Ohlédnutí za oslavou 28. října v Turnově

07.11.2023 22:08:23 | Autor: Marcela Jandová, město Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Ohlédnutí za oslavou 28. října v Turnově

Sváteční den 28. října v Turnově připomněl nejen založení samostatného československého státu, konala se rovněž vzpomínka na paní Hanu Maierovou. Na Valdštejně se navíc velmi vydařeně uzavřela úspěšná letní sezona.

Počasí sobotního rána 28. října příliš nadějně nevyhlíželo, ale nakonec se přeci jen trochu vyčasilo pro nabitý program na Valdštejně, kde se poprvé odehrála Podzimní slavnost. Ta se dočkala úctyhodné návštěvnosti, ve kterou možná sami organizátoři ani nedoufali.

Déšť byl nakonec milosrdný i k netradiční vzpomínce na paní Hanu Maierovou. Historička a archivářka turnovského muzea, dlouholetá zastupitelka, první starostka města i krajská politička by se v tomto roce dožila sedmdesátky. Její osobnost, která se do turnovského dění zapsala tučným písmem, bude nadále připomínat krásně kvetoucí magnólie žlutá. Strom byl vysazen v parku T. G. Masaryka na sídlišti u nádraží, kde paní Maierová žila, a to za účasti zhruba padesátky nejbližších, přátel, sousedů i bývalých kolegů.

Oslavy 28. října v Turnově<br />Autor: Marcela Jandová Krátce promluvil starosta Tomáš Hocke, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a také Eva Kordová, která zmínila, že právě magnólie žlutá bývá označována jako mateřský strom. Je symbolem přátelství i zájmu o druhé. „Za deset let zde najdete košatý strom, za dvacet bude plný květů, můžete si s dětmi a vnoučaty připomenout, kolik energie a síly v sobě skrývá. Podobně jako ji v sobě měla Hana Maierová," dodala radní Eva Kordová. Po vysazení stromu ještě následovalo komorní setkání s fotografickou připomínkou paní Hany Maierové v pobočce knihovny na vlakovém nádraží, kde v společně se Šárkou Košťálovou z turnovské ZUŠ zahrála i Lenka Řezaninová, dcera paní Maierové.

Sobotní program dál pokračoval v 17 hodin ve Skálově ulici, a to tradiční pietou padlým a obětem válečných konfliktů i totalit. Vedení města a hosté položili věnce a květiny u pomníku a proslovu se ujal místostarosta města Jan Lochman. Ve své řeči podtrhl, že demokracie a svoboda rozhodně nejsou samozřejmostí: „Musíme si být vědomi, že naše úsilí o udržení svobody a demokracie není nikdy ukončeno. Měli bychom se poučit z minulosti a nepodcenit hodnotu svobody, kterou si náš národ vybojoval. Národ, který na tyto hodnoty zapomene, je nezbytně odsouzen k tomu, že své chyby z minulosti bude opakovat. Je proto důležité si připomínat všechny hrdiny, kteří položili své životy ve službě svobodě a nechat se inspirovat k tomu, abychom i my byli ochotni bojovat za svobodu a demokracii, kdykoliv jsou tyto hodnoty ohroženy."

Oslavy 28. října v Turnově<br />Autor: Marcela Jandová Během následujícího slavnostního večera v městském divadle pak starosta Tomáš Hocke shrnul události téměř uplynulého roku. Jak podotknul, možná lépe se ve shrnutí zaměřit na místní dění než to celosvětové: „Společně jsme se sešli v turnovském divadle, abychom si připomněli 105. výročí od vzniku Československé republiky, vzpomněli těch, kteří se v minulosti zasloužili o českou státnost a promluvili o principech demokracie, které jsou základními pilíři naší společnosti. Rovněž vyzdvihli, formou vyznamenání města, činy Turnovanů, které budou jistě inspirovat a vést ostatní k následování a rozkvětu občanské společnosti v našem městě... V posledním období bohužel přichází spíše více negativních než pozitivních zpráv. Ale i takový je život... Raději se pojďme podívat k nám. Do našeho Libereckého kraje, do Českého ráje, do našeho Turnova. Tam, kde je nám snad stále dobře.

Naše městečko si v minulém roce mimořádně krásně připomnělo své 750. narozeniny. Proběhly volby, ustavilo se vedení města. Ač máme vzájemně různé politické názory, domnívám se, že všem zastupitelům jde o to samé. Aby se v Turnově, všem dobře žilo. Aby město bylo klidným přístavem, do kterého se může každý rád vrátit a společně prožívat život se svou rodinou, přáteli, v kulturních, sportovních a mnoha dalších spolcích. Ne, jen přespávat, jako se to někdy děje v obcích v blízkosti velkých měst, ale skutečně žít...

Dnes máme společně tu čest, abychom možná v trochu ponuré společenské náladě, rozsvítili světla, která nám obrazně představují dnes oceňované osobnosti - záchranářů, trenéra dětí a mládeže, sbormistryně či významné turnovské firmy, která provází naše město již 70 let. Světla naděje a světla hodná následování. Každý z nás má na tomto světě své místo a je jen na nás, jak se svým životem naložíme. Důležité zůstává, aby místo, spolek, město či stát jsme předávali dalším generacím alespoň o kousek lepší."

Oceněnými slavnostního večera 2023 a čerstvými nositeli medaile starosty města se staly tyto turnovské osobnosti:

Předání medailí starosty města Turnov<br />Autor: Pavel Charousek Jana Zajícová za vynikající činnost spojenou s vedením Pěveckého sboru Antonín Dvořák v Turnově. Jana Zajícová se více než čtvrt století významně podílí na kvalitě kulturního života obyvatel Turnova a okolí.

Pavel Málek a Pavel Viták za vynikající činnost kynologa v rámci zásahu republikového USAR týmu při letošním zemětřesení v Turecku.

Jiří Vydra - in memoriam, za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží, které vychoval jako trenér a činovník oddílu juda TSC Turnov. Medaili pro Jiřího Vydru převzali manželka a syn.

Cenu obce pro rok 2023 pak získal letošní oslavenec, který si připomíná 70 let od svého založení. Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov je tradičně svázáno s městem Turnovem, které se dlouhodobě profiluje jako město šperku a drahého kamene. Družstvo provozuje návštěvnické centrum a je častým partnerem mnoha společenských akcí.

Gratulujeme všem oceněným roku 2023, kompletní přehled udělených ocenění města v předchozích letech naleznete pod záložkou Turnov - srdce Českého ráje.

Během slavnostního večera vystoupil i Ondřej Lochman, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, který v letech 2014 až 2022 působil jako starosta Mnichova Hradiště. V hudební části večera zazněly české národní písně i operní árie českých skladatelů v podání Věry Poláchové Kavanové, sólistky Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Na housle zahrál Josef Žák, první houslista orchestru stejnojmenného divadla, o klavírní doprovod se postaral Bohuslav Lédl. Večerem už tradičně provázela Eva Kordová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Prezident ocenil i osobnosti spjaté s naším krajem
Oslavy 28. října v Turnově přilákaly úctyhodný počet lidí
Vlajka pro Masaryka na turnovských domech
Rok 2021 vrátil oslavy 28. října v Turnově do veřejného prostoru
Tomáš Hocke udělil medaile starosty Turnova za rok 2020
Turnovští si připomněli i v roce 2021 Den vítězství
Květnové oslavy jsou v Turnově zrušené, Vlajka pro republiku pokračuje
Medaili starosty města Turnov obdržel novinář Jindřich Šídlo
Jak slavili 30 let od 17. listopadu v Turnově
Tomáš Hocke udělil Medaili starosty Drahomíru Machaňovi
Medaile starosty města Turnov pro Vratislava Tomáška
Starosta Turnova udělil medaile, cenu obce a čestné občanství
Medaile starosty Turnova předána volejbalistce Michaele Mlejnkové
Při oslavách 28. října ocenili osobnosti Turnova i švédské Alvesty
Jak probíhaly oslavy 28. října 2016 v Turnově?

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 18 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech rozsvítí vánoční strom v sobotu 2. prosince
Na záchranu a obnovu památek rozdělí kraj 15 milionů korun
Na konci listopadu končí v Turnově dvě sběrná místa
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
28.11.: Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT