Osmdesáté výročí transportu turnovských Židů

11.01.2023 07:12:10 | Autor: Eliška Gruberová, TPCR | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Osmdesáté výročí transportu turnovských Židů

V roce 1943 žilo v Turnově na 550 židovských obyvatel. K jejich početnímu nárůstu došlo v souvislosti se zabráním pohraničí v roce 1938, kdy do Turnova přišlo na 450 souvěrců z Liberecka a Jablonecka. Po skončení války se do Turnova vrátilo pouhých 19 přeživších.

Psal se 13. leden 1943. Všude je sníh, fouká studený vítr a mrzne. Z turnovského nádraží odjíždí vlak s turnovskými Židy směrem na Mladou Boleslav, kde je zřízeno shromaždiště. Odtud jsou již 16. ledna transportem Cm převezeni do Terezína a vzápětí 20. ledna transportem Cq do Osvětimi...

V roce 1943 žilo v Turnově na 550 židovských obyvatel. K jejich početnímu nárůstu došlo v souvislosti se zabráním pohraničí v roce 1938, kdy do Turnova přišlo na 450 souvěrců z Liberecka a Jablonecka. Po skončení války se do Turnova vrátilo pouhých 19 přeživších. Ostatní zahynuli v koncentračních táborech či při hrůzné cestě do těchto lágrů. 

Turnovští židovští obyvatelé, kteří byli takto nedůstojně zbaveni životů, nemají většinou nikde ani svůj hrob. Proto jsem moc ráda, že se Turnov připojil k evropskému projektu Kameny zmizelých (německy Stolpersteine). Ve dvou etapách byly v ulicích Turnova umístěny tyto kameny před domy, kde turnovští Židé žili, než byl jejich život přerušen deportací a následně násilně ukončen v koncentračních táborech. A připravuje se třetí etapa položení dalších Kamenů zmizelých. 

Je dobře, že se do aktivit kolem tohoto projektu zapojili i studenti turnovského gymnázia. Je důležité připomínat a mít na paměti, co se tenkrát dělo. Dnes o to více i v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině.

Zde bych ocitovala slova paní Olgy Nazarevičové, která před Němci utíkala s malým synkem z Polska přes Bělorusko a Střední Asii. „Války byly, jsou a budou. Ve válce však obě strany mají šance. Když ne zvítězit, tak alespoň se bránit. V Osvětimi, Terezíně, Kalymě, Katyni, ... Iráku nebo Číně, šance se nedávají nikomu. Lidé se likvidují s jediným cílem - zavraždit! Není to zrůdnost? Likvidace miliónů bezbranných lidských bytostí je výsadou dvacátého století." 

Je to již 80 let. Připomeňme si toto smutné výročí, aby se podobná situace neodehrála i ve 21. století. Přijďte zapálit plamínek naděje 13. ledna do turnovské synagogy. Otevřena bude pro vás od 15 do 16 hodin.

Na měsíc leden připadá i Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Dne 27. ledna roku 1945 byl Rudou armádou pod vedením I. V. Koněva osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů Židů a dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pomáhá svým příspěvkovým organizacím při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Ve středu 1. února 11 minut po půlnoci vyjel první spoj z Rychnova a poté už na všechny trasy městské hromadné dopravy vyjely autobusy nového dopravce ČSAD Slaný. Společnost bude na Jablonecku nově obsluhovat městskou dopravu příštích pět let. Více podrobností a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 3. až 5. února
Únorová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody
V turnovských školách se rozbíhá preventivní kampaň
Město Semily vybuduje v lokalitě Na Vinici retenční nádrž

Nejčtenější články

01.02.: Chaloupky pod horama otevírají novou muzejní sezonu v Lomnici
02.02.: Nejtěžší zápas pro starší žáky HC Turnov i Adama Jindřiška
03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT