Ohlédnutí za oslavami 200. výročí narození F. L. Riegra v Semilech
19.12.2018 15:04:55 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily
Pátek 7. prosince patřil v Semilech oslavám 200. výročí narození a připomínce 115. výročí úmrtí Dr. F. L. Riegra, jedné z nejvýznamnějších českých osobností 19. století.
Program oslav zahájil pietní akt u sochy Dr. F. L. Riegra na Riegrově náměstí. V úvodu zazněla národní hymna v podání Nadii Ladkany a Dětského pěveckého sboru Jizerka, doprovodného slova se ujali Bc. Lena Mlejnková, starostka města Semily, Mgr. René Brož, zástupce Libereckého kraje za odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu a Václav Macháček Rieger, vzdálený potomek F. L. Riegra. Následovalo položení květin a uložení časové schránky pod základní kámen Riegrova památníku.
Poté se čestní hosté odebrali do Muzea a Pojizerské galerie, kde se dostali možnost v předstihu seznámit s výstavou věnovanou největšímu semilskému rodákovi a připojit svůj podpis do pamětní knihy města Semily.
Slavnostní vernisáži výstavy věnované Dr. F. L. Riegrovi předcházelo vystoupení studentů waldorfského lycea, kteří v prostoru Riegrovy expozice předvedli několik živých obrazů z Riegrova života. Výstavu slovem uvedl ředitel semilského muzea Miroslav Šnaiberk, zpěvem doprovodil semilský pěvecký sbor Jizeran.
Výstavu navštívil i potomek F. L. Riegra Václav Macháček-Rieger s manželkou (na snímku vpravo).
V neděli 9. prosince jsme si pak osobnost Dr. F. L. Riegra připomněli zádušní mší v kostele sv. Petra a Pavla a modlitbou u sochy sv. Václava před kostelem.
Projekt byl podpořen z rozpočtu Libereckého kraje.
Související články
FOTO: Výstavu o F. L. Riegrovi v Semilech zahájil i jeho potomek
Město Semily zve na oslavu 200 let narození Dr. F. L. Riegra
Z pomníku Riegra v Semilech vyzvedli schránku, je v péči restaurátorek
Město Semily vydalo u příležitosti výročí slavného rodáka pamětní minci
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Setkání turnovského starosty se seniory
Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.
Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí
Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.
Nejnovější články
Na náměstí v Železném Brodě chystají velikonoční trhy
Ukliďme Česko 2026: Pokračování úspěšného Boje o vodu
Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
Pěnčínské jarní slavnosti sázejí na zahradnické téma
Turnovské Konělupy budou přechodně přístupné pouze místním
Nejčtenější články
18.03.: Jeden svět v Semilech oslaví deset let a přivítá řadu osobností
18.03.: Sklo z Nového světa do celého světa představí výstava v Jilemnici
18.03.: V Turnově oslaví Světový den vody!
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.