí  odboru investic města Semily.

Zchátralé budovy už nestraší

To jsou stavební fakta, spory se vedou třeba  i o to, že byl v Nádražní ulic zrušen chodník. Většinu občanů ale zajímá, že mají jít kam nakoupit a bez pochyb určitě lépe je vyřešen výjezd od Kulturního centra Golf. Za přínos jde považovat i nový městský prostor, který byl dříve občanům nepřístupný. Za hodně lidí to vyjádřil v anketě Vladimír Hladík: „Změna je to příjemná, část u Jizery je určitě pro rodiny s dětma a pro nás, co chodíme pěšky dobrá. A ten zbytek..., holt to byla stará továrna a asi můžeme být rádi, že to tady nezůstalo dalších 10 let."

Fotovideo na kterém uvidíte nejvíce fotografií z bourání i výstavby areálu


Urbanistická studie z dubna roku 2006 (další studie ve fotogalerii)


Související články:

Videoanketa s prvními nakupujícími

Obchodní centrum očekává první nápor kupujících

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 50 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách

Nejčtenější články

19.06.: Víc než sto bruslařů zápolilo v areálu turnovské Maškovy zahrady
19.06.: Složky IZS se veřejnosti představí na semilském Ostrově
21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT