Opustil nás kameraman a novinář Milan Brunclík

26.09.2022 15:40:42 | Autor: redakce | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Opustil nás kameraman a novinář Milan Brunclík

V pátek 23. září 2022 zemřel Milan Brunclík, spolupracovník Českého rozhlasu i televize, žurnalista a provozovatel regionální televize v Turnově. Mimo jiné jako jediný zachytil v srpnu 1968 události spojené s příjezdem okupačních vojáků do Turnova a posléze se ve studiu Československého rozhlasu v Liberci s Václavem Havlem a Janem Třískou podílel na protiokupačním vysílání.

Takto na Milana Brunclíka vzpomíná další turnovská kulturní osobnost Eva Kordová:

S bolestí v srdci píšu tento nekrolog o příteli, spolužákovi, spolupracovníkovi, čestném člověku, neúnavném vyznavači demokracie, svobody a morálních hodnot života. Zároveň byl milujícím manželem, tátou a těšil se z malého vnoučka a nadané snachy. Byl velmi hrdý na svého syna Milana, vážil si obětavé lásky dalších dvou synů a manželky. Ve své rodině a nejbližších přátelích hledal sílu a naději překonávat bolesti těla i duše v posledním období. Jeho život byl až na ty poslední měsíce plný činorodého zájmu, vždy byl ochoten vyslechnout druhé, pomoci, poradit a svým přátelům by se rozdal. Velmi jej zasáhla nemoc a smrt mladšího bratra, který odešel nedávno.

Milan Brunclík za mlada<br />Autor: Archiv města Turnov Milana Brunclíka znám od jeho patnácti let, kdy nás spojila společná léta studií na turnovském gymnáziu. Poté zážitky okupace v roce 1968, osudové okamžiky normalizace, ale také prosté lidské sdílení dalších životních etap. Nepoznala jsem ve svém životě čestnějšího a pravdomluvnějšího člověka. Byl přímý, nebál se říkat někdy i nepříjemnou pravdu, kterou někteří nechtěli, nebo nedokázali přijmout. Byl ale také připraven pochopit chyby a omyly a odpustit. Své silné morální zásady a dobré vlastnosti získal Milan od svých rodičů. Nikdy se nesklonili před žádnou totalitní mocí a stejně tak jejich syn.

Milana jsem znala 55 let a vidím jej stále před sebou s kamerou v ruce, nebo mikrofonem. Už ve věku šesti let chtěl být novinářem. Svou první filmovou kameru dostal od rodičů. Další kameru a mikrofon získal Milan za odměnu v 11 letech, kdy natočil reportáž pro pořad ČT Vlaštovka. A byl to opět Milan, který natočil o rok později světový rekord Ludvíka Daňka v hodu diskem na turnovském stadionu. Měl štěstí na osobnosti jako Karel Mikyska a řadu dalších. Od dětství se také zajímal o rozhlas a pomáhal hlavně v osudovém roce 1968 jako zvukař v turnovském rozhlase po drátě.

Zapojil se do vysílání v Liberci a zde se poprvé setkal s Václavem Havlem. Po střetu s normalizátory skončila na řadu let tato jeho činnost, ale v undergroundu pracoval i nadále. V Milanově bohatém archivu je řada dokumentů z našeho společného studentského života, řada dokumentů natočených tajně a jsou důkazem, jak se žilo v tomto období.

Milan Brunclík stál v čele listopadové revoluce roku 1989 u nás v Turnově. Stal se mluvčím OF a opět začal vysílat v rozhlase. Nejdříve v Turnově a po své rehabilitaci byl povolán zpět do Československého rozhlasu. Získal také místo v Československé televizi a založil v Liberci studio Ještěd. Dále založil v Turnově RTT a pomohl řadě měst k vybudování místních regionálních studií. A to nejen v Čechách, ale i na Moravě. V roce 1996 získal cenu turnovské kultury tzv. Turnovskou pecku, právě za Regionální televizi Turnov. Později Bonus TV.

Milan Brunclík s přáteli<br />Autor: Archiv města Turnov Milan byl po zásluze v roce 2013 zahrnut do prestižního almanachu 99 významných tvůrců rozhlasové historie. O rok později 17. listopadu 2014 byl oceněn za osobní odvahu v listopadové revoluci. Dále na můj zastupitelský návrh, obdržel v roce 2017 z rukou starosty města, Cenu obce za dlouhodobou dokumentaci dění na Turnovsku.

Při psaní tohoto nekrologu mne stále více zní v duši tyto myšlenky. Naše doba přes veškerá výše popsaná ocenění, nedokázala dostatečně lidsky ocenit toto dlouholeté vysoce profesní úsilí pana Milana Brunclíka. Bohužel nebylo završeno dostatečným zájmem o jeho televizní dokumentární archív. A já osobně velmi dobře vím, jak moc jej to trápilo. V poslední době s přibývajícími zdravotními problémy ztrácel sílu a nastoupila rezignace. Teprve čas ukáže, o jak cenné dokumenty jsme jako město Turnov přišli. Pamětníci a hrdinové 20. století pomalu mizí a odcházejí. Ale zůstává tu jejich morální odkaz pro současnou i budoucí generaci. Takový odkaz nám zde zanechává také pan doktor Milan Brunclík. Rodině, přátelům a hlavně svému městu Turnovu, které měl rád.

Vždy, když jsme se loučili, tak mi pokaždé řekl: „Ahoj Evo, jsme ve spojení, tak nezapomeň..."

Milane, já nezapomenu. A jsme ve spojení...

Eva Kordová

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Schválili stotisícový příspěvek pro rodinu zemřelého dobrovolného hasiče

Obec Skalice u České Lípy společně s místní jednotkou sboru dobrovolných hasičů uspořádala veřejnou sbírku pro rodinu dobrovolného hasiče Jana Dvořáka. Ten zahynul při zásahu u požáru roubeného domu v Novém Boru-Arnultovicích ve středu 30. listopadu. Krajští radní schválili na svém jednání poskytnutí příspěvku do sbírky ve výši sto tisíc korun. „Ztráta života je vždy smutná a bolestivá událost. Upřímnou soustrast rodině, blízkým a všem přátelům. Čest jeho památce a poděkování všem hasičům, kteří při snaze pomoci svým bližním a ochránit jejich majetek při každém výjezdu riskují své životy," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Sbírka nese název Vždycky s námi, Inžo a číslo transparentního účtu u České spořitelny je 638 636 0339/0800.

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kvůli sněžení hasiči odstraňují spadané stromy
Florbal Turnov: Černá série mužů pokračuje dál
V Zálesní Lhotě sjel na čerstvém sněhu s autem do příkopu
Dílo prosince v liberecké galerii představuje výtvarnici Bernartovou
Na zasněžené vozovce ve Zlaté Olešnici zůstalo auto po smyku na boku

Nejčtenější články

06.12.: V Zálesní Lhotě sjel na čerstvém sněhu s autem do příkopu
05.12.: FOTO: Další děti si při Týdnu hokeje v Lomnici vyzkoušely lední hokej
03.12.: Akce Kulturního centra Golf Semily v prosinci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT