Odešel František Zikuda
29.10.2023 21:55:15 | Autor: Eva Kordová, Tomáš Hocke, mj | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Smutná zpráva, která všechny Turnováky silně zasáhla. Ve čtvrtek 26. října v ranních hodinách zemřel pan František Zikuda. Dlouholetý zastupitel, radní města Turnova, držitel čestného občanství, významný podnikatel, donátor mnoha sportovních, kulturních a dalších aktivit v Turnově.
Smutná zpráva, která nás silně zasáhla. Ve čtvrtek 26. října v ranních hodinách zemřel pan František Zikuda.
„Byl jako strom - silný ve svých kořenech, dával sílu, dával naději úrody, poskytoval tolik potřebný stín a bezpečí pod svou korunou. Byl jako strom - vítr hraje na struny listí svou píseň loučení, píseň o naději, pokoře, lidskosti a lásce."
Jako odborník v oboru vodohospodářských staveb založil soukromou turnovskou firmu ZIKUDA - vodohospodářské stavby. Jméno firmy se stalo významným pojmem odbornosti, kvality a solidnosti nejen v našem městě, ale také v širokém regionu od Krkonoš až po Mladoboleslavsko. Nespočetná řada nových staveb a rekonstrukcí vodovodů a kanalizací, které vedl. Za jménem firmy, kterou s nesmírným úsilím založil, i za jeho osobním životem, stála čestnost, nesmírná pracovitost a snaha odvést vždy jen tu po všech stránkách nejkvalitnější práci.
Vše, co v životě dělal, dělal naplno a srdcem!
Na poli sportu vykonal mnoho dobrého. Nejen pro oblast šachu, ale jako předseda sportovní komise přicházel s mnoha moudrými a užitečnými podněty. Šachový klub Zikuda Turnov vedl s velkým nasazením a obětavostí sobě vlastní a dostal jej na celostátní špičku. Šachisté z jeho klubu se stali v České republice pojmem. Dal do svého oddílu celé své srdce, úžasné nasazení a finanční podporu. Podporoval a věnoval se srdcem a svou odborností hlavně těm nejmladším dětem, vychoval řadu skvělých šachistů. Zajímal se o dění ve městě, které nebylo jeho městem rodným, ale pracoval a žil tu tak, jako by sem odjakživa patřil.
Zůstane v našich vzpomínkách jako silná osobnost, dobrý rádce, kamarád a člověk, který dokázal vždy, když bylo potřeba, podat pomocnou ruku. Bez okázalosti a bez očekávání slov díků.
Františku, budeš nám velmi chybět. Srdce, které jsi vždy dával do všeho svého konání Tě nakonec zradilo.
Čest Tvojí památce.
Eva Kordová, radní města Turnov, knihovnice
Odešel skutečný patriot nejen našeho Turnova, ale celého Českého ráje. Často jsme si společně povídali o úloze města a samosprávy v rámci společnosti. Město může pomoci, ale je potřeba i zásadní vklad na straně druhé. Jeho úvahy většinou vycházely z podnikatelského prostředí. Měl rád solidně provedenou práci za rozumné, nikoliv nejnižší náklady. Projekty, které dávaly bazální ekonomický či společenský přínos.
Byl náročný k sobě i ostatním. Byl hrdý na svou vodohospodářskou firmu a dokázal svým donátorstvím, také spolkům v našem městě mnohé vrátit.
Bude mně chybět jeho pohled na náš Turnov tak trochu „zvenku". Pan František Zikuda byl právě pro tyto své vlastnosti a zásluhy jmenován čestným občanem našeho města. Věřím, že takových podobných občanů i v budoucnu bude mít naše město dostatek.
Čest jeho památce.
Tomáš Hocke, starosta města Turnov
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Korunka z dílny Šenýr Bijoux opět zazářila na hlavě Miss Czech Republic
Ve slavnostní atmosféře Fóra Karlín se v sobotu 3. května rozhodlo o nových královnách krásy pro rok 2025. Všechny nové vítězky soutěže Miss Czech Republic byly ozdobeny výjimečnými křišťálovými korunkami, které již tradičně vznikly v rodinné šperkařské dílně Šenýr Bijoux Olgy Kopalové Rynešové. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku
Kraj podpoří statisíci stavebně historický průzkum památek
Dotační program, který má za cíl podpořit stavebně historický průzkum, vyhlašuje stejně jako v minulých letech i letos odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje. „V případě obnovy památkově chráněného objektu je stavebně historický průzkum podstatnou částí přípravy a my chceme majitelům pomoci tuto přípravu zvládnout," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Nejnovější články
Nezaměstnanost v kraji zůstala na 4,8 %, zájem je o digitální kurzy
ZUŠ Open rozehraje a rozezní Liebiegův palác a další místa kraje
FOTO: Sedmihorky přestřílely v krajském přeboru domácí Bělou
Zahajují jarní sezonu péče o krkonošské louky
Tradiční soutěž odborných prací žáků středních škol zná své vítěze
Nejčtenější články
11.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
11.05.: Jak probíhala připomínka 80 let od konce 2. světové války v Turnově
11.05.: Rekonstrukce krajských silnic na jaře pokračují
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.