Oslavy historika Josefa Pekaře proběhly na Malém Rohozci

30.09.2020 19:15:41 | Autor: Jaroslav Kříž | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Oslavy historika Josefa Pekaře proběhly na Malém Rohozci

V sobotu 26. září proběhly oslavy profesora Josefa Pekaře (1870-1937), významného rodáka z Malého Rohozce. I přes nepřízeň počasí se dopoledne na Dlaskově statku v Dolánkách sešlo na padesát osob, kde byla v 10 hodin oficiálně otevřena naučná stezka Josefa Pekaře.

Ta vede z Dolánek přes Malý Rohozec až do Jenišovic. Pod vedením jednoho z tvůrců, Pavla Mlejnka, učitele Gymnázia Turnov a radního města Turnov, bylo možné si stezku projít s komentářem týkajícím se jejího vývoje. Vzhledem k vydatnému dešti tuto etapu podstoupilo pouhých dvacet odvážlivců. Finančně se na stezce podílelo Ministerstvo kultury České republiky, město Turnov, Liberecký kraj, obec Jenišovice a firma Zikuda - vodohospodářské stavby spol. s r.o.

V 11.30 proběhlo odhalení pomníku profesoru Josefu Pekařovi na Malém Rohozci. Tohoto významného aktu se účastnilo necelých padesát osob. Zavítali sem však osobnosti z akademické obce, kulturní sféry i politici. Velice si vážíme toho, že akci podpořili dva rektoři předních českých univerzit. Jednalo se o profesora Tomáše Zimu, rektora Univerzity Karlovy, a profesora Bohumila Jirouška, rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Oslavy 150. výročí narození historika Josefa Pekaře<br />Autor: Petr Houšková Akce se zúčastnili i poslanci Petr Beitl (ODS), profesor Ivan Jáč (ANO) a David Pražák (ANO). Za Liberecký kraj dorazili radní Květa Vinklátová (SLK) a Michal Kříž (ANO). Z oblasti kultury uveďme alespoň Blanku Konvalinkovou, ředitelku Krajské vědecké knihovny v Liberci, Petru Hejralovou, ředitelku muzea v Železném Brodě, a Jana Prostředníka, budoucího ředitele Muzea Českého ráje v Turnově. Odhalení pomníku profesora Josefa Pekaře se ujal starosta Turnova Tomáš Hocke za asistence rektora Tomáše Zimy, liberecké radní Květy Vinklátové a Lukáše Berndta, předsedy Rohozeckého okrašlovacího spolku, jenž stál za ideou těchto oslav. Poté zazněla ve světové premiéře skladba Martina Hyblera věnovaná panu profesorovi k tomuto výročí s názvem Pohled do starobyla. Skladbu zahrál soubor Absolute Brass Quintet pod vedením Pavla Jeníčka.

Ve 13.30 proběhl pietní akt u hrobu profesora Josefa Pekaře na hřbitově v Jenišovicích. Byl zahájen recitací básně Návrat, kterou na počest profesora Pekaře napsal Jaroslav Seifert, pozdější držitel Nobelovy ceny za literaturu a také velký milovník Českého ráje. Báseň přednesla studentka Gymnázia Turnov Anna Hodíková. Poté se slova ujal starosta obce Jenišovice pan Bohumil Bradáč. Následně na svého slavného strýce zavzpomínal pan Josef Pekař st. Krátké shrnutí Pekařova vědeckého díla přednesl u rodinné hrobky profesor Zdeněk Beneš z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Důstojná pieta byla zakončena položením květin a věnců na hrob.

V areálu Pivovaru Rohozec se od 15 hodin promítal za účasti režisérky a producentky Jany Tomsové dokument z roku 2005 Historik Josef Pekař. Následně ještě proběhla diskuze s návštěvníky, které se ujali zejména profesor Zdeněk Beneš a samozřejmě režisérka dokumentu. Na oslavách bylo také možno zakoupit pamětní minci k 150. výročí Josefa Pekaře, turistickou vizitku ke vzniklé naučné stezce a speciální číslo regionálního časopisu Od Ještěda k Troskám 1/2020 věnované této osobnosti Českého ráje.

Oslavy se konaly pod záštitou Ministerstva kultury České republiky a hejtmana Libereckého kraje. Za organizátory akce děkujeme všem sponzorům, bez kterých by tato akce nemohla proběhnout. Velké poděkování také patří účastníkům, kteří dorazili i přes nepřízeň počasí. Soudíme, že oslavy proběhly ve velmi důstojném duchu.

Za výbor oslav Jaroslav Kříž

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na druhý pokus oslaví 150. výročí narození profesora Josefa Pekaře
Nehistorická výstava k výročí narození známých historiků

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj opět podpoří statisíci obnovu kulturních památek

Obnovu kulturních památek dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Proto opět krajské zastupitelstvo schválilo vyhlášení dotačního programu s názvem 7.3 Stavebně historický průzkum. Je zaměřený na komplexní poznání historie, stavebního vývoje a současného stavu kulturních památek na území regionu. Zpracovaný stavebně historický průzkum poslouží jako výchozí podklad pro obnovu dané kulturní památky. „Je to vlastně předstupeň stavební obnovy památky a my se snažíme tímto dotačním programem motivovat další vlastníky památek, aby si stavebně historický průzkum nechali zpracovat a chápali ho jako výchozí podklad pro kvalitní péči či obnovu objektu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií
Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové
22.02.: Soutěž o 3x 2 vstupenky na Viléma Veverku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT