Ondra Moravec se dočkal, má stříbro

16.02.2017 19:45:36 | Autor: Ladislav Janata | Rubrika: SPORT | Obce: Vrchlabí,Liberecký kraj

Moravec získal pro sebe pátou medaili ze světových šampionátů, individuální titul mu však znovu unikl. V Hochfilzenu při letošním MS v biatlonu byl dosud dvakrát pátý ve sprintu a ve stíhacím závodu, na MS před dvěma lety v Kontiolahti skončil na této trati třetí. Pouhé tři vteřiny dělily Ondřeje Moravce od historického titulu mistra světa. V individuálním závodu mužů na 20 km nestačil český reprezentant pouze na Američana Baileyho. České stříbro podtrhl vynikajícím výkonem i Michal Krčmář, jenž dojel šestý.

Závodník jabloneckého Kornspitzu měl v závodě startovní číslo 51 a právě to oblékla do středečního vytrvalostního závodu Gabriela Koukalová. Později se radovala ze stříbrné medaile a také on vybojoval stejnou pozici na pódiu, když si po skvělém výkonu dojel pro stříbrnou medaili.

Moravec vstříc pěti čtyřkilometrovým okruhům vyjel rozvážněji, v běžeckých časech se pohyboval v nejlepší desítce, ale co dvaatřicetiletý Čech ztratil na trati, okamžitě napravil brilantním výkonem na střelnici. Společně s pozdějším vítězem Lowellem Baileym a Michalem Krčmářem dokázal vybílit všechny terče, což byl základní předpoklad k vynikajícímu výsledku. Suverénně zvládl i poslední střelbu vestoje a po posledním okruhu dlouhém 4 km se průběžně dostal na první místo v cíli. Do cíle ještě však spěchalo 50 biatlonistů.

Největšími kandidáty na medailové pozice v té chvíli Nor Johannes Bö a hlavně americký reprezentant Lowell Bailey. Ale mladší z norských bratrů svou situaci neustál. I přes jednu trestnou minutu získával na trati Bö na Moravce drahocenné vteřiny, jenže o ty přišel při poslední střelbě vestoje. Pálil rychle, ale poslední rána netrefila terč a Nor odstřelil svou účast na stupních vítězů.

Jenže na trati s číslem 100 stále uháněl Lowell Bailey. Američan rovněž střílel bezchybně a do závěrečného okruhu si na Moravce odvážel miniaturní náskok šesti vteřin. Ten se však stále ztenčoval v Moravcův prospěch. Na jednom z posledních mezičasů byl dokonce už jen 0,1 sekundy, ale zastavil se na třech vteřinách. Bronzovou medaili si na krk pověsil francouzský reprezentant Martin Fourcade, jenž i se dvěma trestnými minutami udržel stupně vítězů.

Další čeští reprezentanti vesměs předvedli nejlepší výkony na letošním MS a jsou příslibem před sobotní štafetou. Šestý Michal Krčmář zaznamenal svůj druhý nejlepší výsledek na MS v kariéře. Michal Šlesingr chyboval třikrát a byl osmnáctý. Příslibem do štafety je také 32. místo Tomáše Krupčíka se třemi chybami.

Muži - vytrvalostní závod na 20 km:

1. Bailey (USA) 48:07,4 (0 tr. minut), 2. Moravec (Česko) -3,3 (0), 3. M. Fourcade (Fr.) -21,2 (2), 4. Lesser (Něm.) -32,0 (1), 5. Semenov (Ukr.) -38,6 (1), 6. Krčmář (Česko) -43,6 (0), 7. Šipulin (Rus.) -43,9 (2), 8. J. Bö -1:11,9 (2), 9. Birkeland (oba Nor.) -1:14,3 (1), 10. Weger (Švýc.) -1:22,8 (1), ...18. Šlesingr -2:26,5 (3), 32. T. Krupčík (oba Česko) -4:11,7 (3).