Oslavy 28. října v Turnově přilákaly úctyhodný počet lidí

01.11.2022 19:53:26 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Oslavy 28. října v Turnově přilákaly úctyhodný počet lidí

V pátek 28. října ve 13 hodin začala turnovská oslava Dne vzniku samostatného Československa. Na schodech historické radnice ji odstartovalo krásné vystoupení dětských sborů, které si vysloužilo velký aplaus všech příchozích. Připomenutí státního svátku však přeci jen začalo již o něco dřív, položením květin k pomníkům padlých v Turnově.

Hudební vystoupení žáků Základní umělecké školy Turnov se pak prolínala celým svátečním odpolednem na radnici. O úvod se skvěle postaraly sbory Karmínek a Turnováček za asistence Carminy. Soubory i sólisté později uvedli nejzásadnější okamžiky dne otevřených dveří.

Oslavy 28. října v Turnově<br />Autor: Archiv města Turnov a TvAVe 14 hodin to bylo vyhlášení Fotosoutěže Turnov 750. Vyhlášeni byli vítězní autoři ve třech tematických kategoriích Turnov mýma očima, Lidé Turnova, Turnov v proměnách času a také Ceny veřejnosti, které putovaly ke třem fotografiím vybraným ve veřejném hlasování. Přehled výsledků soutěže naleznete zde. Všechny fotografie zaslané do fotosoutěže můžete až do konce listopadu zhlédnout na schodišti historické radnice.

V 15 hodin bylo na řadě předávání výročních medailí 750. Část medailí byla předána již na slavnostním zahájení Týdne oslav v květnu tohoto roku. Ocenit mají výjimečný přínos k oslavám 750 let od první písemné zmínky o městě. V pátek 28. října byl oceněn Petr Haken a Martin Hybler za realizaci divadelního představení Jaroslav to spískal, první divadelní hry se zpěvy věnované dávné historii Turnova. Lenka Křížová výroční medaili získala za přípravu a realizaci výstavy Významné osobnosti města Turnova. Unikátní venkovní výstavu můžete navštívit v podstatě kdykoli, a to na náměstí Českého ráje. Další z medailí putuje Janě Svobodové za přípravu a realizaci knihy Turnov v srdci, obrazové publikace věnované netradičním fotografickým pohledům na město.

Výroční medaile převzali také zástupci organizací, které se velmi významně podílejí na celoročním průběhu akcí spojených s oslavami, a to Kulturní centrum Turnov, Středisko volného času Žlutá ponorka a Základní umělecká škola Turnov. Základní umělecké škole se navíc podařilo realizovat zcela netradiční počin ve spolupráci všech oborů - muzikál Dlouhý, široký a bystrozraký.

Pokud jste se 28. října vypravili na radnici, mohli jste být svědky předávání ocenění, navštívit promítání videí o Turnovu a letošních oslavách. Bylo možné nahlédnout do kanceláří vedení města či městských kronik. Řada z příchozích si nenechala ujít ani příležitost pořídit si vlastní fotografii ve výročním fotokoutku. V kanceláři starosty města bylo možné nahlédnout na obsah pamětní schránky, která byla v závěru odpoledne slavnostně uložena do věže historické radnice.

Oslavy 28. října v Turnově<br />Autor: Archiv města Turnov a TvA Odpoledne pokračovalo u pomníku padlých ve Skálově ulici, kde v 17 hodin proběhla tradiční pieta. Nemocného starostu Tomáše Hockeho zastoupila místostarostka Petra Houšková. Ve svém proslovu připomněla, jak důležité je nezapomínat na ty, kdo se zasloužili o svobodu a demokracii v naší zemi. Zmínila masarykovskou tradici a také nadcházející volbu prezidenta republiky. Podtrhla, jak podstatné je vybírat osobnost, která bude naši zemi více sjednocovat než rozdělovat.

A protože byl státní svátek 28. října v letošním roce mimořádný výročím města, bohatý program oslav vzápětí pokračoval v Kulturním centru Střelnice. Od 18 hodin se průvodního slova ujal Václav Žmolík, který uvedl slavnostní předávání ocenění za rok 2022. Místostarostka Petra Houšková v úvodní řeči poděkovala všem, kdo participovali na oslavách 750 let města, ať už to byly organizace, spolky nebo jednotlivci. „Přála bych si, aby dnešní večer byl poděkováním nejenom všem oceněným, za jejich počiny pro město Turnov, oceněním jejich práce, mimořádného nadšení, ať už v oblasti kultury, sportu, dobrovolnictví nebo společenského života. Měl by být poděkováním i všem, kdo se celý rok podíleli na oslavách města a všem dobrým lidem města Turnova." řekla před samotným udílením ocenění.

Čestné občanství bylo v letošním roce uděleno paní Evě Kordové, a to jako uznání více jak dvacetileté práce na poli samosprávy města, za práci v oblasti výchovy ke čtenářství a za mimořádné osobní aktivity v kultuře. Byla oceněna jako nositelka tradice dětské akce Noc s Andersenem i neúnavná bojovnice za novou knihovnu.

Oslavy 28. října v Turnově<br />Autor: Archiv města Turnov a TvA Cena obce byla udělena spolku Turnov pomáhá za aktivní, široce pojatý občanský přístup k řešení uprchlické krize vyvolané agresí Ruska na Ukrajině. Cenu převzali Svitlana Dorchynets, Martina Pokorná a Daniel Havlík.

Medaile starosty pak byla udělena panu Slavomíru Římanovi, in memoriam, patriotu Českého ráje, organizátorovi turnovské Volbiéry, za aktivní přístup k rozvoji občanské společnosti a demokracie v oblasti Českého ráje.

Hana Hajnová, zakladatelka Centra pro rodinu Náruč a waldorfského školství v Turnově, převzala medaili starosty za vynikající pedagogickou činnost na poli předškolního vzdělávání.

Svitlana Dorchynets byla oceněna medailí starosty na vynikající osobní přínos k řešení tíživé situace ukrajinských uprchlíků z válečného konfliktu na Ukrajině a za boj proti dezinformacím v Turnově.

Medaili starosty pro Klub lyžařů Turnov převzal jeho předseda Martin Škaloud. Sportovní klub byl oceněn za vynikající výchovu dětí a mládeže v lyžařském sportu a u také příležitosti výročí 50 let Veřejné lyžařské školy.

Oslavy 28. října v Turnově Program slavnostního večera pokračoval hudebním vystoupením pěvkyně Karolíny Cingrošové doprovázené smyčcovým kvartetem Amadeus Prague Ensemble, v jejich podání zazněly především skladby Antonína Dvořáka. Vyvrcholení slavnostního večera se ve 21 hodin odehrálo na náměstí Českého ráje, kde zhruba šest stovek příchozích zhlédlo videomapping na budově České spořitelny.

O průvodní slovo se přímo z okna spořitelny postaral Petra Vydra. Ačkoli zhruba 12 minut světelné show nemohlo zdaleka pokrýt celou historii našeho města, bylo to poutavé zakončení oslav 28. října i důstojné završení hlavních akcí k výročí Turnova.

Děkujeme všem, kdo se účastnili organizace a příprav oslav státního svátku i akcí celého roku. Poděkování patří také Vám, kdo jste se rozmanitých událostí ve městě účastnili a připomněli si, v jak mimořádně pěkném městě žijeme. Přejme mu další stovky dobrých let.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vlajka pro Masaryka na turnovských domech
Rok 2021 vrátil oslavy 28. října v Turnově do veřejného prostoru
Tomáš Hocke udělil medaile starosty Turnova za rok 2020
Turnovští si připomněli i v roce 2021 Den vítězství
Květnové oslavy jsou v Turnově zrušené, Vlajka pro republiku pokračuje
Medaili starosty města Turnov obdržel novinář Jindřich Šídlo
Jak slavili 30 let od 17. listopadu v Turnově
Tomáš Hocke udělil Medaili starosty Drahomíru Machaňovi
Medaile starosty města Turnov pro Vratislava Tomáška
Starosta Turnova udělil medaile, cenu obce a čestné občanství
Medaile starosty Turnova předána volejbalistce Michaele Mlejnkové
Při oslavách 28. října ocenili osobnosti Turnova i švédské Alvesty
Jak probíhaly oslavy 28. října 2016 v Turnově?

Ke stažení

Plakát Oslav 28. října v Turnově

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 19 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Josef Šimek v krajském zastupitelstvu za zesnulého Josefa Horinku

Složením slibu na zasedání zastupitelstva se stal oficiálně novým krajským zastupitelem současný starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek za Starosty pro Liberecký kraj. Šimek nahradil zesnulého starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sportuj s námi 2024 zahrnuje celkem sedm akcí
V lomnickém muzeu zavzpomínají koncertem na Jiřího Šlitra
Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn
Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury

Nejčtenější články

28.05.: Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
27.05.: Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
27.05.: V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT