Ohlédnutí za letošním Sedmnáctým listopadem v Turnově

05.12.2024 17:52:49 | Autor: Marcela Jandová, město Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Ohlédnutí za letošním Sedmnáctým listopadem v Turnově

Neděle 17. listopadu 2024 dostála podzimní náladě - zima, sychravo a déšť. Přesto se na náměstí Českého ráje s pátou odpolední sešla zhruba šedesátka lidí, kteří se počasí nelekli.

Turnovská připomínka 35. výročí událostí podzimu 1989 se odehrála jak na náměstí Českého ráje, tak o něco později v klubu Kus na Střelnici. Na stejném místě, kde před lety stála pověstná zelená multikára, z níž se promlouvalo k prasknutí plnému náměstí při generální stávce, jste mohli zhlédnout filmovou smyčku natočenou v roce 1989 v ulicích Turnova. Možná jste zapálili svíčku a chvilku jste se zastavili s Modlitbou pro Martu...

Odpolední program, který zajistila Kultura Turnov, pokračoval v klubu Kus. Tady běžel další dobový filmový záznam. Nechyběli fotografie z listopadu 1989 a krátce promluvil třeba Ivan Kunetka, který stál u zrodu Občanského fóra v Turnově nebo Karel Šírek, hudební dramaturg KCT. Zvuku se dostalo také části záznamu z listopadu 1989, který poskytlo Muzeum Českého ráje v Turnově, na chvíli jste se tak mohli přenést o pětatřicet let zpátky.

Byla to neformální připomínka událostí, které pohnuly naší zemí i našimi životy směrem ke svobodě. Sedmnáctý listopad 1989 a studentská demonstrace, která měla uctít památku obětí roku 1939. Krátký historický exkurz...

Uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939 proběhlo na základě vyhlášky tehdejšího říšského protektora. Předcházely tomu rozsáhlé a násilně potlačované protesty proti nacistické okupaci, které vypukly už 28. října 1939. Poslední velký studentský protest, jež vyvolal kruté nacistické represe, se odehrál během pohřbu studenta medicíny Jana Opletala. Následně došlo k zatýkání, 9 představitelů studentských spolků bylo zastřeleno, dalších 1 200 bylo transportováno do koncentračního tábora Sachsenhausen. Další stovky a tisíce studentů i učitelů byly připraveny o možnost studovat i vyučovat.

Události podzimu 1989 spustila studentská manifestace 17. listopadu k uctění památky Jana Opletala i ostatních obětí roku 1939. K jejímu potlačení bylo nasazeno několik tisíc příslušníků Sborů národní bezpečnosti včetně Odboru zvláštního určení, tzv. červených baretů. Původně pokojná studentská demonstrace a nepřiměřená reakce státní moci na ni podnítily československou společnost k nové vlně protestů i stávkám. Demonstrace sice předcházely třeba i během Palachova týdne, poměry se měnily u našich sousedů, ale v listopadu 1989 zaznělo pomyslné „a dost" také u nás. Během následujících dnů a týdnů ztratila komunistická strana monopol moci a pod tlakem veřejnosti a událostí v okolních státech politické vedení odstoupilo.

Nastala cesta ke svobodě... Mnozí z nás si asi dobře pamatují, že nikoli právě jednoduchá. Je to 35 let, ale demokracie je křehká v každém věku. Budeme si přát, aby i její pokračování naší cesty mělo dobrý směr. Děkujeme všem, kdo k listopadovým vzpomínkám přidali svou trošku slovem i fotografiemi nebo záznamy. Děkujeme i vám všem, kdo jste si naše moderní dějiny roku 1939 i 1989 připomněli jakkoli, a třeba o nich mluvili se svými dětmi. Zapomínat je totiž nebezpečné!

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT