Ohlédnutí za Nocí kostelů 2017 na Valdštejně

06.07.2017 16:02:16 | Autor: Martin Hašek, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Ohlédnutí za Nocí kostelů 2017 na Valdštejně

V pátek 9. června se od 19 do 22 hodin konala v kapli sv. Jana Nepomuckého na hradě Valdštejn Noc kostelů. Tato celorepubliková akce probíhala pod záštitou představitelů české katolické církve a jejím cílem je otevřít a přiblížit kostely širší veřejnosti.

Na Turnovsku mohli zájemci přijít na Noc do několika míst. Kromě kaple sv. Jana Nepomuckého ještě do modlitebny sboru Jednoty bratrské v Turnově, modlitebny Církve adventistů v Turnově, kostela sv. Vavřince v Tatobitech a kostela sv. Filipa a Jakuba na Všeni. Na Valdštejn jich zamířilo téměř 40 a spolu s účinkujícími vytvořili atmosféru příjemného setkání.

Kostel nebo kaple jako prostor odkazující na jeden z nejvýznamnějších myšlenkových či duchovních kořenů evropské kultury je zároveň prostorem fyzickým - budovou, která má nějaké základy, stěny, střechu, výzdobu, vybavení... O duchovní i fyzické prostory je třeba pečovat a tato péče je kulturou ve vlastním smyslu slova.

Hrad Valdštejn - rekonstrukce kaple sv. Jana Nepomuckého a další části hradu<br />Autor: Petr Ježek První část letošní Noci kostelů na Valdštejně byla věnována právě této péči o fyzický prostor, neboť setkání se konalo jen několik dnů po dokončení náročné rekonstrukce krovu a střešní krytiny celé kaple zahájené v roce 2016. Připomenut byl nejen průběh této stavby, díky níž dostala kaple (a s ní i celý areál hradu zásluhou investice města Turnov a dotační podpoře Ministerstva kultury a Libereckého kraje) krásnější a důstojnější podobu, ale i předchozí záchranná rekonstrukce z konce osmdesátých a první poloviny devadesátých let minulého století. Na vyprávění o této nedávné historii kaple navázal výklad, který přenesl posluchače do dob jejího zrodu.

Následně se návštěvníci Noci mohli jako první z veřejnosti podívat na výsledek stavebních úprav, když po kamenném točitém schodišti vystoupali do osvětleného podkroví kaple. Tam si také poslechli zvuk zvonu, který rozhoupal přítomný Radek Rejšek, který je mimo jiné kampanologem (známé jsou jeho nahrávky zvonů z celé republiky vysílané na stanici Českého rozhlasu Vltava).

Po návratu do lodi kaple, následoval hudební program. Jeho první část patřila varhannímu koncertu v podání jmenovaného Radka Rejška, jenž zahrál a okomentoval několik duchovních skladeb. Na něj navázal koncert vokálně-instrumentálního souboru Fragium 16, který svým výběrem historických kancionálových a lidových písní přenesl posluchače od témat náboženských až k těm světským. Zvláště skladby, v nichž zaznívala šalmaj, naplnily kapli zvučnými tóny a prověřily její výbornou akustiku.

Za soumraku odcházeli návštěvníci od nasvícené kaple do přítmí okolního lesa. Z jejich reakcí se dalo usuzovat, že čas strávený při setkání v kapli na Valdštejně nepovažovali za marný.

Související články:

FOTO: Dominanta hradu Valdštejna se už skví v novém hávu

FOTO: Kostýmy Arabely, Slavěny či Večernice spatříte na Valdštejně

Valdštejnská pouť potřetí připomněla hrad jako poutní místo

Sezonu na hradě Valdštejn otevřel Máchův Máj

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Libor Drahoňovský ukáže krásy Jihočeské Šumavy
Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT