Osmdesáté výročí transportu turnovských Židů

11.01.2023 07:12:10 | Autor: Eliška Gruberová, TPCR | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Osmdesáté výročí transportu turnovských Židů

V roce 1943 žilo v Turnově na 550 židovských obyvatel. K jejich početnímu nárůstu došlo v souvislosti se zabráním pohraničí v roce 1938, kdy do Turnova přišlo na 450 souvěrců z Liberecka a Jablonecka. Po skončení války se do Turnova vrátilo pouhých 19 přeživších.

Psal se 13. leden 1943. Všude je sníh, fouká studený vítr a mrzne. Z turnovského nádraží odjíždí vlak s turnovskými Židy směrem na Mladou Boleslav, kde je zřízeno shromaždiště. Odtud jsou již 16. ledna transportem Cm převezeni do Terezína a vzápětí 20. ledna transportem Cq do Osvětimi...

V roce 1943 žilo v Turnově na 550 židovských obyvatel. K jejich početnímu nárůstu došlo v souvislosti se zabráním pohraničí v roce 1938, kdy do Turnova přišlo na 450 souvěrců z Liberecka a Jablonecka. Po skončení války se do Turnova vrátilo pouhých 19 přeživších. Ostatní zahynuli v koncentračních táborech či při hrůzné cestě do těchto lágrů. 

Turnovští židovští obyvatelé, kteří byli takto nedůstojně zbaveni životů, nemají většinou nikde ani svůj hrob. Proto jsem moc ráda, že se Turnov připojil k evropskému projektu Kameny zmizelých (německy Stolpersteine). Ve dvou etapách byly v ulicích Turnova umístěny tyto kameny před domy, kde turnovští Židé žili, než byl jejich život přerušen deportací a následně násilně ukončen v koncentračních táborech. A připravuje se třetí etapa položení dalších Kamenů zmizelých. 

Je dobře, že se do aktivit kolem tohoto projektu zapojili i studenti turnovského gymnázia. Je důležité připomínat a mít na paměti, co se tenkrát dělo. Dnes o to více i v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině.

Zde bych ocitovala slova paní Olgy Nazarevičové, která před Němci utíkala s malým synkem z Polska přes Bělorusko a Střední Asii. „Války byly, jsou a budou. Ve válce však obě strany mají šance. Když ne zvítězit, tak alespoň se bránit. V Osvětimi, Terezíně, Kalymě, Katyni, ... Iráku nebo Číně, šance se nedávají nikomu. Lidé se likvidují s jediným cílem - zavraždit! Není to zrůdnost? Likvidace miliónů bezbranných lidských bytostí je výsadou dvacátého století." 

Je to již 80 let. Připomeňme si toto smutné výročí, aby se podobná situace neodehrála i ve 21. století. Přijďte zapálit plamínek naděje 13. ledna do turnovské synagogy. Otevřena bude pro vás od 15 do 16 hodin.

Na měsíc leden připadá i Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Dne 27. ledna roku 1945 byl Rudou armádou pod vedením I. V. Koněva osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů Židů a dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě

Česká pop rocková kapela Vanua2 vystoupí v sobotu 2. března v jabloneckém Klubu Na Rampě. Formace vznikla před šesti lety na základech kapely Blue Effect Radima Hladíka, kde více než deset let společně působili baskytarista Vojtěch Říha (Blue Effect) a bubeník Vašek Zima (Blue Effect, Walk Choc Ice, -123 minut), kteří se po odchodu Radima Hladíka do muzikantského nebe spojili se zpěvákem Yannickem Tevim, pocházejícím z tichomořského souostroví Vanuatu. S kapelou aktuálně působí ještě kytarista Honza Samek. Podrobnosti na Našem Jablonecku

V Mašově vyroste nový vodojem, výstavbě předchází kácení v místě

Před realizací výstavby nového vodojemu Mašov a jeho propojení se stávajícím vodojemem od úterý 27. února v místě proběhne kácení. Jedná se zhruba o desítku vzrostlých stromů (většinou břízy). Dojde také k vykácení pruhu porostu pod stávajícím vodojemem pro propojení stávající a nové stavby. Investorem stavby je VHS Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Kraj hledá Památku roku pro rok 2023. Nominace přijímá do 30. dubna
Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: FOTO: Síla lidskosti podle Věry Kosové v semilské galerii
26.02.: Memorandum k výstavbě IVC v Turnově podepsáno

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT