Ohlédnutí za dřevosochařským sympoziem Desná 2024

13.05.2024 19:48:01 | Autor: Hana Hrušková, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Ohlédnutí za dřevosochařským sympoziem Desná 2024

V týdnu od 6. do 11. května probíhalo v zahradě Riedelovy vily dřevosochání. Bohatý páteční a sobotní program završila sobotní aukce soch. V letošním roce se vydražila rekordní částka 302 500 korun, tato částka bude použita na další etapu opravy střechy Riedelovy vily.

Tradiční řezbářské Sympozium Desná se letos konalo v Desné již podvaadvacáté a pozvánku přijalo dvanáct řezbářů. Ti zde vytvořili 18 soch, které se dražily v sobotní aukci. V letošním roce přijelo do Desné dvanáct sochařů, dráteník a kovář. Jejich výtvory si lidé mohli zakoupit v dobročinné aukci, kterou město uspořádalo v sobotu v podvečer.

Sympozium nabídlo i přehlídku a prodej produktů od výrobců z blízkého okolí - šperky, hračky, skleněné korálky, svíčky, mýdla, malované hrnečky, textilní a vlněné výrobky a mnoho dalšího.

Sobotní aukce vytvořených dřevěných soch a dalších řemeslných výrobků vynesla celkem 302 500 Kč. Největší dražební boj svedli zájemci o sochu s názvem „V košilce" autora Tibora Matúze. Vyvolávací cena byla 16 000 a dražba se zastavila na 60 000 Kč.

Videoreportáž Lukáše Müllera:

V Desné pořadatelé připravili i bohatý doprovodný program. Byly připraveny řemeslné workshopy, tvůrčí dílny, zájemci si mohli vyzkoušet např. práci dráteníka, kováře nebo přadleny. V pátek večer zahrál oblíbený Kompress Rock, v sobotu kapela Jen Tak Band. XXII. ročník Sympozia Desná uzavřela tradiční večerní vernisáž vytvořených soch a plastik. Tečkou za dalším ročníkem bylo vystoupení skvělých bubeníků z uskupení Aries.

Celková částka ze všech ročníků akce tak už dosáhla na téměř 2 miliony 470 tisíc. Poděkování patří především všem dřevosochařům za krásné sochy, dražitelům za bohaté příspěvky a také návštěvníkům, kteří přišli podpořit Sympozium Desná 2024. Fotografie z celého týdne dřevosochání naleznete na stránkách města Desná www.mesto-desna.cz. 

Související články

Ohlédnutí za dřevosochařským Sympoziem Desná 2023
Ohlédnutí za XX. ročníkem dřevosochařského Sympozia Desná
Ohlédnutí za XVIII. ročníkem dřevosochařského Sympozia Desná 2019
Ohlédnutí za XVII. ročníkem dřevosochařského Sympozia Desná 2018
Obrazem: Ohlédnutí za XVI. ročníkem Sympozia 2017 v Desné
Obrazem: Sympozium Desná 2016
Sestry Havelkovy ozdobily vydařené Sympozium Desná 2015
Rekordní částka z desenské aukce pomůže obnově Protržené přehrady
Dřevosochání v Desné vyneslo přes sedmdesát tisíc korun pro děti
Sympozium v Desné vyneslo přes 106 tisíc

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT