Opustil nás kameraman a novinář Milan Brunclík

26.09.2022 15:40:42 | Autor: redakce | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Opustil nás kameraman a novinář Milan Brunclík

V pátek 23. září 2022 zemřel Milan Brunclík, spolupracovník Českého rozhlasu i televize, žurnalista a provozovatel regionální televize v Turnově. Mimo jiné jako jediný zachytil v srpnu 1968 události spojené s příjezdem okupačních vojáků do Turnova a posléze se ve studiu Československého rozhlasu v Liberci s Václavem Havlem a Janem Třískou podílel na protiokupačním vysílání.

Takto na Milana Brunclíka vzpomíná další turnovská kulturní osobnost Eva Kordová:

S bolestí v srdci píšu tento nekrolog o příteli, spolužákovi, spolupracovníkovi, čestném člověku, neúnavném vyznavači demokracie, svobody a morálních hodnot života. Zároveň byl milujícím manželem, tátou a těšil se z malého vnoučka a nadané snachy. Byl velmi hrdý na svého syna Milana, vážil si obětavé lásky dalších dvou synů a manželky. Ve své rodině a nejbližších přátelích hledal sílu a naději překonávat bolesti těla i duše v posledním období. Jeho život byl až na ty poslední měsíce plný činorodého zájmu, vždy byl ochoten vyslechnout druhé, pomoci, poradit a svým přátelům by se rozdal. Velmi jej zasáhla nemoc a smrt mladšího bratra, který odešel nedávno.

Milan Brunclík za mlada<br />Autor: Archiv města Turnov Milana Brunclíka znám od jeho patnácti let, kdy nás spojila společná léta studií na turnovském gymnáziu. Poté zážitky okupace v roce 1968, osudové okamžiky normalizace, ale také prosté lidské sdílení dalších životních etap. Nepoznala jsem ve svém životě čestnějšího a pravdomluvnějšího člověka. Byl přímý, nebál se říkat někdy i nepříjemnou pravdu, kterou někteří nechtěli, nebo nedokázali přijmout. Byl ale také připraven pochopit chyby a omyly a odpustit. Své silné morální zásady a dobré vlastnosti získal Milan od svých rodičů. Nikdy se nesklonili před žádnou totalitní mocí a stejně tak jejich syn.

Milana jsem znala 55 let a vidím jej stále před sebou s kamerou v ruce, nebo mikrofonem. Už ve věku šesti let chtěl být novinářem. Svou první filmovou kameru dostal od rodičů. Další kameru a mikrofon získal Milan za odměnu v 11 letech, kdy natočil reportáž pro pořad ČT Vlaštovka. A byl to opět Milan, který natočil o rok později světový rekord Ludvíka Daňka v hodu diskem na turnovském stadionu. Měl štěstí na osobnosti jako Karel Mikyska a řadu dalších. Od dětství se také zajímal o rozhlas a pomáhal hlavně v osudovém roce 1968 jako zvukař v turnovském rozhlase po drátě.

Zapojil se do vysílání v Liberci a zde se poprvé setkal s Václavem Havlem. Po střetu s normalizátory skončila na řadu let tato jeho činnost, ale v undergroundu pracoval i nadále. V Milanově bohatém archivu je řada dokumentů z našeho společného studentského života, řada dokumentů natočených tajně a jsou důkazem, jak se žilo v tomto období.

Milan Brunclík stál v čele listopadové revoluce roku 1989 u nás v Turnově. Stal se mluvčím OF a opět začal vysílat v rozhlase. Nejdříve v Turnově a po své rehabilitaci byl povolán zpět do Československého rozhlasu. Získal také místo v Československé televizi a založil v Liberci studio Ještěd. Dále založil v Turnově RTT a pomohl řadě měst k vybudování místních regionálních studií. A to nejen v Čechách, ale i na Moravě. V roce 1996 získal cenu turnovské kultury tzv. Turnovskou pecku, právě za Regionální televizi Turnov. Později Bonus TV.

Milan Brunclík s přáteli<br />Autor: Archiv města Turnov Milan byl po zásluze v roce 2013 zahrnut do prestižního almanachu 99 významných tvůrců rozhlasové historie. O rok později 17. listopadu 2014 byl oceněn za osobní odvahu v listopadové revoluci. Dále na můj zastupitelský návrh, obdržel v roce 2017 z rukou starosty města, Cenu obce za dlouhodobou dokumentaci dění na Turnovsku.

Při psaní tohoto nekrologu mne stále více zní v duši tyto myšlenky. Naše doba přes veškerá výše popsaná ocenění, nedokázala dostatečně lidsky ocenit toto dlouholeté vysoce profesní úsilí pana Milana Brunclíka. Bohužel nebylo završeno dostatečným zájmem o jeho televizní dokumentární archív. A já osobně velmi dobře vím, jak moc jej to trápilo. V poslední době s přibývajícími zdravotními problémy ztrácel sílu a nastoupila rezignace. Teprve čas ukáže, o jak cenné dokumenty jsme jako město Turnov přišli. Pamětníci a hrdinové 20. století pomalu mizí a odcházejí. Ale zůstává tu jejich morální odkaz pro současnou i budoucí generaci. Takový odkaz nám zde zanechává také pan doktor Milan Brunclík. Rodině, přátelům a hlavně svému městu Turnovu, které měl rád.

Vždy, když jsme se loučili, tak mi pokaždé řekl: „Ahoj Evo, jsme ve spojení, tak nezapomeň..."

Milane, já nezapomenu. A jsme ve spojení...

Eva Kordová

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči mají tři nová vozidla vybavená systémem CCS Cobra
V paseckém kostele sv. Václava pořádají koncert
Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana proběhne již poosmnácté
Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
Vyhlídka v 17. patře krajského úřadu je opět otevřená pro veřejnost

Nejčtenější články

06.06.: Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
08.06.: Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
07.06.: Krkonoše jsou opět čistější

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT