Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev

29.11.2021 11:46:47 | Autor: Eva Kordová | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev

S příchodem adventního času zastihla Turnováky smutná zpráva. Ve čtvrtek 25. listopadu 2021 v dopoledních hodinách zemřel ve věku 97 let pan Sergěj Solovjev. Čestný občan města Turnova, dlouholetý předseda Konfederace politických vězňů, zastánce demokratických tradic, statečný člověk, který bojoval usilovně se zvůlí komunistického režimu.

Narodil se 1. května 1924 v Turnově. Jako mladý voják se v roce 1947 zapojil do zpravodajské činnosti pro USA a již příští rok v květnu 1948 byl zatčen a v pověstné mučírně na pražské Loretě mučen agenty Obranného zpravodajství. Odsouzen byl následně k trestu smrti za vojenskou velezradu a konspiraci. Rozsudek byl později zmírněn na doživotí. Vězněn byl také jeho bratr Jan, známý sochař a malíř. Pan Solovjev prošel postupně věznicemi v Leopoldově, Opavě, Valdicích. Amnestie v roce 1960 jej osvobodila. Prošel si nelidským týráním a zanechal svědectví o krutosti komunistických lágrů. Po listopadu roku 1989 pomáhal ze všech svých sil napravit křivdy politických vězňů. Působil jako předseda Konfederace politických vězňů a každý kdo potřeboval, tomu pomohl.

Byl osloven prvním polistopadovým starostou Václavem Šolcem, který také poznal zlo komunistického režimu, aby se stal členem zastupitelstva města Turnova. Ale odmítl se slovy: „Nikdy si nesednu za stůl s komunisty ke společnému jednání, to bohužel opravdu nemohu."

Znala jsem pana Sergěje Solovjeva od poloviny sedmdesátých let, kdy při jednom pro mne osudovém setkání mi předal vzácné a samozřejmě zakázané dokumenty o Miladě Horákové. Jako mladá žena jsem tehdy věděla pouze z rodiny, co se kolem této ženy odehrálo, ale podrobnosti jsem neznala. Od té doby trvalo naše přátelství i s jeho bratrem Janem.

Bylo mi velkou ctí, že jsem mohla jako zastupitelka města Turnova v roce 2003, pana Sergěje Solovjeva, společně s Václavem Šolcem, navrhnout čestnými občany města Turnova. Nesmírně jsem si pana Solovjeva vážila a zůstane po mne osobností muže, který byl rovný, opravdový vlastenec a hlavně člověk s velkým srdcem.

Čest jeho památce.

Eva Kordová, radní a zastupitelka města Turnova

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Poctu hejtmana obdrželo sedm osobností, jedna z cen in memoriam

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závodníci Jizerské 50 dostanou medaili od České mincovny již potřetí

V jablonecké České mincovně se uskutečnila slavnostní ražba neprodejných stříbrných medailí Jizerská 50, které obdrží vítězové vybraných kategorií při 55. ČEZ Jizerská 50 včetně dětských. Pozvání přijal nejen autor sloganu Petr Karlovský a ředitel závodů Jizerská 50, ale i primátor Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský a další hosté. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku

Závodníci Jizerské 50 dostanou medaili od České mincovny již potřetí

Pitná voda je v prameni Boží voda i pod Valdštejnem

Odbor životního prostředí informuje občany, že prameny pod Valdštejnem a Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramenů ze dne 17. ledna 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky
Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje pro rok 2021
Hasiči pomáhali s transportem zraněné osoby v Roztokách u Semil
Vznik česko-německého inovačního centra podpoří Liberecký kraj
K oslavám města Turnov už mají vlastní propagační předměty

Nejčtenější články

20.01.: Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
20.01.: Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu
23.01.: Hasiči pomáhali s transportem zraněné osoby v Roztokách u Semil

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT