Odešel František Zikuda

29.10.2023 21:55:15 | Autor: Eva Kordová, Tomáš Hocke, mj | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Odešel František Zikuda

Smutná zpráva, která všechny Turnováky silně zasáhla. Ve čtvrtek 26. října v ranních hodinách zemřel pan František Zikuda. Dlouholetý zastupitel, radní města Turnova, držitel čestného občanství, významný podnikatel, donátor mnoha sportovních, kulturních a dalších aktivit v Turnově.

Smutná zpráva, která nás silně zasáhla. Ve čtvrtek 26. října v ranních hodinách zemřel pan František Zikuda.

„Byl jako strom - silný ve svých kořenech, dával sílu, dával naději úrody, poskytoval tolik potřebný stín a bezpečí pod svou korunou. Byl jako strom - vítr hraje na struny listí svou píseň loučení, píseň o naději, pokoře, lidskosti a lásce."

Jako odborník v oboru vodohospodářských staveb založil soukromou turnovskou firmu ZIKUDA - vodohospodářské stavby. Jméno firmy se stalo významným pojmem odbornosti, kvality a solidnosti nejen v našem městě, ale také v širokém regionu od Krkonoš až po Mladoboleslavsko. Nespočetná řada nových staveb a rekonstrukcí vodovodů a kanalizací, které vedl. Za jménem firmy, kterou s nesmírným úsilím založil, i za jeho osobním životem, stála čestnost, nesmírná pracovitost a snaha odvést vždy jen tu po všech stránkách nejkvalitnější práci.

Vše, co v životě dělal, dělal naplno a srdcem!

Na poli sportu vykonal mnoho dobrého. Nejen pro oblast šachu, ale jako předseda sportovní komise přicházel s mnoha moudrými a užitečnými podněty. Šachový klub Zikuda Turnov vedl s velkým nasazením a obětavostí sobě vlastní a dostal jej na celostátní špičku. Šachisté z jeho klubu se stali v České republice pojmem. Dal do svého oddílu celé své srdce, úžasné nasazení a finanční podporu. Podporoval a věnoval se srdcem a svou odborností hlavně těm nejmladším dětem, vychoval řadu skvělých šachistů. Zajímal se o dění ve městě, které nebylo jeho městem rodným, ale pracoval a žil tu tak, jako by sem odjakživa patřil.

Zůstane v našich vzpomínkách jako silná osobnost, dobrý rádce, kamarád a člověk, který dokázal vždy, když bylo potřeba, podat pomocnou ruku. Bez okázalosti a bez očekávání slov díků.

Františku, budeš nám velmi chybět. Srdce, které jsi vždy dával do všeho svého konání Tě nakonec zradilo.

Čest Tvojí památce.

Eva Kordová, radní města Turnov, knihovnice

Odešel skutečný patriot nejen našeho Turnova, ale celého Českého ráje. Často jsme si společně povídali o úloze města a samosprávy v rámci společnosti. Město může pomoci, ale je potřeba i zásadní vklad na straně druhé. Jeho úvahy většinou vycházely z podnikatelského prostředí. Měl rád solidně provedenou práci za rozumné, nikoliv nejnižší náklady. Projekty, které dávaly bazální ekonomický či společenský přínos.

Byl náročný k sobě i ostatním. Byl hrdý na svou vodohospodářskou firmu a dokázal svým donátorstvím, také spolkům v našem městě mnohé vrátit.

Bude mně chybět jeho pohled na náš Turnov tak trochu „zvenku". Pan František Zikuda byl právě pro tyto své vlastnosti a zásluhy jmenován čestným občanem našeho města. Věřím, že takových podobných občanů i v budoucnu bude mít naše město dostatek.

Čest jeho památce.

Tomáš Hocke, starosta města Turnov

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT