Odešla Jana Adamová

03.02.2024 23:01:39 | Autor: Eva Kordová | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Odešla Jana Adamová

V úterý 30. ledna zemřela paní Jana Adamová, grafička, recitátorka, dlouholetá členka Pěveckého sboru Antonín Dvořák a mimo jiné držitelka medaile starosty města Turnov.

„Srdce plné lásky, vzpomínky plné úsměvů"

Tato slova dala rodina na smuteční oznámení své milované manželce, mamince, babičce, tchyni a tetě, paní, Janě Adamové. Ano, tak jsem ji poznala i já osobně na konci sedmdesátých let, při vysílání tak dobře známého „rozhlasu po drátě". Zde působila společně s Ivanem Macháčkem jako hlasatelka již od roku 1972. Tvrdé období normalizace jako by nedosáhlo do této mediální oblasti. Vysílání bylo kultivované a na úrovni. Díky těmto dvěma hlasatelům, nebylo zcela politicky poplatné době. Bylo tak úlevné pro mou mladou duši, začínající ve své profesi v oblasti kultury, potkávat osobnosti, které si dokázaly udržet morální kredit. A mezi ně patřila také Jana Adamová.

Její srdce bylo opravdu plné lásky pro své nejbližší, pro svou rodinu, ale zároveň dokázala dát podporu také mladé někdy hodně vývojem doby zklamané ženě. Toho jsem si nikdy nepřestala vážit, stejně tak jako starostlivé pediatrické péče jejího manžela Jaroslava mému mladšímu synovi. Ano jsou zde i vzpomínky plné úsměvů. Úžasný smysl pro humor, nadhled a dodání optimismu. Cítím proto ve svém srdci souznění pro motto rodiny.

Jana byla nesmírně pracovitá a činorodá žena. Vedle vzorné a neúnavné péče o svou rodinu, dokázala být celoživotně aktivní v oblasti kultury mnoha počiny. Od roku 1972 byla členkou Pěveckého sboru Antonín Dvořák. Milovala hudbu, sborový zpěv, výtvarné umění, poezii, divadlo. Díky svému grafickému vzdělání zanechala v kronikách pěveckého sboru a dalších institucí, celou galerii pozvánek na koncerty a kulturní akce. Její grafické studio mělo renomé a stala se mimo jiné autorkou loga vozu Škoda Garde.

Moderovala a recitovala na řadě koncertů Pěveckého sboru Antonín Dvořák. Já osobně jsem s Janou měla možnost recitovat na vernisážích výstav manželů Jana a Jaroslavy Solovjevových. Nezapomenutelné bylo uvedení první básnické sbírky Jana Solovjeva Vůně domova v turnovském divadle. Následovaly Večery Na Sboře a společná recitace s Alfrédem Strejčkem za hudebního doprovodu Štěpána Raka. Vše je zachyceno v kronikách knihovny, nebo v archivu kameramana Milana Mlejnka.

Nesmírně jsem si Jany Adamové vážila také za její občanské postoje a podporu kulturního života v našem městě. Působila dlouhá léta v komisi kultury a v komisi občanských záležitostí. Za všechny její aktivity, udělil starosta města Tomáš Hocke Janě Adamové, medaili starosty v roce 2020. Pandemie koronaviru zdržela toto předání až do června roku 2021.

Zůstane mi v srdci vzpomínka na poslední setkání a rozhovor s Janou při gratulaci jejímu Jaroslavovi dne 9. ledna tohoto roku. Tolik nesmírné lásky a péče, tolik smyslu pro humor a krásné vzpomínky. To manžel Jaroslav dával své manželce Janě a bylo to tak lidsky silné.

Bohužel zdravotní stav Jany Adamové se zhoršil a několik posledních dní života strávila v péči interního oddělení nemocnice Turnov. Primářce MUDr. Bartošové a celému týmu rodina děkuje za příkladnou péči a chápavou podporu.

Ráda bych své osobní rozloučení a vyznání Janě Adamové zakončila básní, kterou tak ráda recitovala, básní Jana Solovjeva.

„Jsem modlitbou i díkůvzdáním, jsem písní, kterou vítr zpívá,

jsem vyznáním lásky, jsem všechno i nic, jsem životem bez konce,

který věčně trvá, i když vnějšek tvaru, se přemění a zmizí.... „JSEM".

Zanechávám tu stopu v blátě času pár zrnek naděje ... „

Paní Jana Adamová zemřela v úterý 30. ledna 2024 ve věku nedožitých 86 let. Poslední rozloučení se koná v pondělí 5. února 2024 ve 14 hodin ve Smuteční síni v Turnově.

Čest její památce.

Eva Kordová, radní města Turnov

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě

Česká pop rocková kapela Vanua2 vystoupí v sobotu 2. března v jabloneckém Klubu Na Rampě. Formace vznikla před šesti lety na základech kapely Blue Effect Radima Hladíka, kde více než deset let společně působili baskytarista Vojtěch Říha (Blue Effect) a bubeník Vašek Zima (Blue Effect, Walk Choc Ice, -123 minut), kteří se po odchodu Radima Hladíka do muzikantského nebe spojili se zpěvákem Yannickem Tevim, pocházejícím z tichomořského souostroví Vanuatu. S kapelou aktuálně působí ještě kytarista Honza Samek. Podrobnosti na Našem Jablonecku

V Mašově vyroste nový vodojem, výstavbě předchází kácení v místě

Před realizací výstavby nového vodojemu Mašov a jeho propojení se stávajícím vodojemem od úterý 27. února v místě proběhne kácení. Jedná se zhruba o desítku vzrostlých stromů (většinou břízy). Dojde také k vykácení pruhu porostu pod stávajícím vodojemem pro propojení stávající a nové stavby. Investorem stavby je VHS Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Kraj hledá Památku roku pro rok 2023. Nominace přijímá do 30. dubna
Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: FOTO: Síla lidskosti podle Věry Kosové v semilské galerii
26.02.: Memorandum k výstavbě IVC v Turnově podepsáno

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy