Ohlédnutí za festivalem Jeden svět v Semilech

06.04.2011 13:19:10 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Ohlédnutí za festivalem Jeden svět v Semilech

Ve dnech 23. - 27. března proběhl v Semilech třetí ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět. Letos se promítaly především snímky s tématikou médií, korupce, zločinnosti, soudnictví a drog.

V pestřejší nabídce dokumentů pro veřejnost bylo tentokrát možné zhlédnout v rámci pěti dnů (v minulosti to byly dva, tři dny) 13 dokumentárních filmů. Filmy celkem navštívilo 125 diváků. Jednosvětovým filmem byl také veleúspěšný dokument osobně přítomné Heleny Třeštílkové Katka, na který se přišla podívat stovka diváků, byl však předem zařazený do místního filmového klubu a výtěžek tedy neputoval k Člověku v tísni. V loňském roce se promítalo šest filmů a zhlédlo je 57 diváků. Návštěvnost filmů festivalu tedy zůstává na přibližně stejných číslech.

Na organizaci a přípravě festivalu se podílelo občanské sdružení Cervus Semilensis, Muzeum a Pojizerská galerie Semily (promítání dokumentu Haiti - zemětřesení zblízka, výstava Jana Šibíka - na fotografii k článku a Dalibora Palečka), Kino Jitřenka (pronájem prostor, promítání, prodej vstupenek), za školy pak ZŠ Ivana Olbrachta Semily (Jeden svět na školách - zajištění programu, uvedení, diskuze) a Gymnázium Ivana Olbrachta Semily (poskytnutí prostor auly pro školní promítání) a v neposlední řadě také Sbor Dr. Karla Farského (beseda k filmu).

V rámci projektu Jeden svět na školách zhlédlo ve třech dnech jednotlivé projekce na 900 žáků od třetích tříd ZŠ až po střední školy.

„Vzhledem k zrekonstruovanému kinu, a tudíž lepším podmínkám pro diváka, jsem očekávala vyšší zájem, ale dnešní divák si žádá spíš nenáročné filmy oproti dokumentárním, nad kterými je třeba se zamyslet. Proto pro mě každý divák, který přišel a zhlédl dokumentární film, byl vynikajícím divákem a jsem vlastně spokojená. A že filmy pro školy zhlédlo přes 900 mladých lidí, je nadějné do budoucna," sdělila Našemu Pojizeří své dojmy Eva Šírová, jednatelka Cervus Semilensis, o. s.

Návštěvnost dokumentárních snímků se zdaleka nemůže měřit s návštěvností běžných filmů, důležité však je, že se alespoň v menšinovém počtu najdou lidé, kterým lidská práva nejsou lhostejná.

Související:

Ve středu startuje v Semilech festival Jeden svět

Dubnová nabídka kina Jitřenka v Semilech

Více o podobných tématech najdete přímo v rubrice Kina

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Maškova zahrada zažila Karibský den
První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji

Nejčtenější články

23.07.: První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji
23.07.: Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT