Ohlédnutí za 90. výročím házené v Turnově

28.11.2016 20:31:00 | Autor: Miloš Podzimek, Iva Šulcová, Vlaďka Ševrová | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Ohlédnutí za 90. výročím házené v Turnově

Házená zapustila své kořeny v Turnově ve 20. letech minulého století. Nejstarším dochovaným dokladem je fotografie z roku 1920, kdy družstvo žen hrálo v Mnichově Hradišti (ještě v sukních). V roce 1926 pak došlo k oficiálnímu založení oddílu, a tím patří házená k nejstarším sportům v Turnově. V podobě české házené ji znali příznivci a početní fanoušci až do roku 1963. V tomto roce se mužské i ženské složky přeorientovaly na házenou mezinárodní, která se v Turnově hraje dodnes.

V letošním roce slaví turnovská házená 90 let od svého založení a shodou okolností se družstvo žen dostalo v Českém poháru ČSH až do 3. kola - do osmifinále. Na utkání bylo vylosováno našemu týmu družstvo DHC Slavia Praha, které je účastníkem nejvyšší soutěže WHIL. Tuto soutěž hrají nejlepší týmy České a Slovenské republiky. Poprvé v historii našeho oddílu jsme mohli v Turnově přivítat extraligový tým.

Český pohár žen v házené, osmifinále TJ Turnov - DHC Slavia Praha a oslavy 90 let házené v Turnově<br />Autor: Zdeněk Matura Této skutečnosti se oddíl rozhodl využít ke spojení s malou oslavou jubilea a v den utkání - 17. listopadu 2016 - v sále Sportbaru sportovní haly TJ ve Skálově ul. byla připravena výstava trofejí, panely s fotografiemi a byla možnost si prohlédnout historické dokumenty, diplomy a také sedm ručně psaných kronik ze 70. - 90. let minulého století. Dokumenty zachycují důležité přelomy, úspěchy a mnohdy nedoceněnou „mravenčí práci" členů oddílu, díky kterým se podařilo obstát v konkurenci množství nabízených sportovních aktivit ve městě až do dnešních dnů. Lze si jen přát, aby stejný elán vydržel i nastupující generaci, která štafetu a tradici turnovské házené zdárně ponese i do dalších let, do stého výročí v roce 2026.

Rekordní návštěva utkání, téměř 200 diváků, byla milým překvapením. Nejstarším přítomným bylo přes 70 let (cca 74 - 76), což byli někdejší bývalí hráči a hráčky české házené. Právě oni byli v roce 1963 u toho, když se přecházelo z házené české na mezinárodní, takže opravdoví pamětníci. Pro zpříjemnění posezení bývalých a současných hráčů, hráček, trenérů a přátel házenkářského sportu připravily hráčky družstva žen bohaté občerstvení.

 Na setkání chyběla, bohužel, řada velkých osobností jako například - Jaroslav Jelínek „nestor" oddílu házené a významná osobnost 50. let minulého století, Eduard Šubrt (hráč a trenér české házené), Josef Pluhař (hráč a rozhodčí), Lubomír Franc (hráč, trenér a rozhodčí), Michael Prudič (hráč, trenér, rozhodčí), Mirek Stránský (hráč a trenér) atd.

Český pohár žen v házené, osmifinále TJ Turnov - DHC Slavia Praha a oslavy 90 let házené v Turnově<br />Autor: Zdeněk MaturaPři vzpomínání různých generací padla jména mnoha dalších bývalých rozhodčích a trenérů, kteří v oddíle házené působili: Jan Perný, Renek Střebovský, Josef Fajgl, Vladimír Tománek, Milan Hottmar, Ivan Janoušek, František Tichý, Iva Šulcová, Marcela Erlerová, František Šulc, Václav Stěhulka, Saša Brejšová, Miloš Podzimek, Pavel Novotný, Aleš Podzimek, Jan Vološčuk, Václa Ouvín, Jan Těhník, Bedřich Těšina, Soňa Hušková, Petr Ouvín. V současné době působí jako trenéři: Lenka Víšková, Jan Holubka, Marek Novák, Jan Möller, Vlaďka Ševrová, Marian Hanuš, Petr Hataš.

Domníváme se, že oslava jubilea 90. výročí házené v Turnově měla důstojný průběh a věříme, že přispěla k propagaci tohoto sportu a k rozvoji i pro další léta.

Děkujeme všem sponzorům za podporu házené v Turnově, děkujeme i všem zástupcům médii, že přijali pozvání a tento mimořádný zážitek mohl být zdokumentován pro další generaci. Poděkování patří i celému týmu, který akci připravil a jakýmkoli způsobem se na ni podílel.

Miloš Podzimek, Iva Šulcová, Vlaďka Ševrová

Podrobnosti a rozsáhlá fotografie z pohárového zápasu i oslav klubu:

FOTO: Házenkářky Turnova v poháru vyzvaly pražskou Slavii

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva
Liberecký kraj s univerzitou podepsaly memorandum
Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik

Nejčtenější články

26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
27.11.: Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
27.11.: Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT