Oslavy Velikonoc v kraji nabídnou zpěv, tanec i loučení se smrtí

21.03.2024 19:31:13 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Železný Brod,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Oslavy Velikonoc v kraji nabídnou zpěv, tanec i loučení se smrtí

Výtvarné dílny, divadelní představení, folklórní tance i vynášení Morany a vítání jara. Velikonoce je v nadcházejících dnech možné oslavit i v kulturních příspěvkových organizacích Libereckého kraje.

„I když měla letošní zima spíš jarní podobu, stejně se všichni těšíme na skutečné jaro. Velikonoce nesou, kromě duchovního významu, také symboliku jara. Rádi přivítáme návštěvníky v našich muzeích, která jim připravila pestrý velikonoční program," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vlastivědné muzeum a galerie a Ekoporadna Orsej v České Lípě zvou na akci Velikonoce na rychtě, která se koná v sobotu 23. března na Vísecké rychtě v Kravařích od 10 do 16 hodin. Přímo v expozici budou připraveny stánky s ručními výrobky. Nejen děti mohou zasednout k dílnám, ve kterých si pod vedením zručných lektorů vytvoří kraslice, pomlázky či ozdobí perníčky. Vyrábět se bude i z přírodnin, papíru a jiných materiálů. Inspiraci pro jarní dekorace najdou kreativci nejen v dílnách, ale i ve výzdobě rychty, kterou uchystají pracovnice Ekoporadny Orsej. Nebudou chybět stánky s občerstvením a zábavný program s divadlem. V 14.30 zahraje Teta Perla pohádku O strašlivém Dušánkovi. Českolipský soubor Souznění v 15.30 vynese Moranu a přivítá jaro. Vstupné je zdarma.

Severočeské muzeum v Liberci si na neděli 24. března od 13 do 17 hodin připravilo program pro děti i dospělé, kteří si budou moci připomenout velikonoční zvyky a tradice, zhlédnout loutkové pohádky Divadla jednoho Edy nebo si nakoupit staročeské pečivo. Vstupné do muzea je dobrovolné, tvůrčí dílna je za padesátikorunu.

Liberecká Oblastní galerie hostí 23. března od 10 do 15 hodin jarní tvůrčí dílnu. Příchozí si zavzpomínají na dětství, při výrobě optické hračky - krasohledu. Dospělí mají vstup zdarma, děti od tří let padesát korun.

Kdo chce, může 28. března poslat děti do Oblastní galerie na jednodenní příměstský tábor - výtvarný ateliér, který se ponese v duchu nadcházejících Velikonoc i přicházejícího jara. Zaměří se na poznání velikonoční symboliky ornamentů a barev. Děti si vyzkouší i techniku voskového reliéfu využívanou na zdobení velikonočních kraslic. Aplikují ji však místo na vajíčka, na papír a dále s ní budou pracovat jako s matricí, která jim poslouží k barevné frotáži. Těmito technikami si vyrobí dekorační papíry, které následně použijí při výzdobě krasohledu, jehož výroba bude součástí programu. Ateliér se koná od 8 do 16 hodin, kurzovné činí 400 korun. Více informací se nalézá na stránkách galerie www.ogl.cz.

30. března zve Muzeum Českého ráje v Turnově na Velikonoce na Dlaskově statku. Již tradiční součástí tohoto pořadu je vystoupení několika folklórních souborů, program pro děti, dílna velikonočních dekorací a otevření nové celosezonní tematické expozice. Připraveno bude i občerstvení a malý jarmark s ukázkami lidových řemesel Pojizeří.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 22. do 24. března

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT